Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 250
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Hyde Park
»» Książka
»»» Kaśka Podrywaczka.
Drukuj temat · Kaśka Podrywaczka.
~Rewolucja F
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 26-04-2009 13:27
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Dyrektor Hogwartu
Punktów: 4576
Ostrzeżeń: 2
Postów: 772
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

Kaśka Podrywaczka, to książka autorstwa Marty Fox, która jest pamiętnikiem piętnastoletniej dziewczyny. Zawiera mnóstwo przemyśleń, refleksji.

Jednym z wątków poprzedniej książki Marty Fox, powieści rPaulina w orbicie kotówr1; była sprawa okrutnego fotomontażu i przykrości, jaka spotkała jedną z koleżanek tytułowej bohaterki. Ukazała się niedawno powieść rKaśka Podrywaczkar1; r11; powieść, w której na pierwszy plan trafiła właśnie owa koleżanka. Tym razem ze swoich problemów zwierza się utalentowana tanecznie, wygimnastykowana dziewczyna, którą rozpiera energia i pragnienie wykazania się własnym stylem. Kaśka Podrywaczka. Kaśka, jak każda nastolatka, ciągle poszukuje swojego miejsca na ziemi. Stąd spory z rodzicami, kłótnie i nieporozumienia z przyjaciółmi, stąd tęsknota i poczucie odrzucenia. Kaśka wbrew pozorom wykazuje się ogromną dozą zdrowego rozsądku, nie idzie na łatwiznę, nie pakuje się w tarapaty r11; kieruje się bowiem ostrożnością i ma wręcz dorosłe podejście do wielu spraw. W innych staje się za to beznadziejnie dziecinna i w sumie mało przekonująca.
Kaśka, żeby się wyszaleć, biega na dyskoteki, licząc na to, że pozna tam jakiegoś supermana. W klasie nie pozwala nikomu na zbytnią poufałość, dopiero zaczyna zdobywać przyjaciół, z którymi może dzielić się sekretami. Tymczasem jej bliscy mają ciężkie życie r11; Karolina jest strasznie gruba, a do tego ma matkę schizofreniczkę. Ojciec Kamila jest alkoholikiem i znęca się nad rodziną, a mimo programów rstop przemocyr1; nikt nie potrafi im pomóc. Jedyną nadzieją na ocalenie godności staje się wsparcie przyjaciół. Dla zrównoważenia negatywnych, ciemnych wątków, umieszcza Marta Fox i partie przepełnione szczęściem. Dziadek Pawła znalazł swoją nową miłość i razem z nią otwiera świetnie prosperujący bar rZołzar1;. Kaśki nie spotka już nic przykrego, bo większość lęków i trosk ma źródło w niej samej. Paulina zakochana jest z wzajemnością w Pawle. Rodzice Kaśki nie obrażają się i nie awanturują, a nawet na niesubordynację córki reagują z humorem, jakby rozumiejąc, że jest ona w trudnym wieku i okres buntu musi przejść jak świnkę.
Kaśka jest rozsądna i rozważna r11; oczywiście dorośli tych cech nie dostrzegają. Tymczasem dziewczyna nie pije alkoholu, na dyskotece pilnuje swoich napoi, by ktoś nie wrzucił jej do soku pigułki gwałtu. Nie imponują jej pijani młodzieńcy rzucający przekleństwami na prawo i lewo r11; choćby byli najprzystojniejsi. Kaśka dotrzymuje danego rodzicom słowa, argumentując to chęcią budowania ich zaufania. Pierwsza wyciąga rękę do zgody i nie manifestuje ostro swojego zdania. Jedno z nielicznych jej rmłodocianychr1; wykroczeń to mówienie o rodzicach rStarsir1;. Kaśka dojrzewa, ale nie do końca rozumie, co się z nią dzieje r11; martwi się snami, w których marzy o chłopakach, martwi się i jawą, bo nie umie znaleźć sobie pary.
Mam mieszane uczucia co do tej postaci. Z jednej strony pozytywny wizerunek Kaśki ma się przyczynić do identyfikowania się czytelniczek-nastolatek z bohaterką: prawidłowe i dorosłe wybory dziewczyny mają być wskazówką dla odbiorczyń. Ale z drugiej strony Marcie Fox nie udało się stworzenie spójnego wizerunku bohaterki. rKaśka Podrywaczkar1; znajdzie uznanie r11; ale na dłuższą metę staje się moralizatorska i przewidywalna. Chciała autorka przedstawić wzór do naśladowania, ale wyszedł jej wzór niebezpiecznie idealny. W efekcie Kaśka nie wzbudza zaufania odbiorczyń. Jako czytadło dla dziewczyn jest to książka świetna. Nie ustrzegła się jednak Marta Fox błędów r11; jako że próbuje grać i ciepłym humorem. Przypominam, że w tym celu nie wolno wykorzystywać dawno istniejących w obiegu żartów. Książka nic by nie straciła, gdyby Fox nie zdecydowała się na powrót do dawnego rozszyfrowania skrótu LOVE (Liga Ochrony Vróbelka Elemelka) r11; czasem warto zaufać sobie i nie odgrzewać na siłę starych pomysłów. Na początku książki stanowczo zbyt dużo jest też błędów korektorskich r11; na szczęście im dalej tym lepiej.
Marta Fox ma charakterystyczny sposób pisania, rozpoznawalny styl, w którym można już wyliczać rozwiązania formalne. Problem w tym, że zmieniając narratorki swoich książek, Fox nie modyfikuje nawet stylu co sprawia, że czytelniczki odnoszą wrażenie, jakby mówiła wciąż jedna i ta sama postać. Nie byłoby to utrudnieniem, gdyby styl Fox należał do przezroczystych r11; ale nie należy. Może to się kiedyś zmieni, szkoda byłoby przy ciekawych pomysłach zanudzić odbiorczynie językiem, prawda?
Nie ulega wątpliwości, że książka ta przypadnie do gustu nastolatkom.

Według mnie, Kaśkę Podrywaczkę warto przeczytać, gdyż opowiada o codzienności, z która każdy się spotyka. Najbardziej podobał mi się wątek Karoliny i Marcina. <:
Tę książkę poleciła mi koleżanka. <:
~~
Podobała się Wam? A może nie podobała się? Jakie są Wasze odczucia? <:
Edytowane przez Rewolucja dnia 26-04-2009 13:31
hogsmeade.pl Wyślij prywatną wiadomość
~Lady James F
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 26-04-2009 16:34
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Zastępca Dyrektora
Punktów: 3783
Ostrzeżeń: 1
Postów: 309
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

Tej książki jeszcze nie czytałam, ale czytałam inne książki tej autorki między innymi właśnie "Paulinę w orbicie kotów" i pamiętam dokładnie wątek z fotomontażem, myślę więc, że jeśli będę miała w najbliższym czasie okazję to z pewnością przeczytam Uśmiech
__________________

Żeby docenić wartość jednego roku,
zapytaj studenta, który oblał końcowe egzaminy.
Żeby docenić wartość miesiąca,
spytaj matkę, której dziecko przyszło na świat za wcześnie.
Żeby docenić wartość godziny,
zapytaj zakochanych czekających na to, żeby się zobaczyć.
Żeby docenić wartość minuty,
zapytaj kogoś, kto przegapił autobus lub samolot.
Żeby docenić wartość sekundy,
zapytaj kogoś, kto przeżył wypadek.
Żeby docenić wartość setnej sekundy,
zapytaj sportowca, który na olimpiadzie zdobył srebrny medal.
Czas na nikogo nie czeka.
Łap każdy moment, który ci został, bo jest wartościowy.
Dziel go ze szczególnym człowiekiem
- będzie jeszcze więcej wart.
Wyślij prywatną wiadomość
~Mandarynka F
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 12-06-2009 22:23
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Barman w Dziurawym Kotle
Punktów: 1332
Ostrzeżeń: 3
Postów: 519
Data rejestracji: 25.12.08
Medale:
Brak

A czytałam! Nawet mam we własnej biblioteczce. Kupiłam sobie, jak pani Marta Fox zaszczyciła swoją skromną osobistością, naszą zawszawioną szkołę na wielkiej prowincji województwa polskiego xD
No. Czytałam. Takie całkiem fajne. Muszę przyznać, acz niechętnie, że naprawdę przywiązałam się (z początku) do tego Marcina i baaaardzo nie podobało mi się traktowanie go przez Kaśkę. Ale w końcu zostali parą i żyli długo i szczęśliwie. xD
Polecam - gorąco polecam. Fajna lektura, akurat na wakacje.
__________________
'Złota gwiazdka spłynęła bokiem po jego skroni i policzku, po czym wsiąkła w poduszkę'
- Córka Robrojka - M. Musierowicz
~ ~ ~

'Miłość jest ślepa. Im mocniej się kogoś kocha, tym bardziej irracjonalnie się postępuje'
- Księżyc w nowiu - S. Meyer
~ ~ ~

'Życie jest różne, dobre i złe, naturalnie. Ale jak ktoś je widzi na czarno, to od razu stwierdza, że je zna, a jak na biało czy tam na różowo, to - że nie ma się o życiu pojęcia'
- Niespokojne godziny - I. Jurgielewiczowa
~ ~ ~

'Jeśli będziesz szanował tylko prawdę, nie będziesz miał wiele do szanowania. Dwa plus dwa równa się cztery, to będzie jedyny obiekt twojego szacunku. Poza tym będziesz stykał się z rzeczami niepewnymi: uczucia, normy, wartości, wybory - to wszystko konstrukcje delikatne i płynne. Nie ma w nich nic z matematyki. Szacunkiem darzy się nie to, co jest zatwierdzone, lecz to, co jest proponowane'
- Dziecko Noego - E. E. Schmitt
~ ~ ~

'To zabawne, do czego człowiek robi się zdolny, kiedy w grę wchodzi coś, czego nie można mieć'
- Przed świtem - S. Meyer
~ ~ ~

'Bo [wszystko] jest proste. Trzeba w to wierzyć. Wiedzieć czego się chce i do tego dążyć'
- Okularnica - E. Wojnarowska
~ ~ ~

'Miłość jest okrutna i bezwzględna. Trzeba stale mieć się przed nią na baczności. Strzec siebie przed jej otchłanią. I kochać świat. To wystarczy. By poczuć się szczęśliwym'
- Okularnica - E. Wojnarowska
~ ~ ~

'Najgorszy z życiowych błędów polega na tym, że jesteśmy tacy, jakimi chcą nas widzieć inni ludzie'
- Ja tego nie przeżyję! - R. Rushton
~ ~ ~

'Czasami musimy ludzi ranić, by się nie rozpaść. Ale musimy robić to z miłością, i tyle'
- Egzamin dojrzałości - L. Lowry
~ ~ ~

'Sława i wsparcie fanów oznacza, iż należy pomóc innym w realizacji ich marzeń. A to, że czyjeś marzenia niekoniecznie wiążą się z telewizyjnymi kamerami i mnóstwem pieniędzy , wcale nie oznacza, że są one mniej ważne'
- Moja siostra jest gwiazdą pop - K. Greene
Wyślij prywatną wiadomość
~NikuS139 F
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 03-08-2009 17:44
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Trzecioroczniak
Punktów: 141
Ostrzeżeń: 0
Postów: 137
Data rejestracji: 06.07.09
Medale:
Brak

Książka napisana z humorem i fantazją. Podoba mi się to ze pani Marta Fox używa normalnego, młodzieżowego języka a nie jakich tam "aczkowiek" itp. Oczko
__________________
Ślizgoni Ruuuuuuulezzz Oczko

Od cnoty Gryfonów,
Kretynizmu Puchonów,
i wiedzy o własnej wszechwiedzy Krukonów,
STRZEŻ NAS SLYTHERINIE!
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT