Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 270
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Hyde Park
»» Książka
»»» "Kod Leonarda da Vinci"
Drukuj temat · "Kod Leonarda da Vinci"
~Lilyanne F
#21 Drukuj posta
Dodany dnia 15-09-2008 22:15
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Minister Magii
Punktów: 2043
Ostrzeżeń: 0
Postów: 282
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Nie czytałam książki ale oglądałam film i był strasznie fajny. Mam pytanie: Duże jest różnica pomiędzy filmem a książką? Bo jeśli tak to będę musiała się poważnie zastanowić na przeczytaniem Uśmiech
Wyślij prywatną wiadomość
~Doti_Tonks F
#22 Drukuj posta
Dodany dnia 19-09-2008 23:04
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Prefekt Naczelny
Punktów: 741
Ostrzeżeń: 0
Postów: 273
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Czytałam tę książkę dwa razy i myślę, że to nie koniec. Ta cała afera z kościołem, która wypłynęła po publikacji dała mi wiele do myślenia. Przecież gdyby kościół nie miał nic do ukrycia, dlaczego bulwersowałby się aż tak dlatego, że Dan Brown napisał książkę??:> Pomijając teorię spiskową, książka jest super, polecam każdemu. Można się wciągnąć, poznaje się wiele przerażających i fajnych naukowych faktów. Wybitna
Wyślij prywatną wiadomość
~Chichuana F
#23 Drukuj posta
Dodany dnia 17-10-2008 21:24
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pracownik Ministerstwa
Punktów: 1265
Ostrzeżeń: 0
Postów: 187
Data rejestracji: 29.08.08
Medale:
Brak

Generalnie miałam z książką styczność, ale nie czytałam. Uważam, że cała fabuła jest zbyt nieprawdopodobna. Przed chwilą czytałam artykuł w "Nieznanym świecie" o kodzie, ale w dziele Michała Anioła - "Stworzenie Adama". Jednym słowem wszystkie te domysły są niedorzeczne.
__________________
Profil jest już nieużywany. Nadal jestem wielką fanką HP, ale wyrosłam już z portali fanowskich.

Polecam "A Very Potter Miusical" i "A Very Potter Sequel" wyprodukowane przez StarKid. Aż szkoda, że w Polsce są tak mało popularni! Rozbawiony
Wyślij prywatną wiadomość
N
#24 Drukuj posta
Dodany dnia 24-10-2008 13:03
Gość

Awatar

Dom: Bezdomny
Ranga: Mugol
Punktów: 0
Ostrzeżeń: 0
Postów: 0
Data rejestracji: ...dawno, dawno temu.
Medale:
Brak

Przeczytałem tę książkę. Byłem zbulwersowany. Ta książka to czyste kpiny z chrześcijaństwa. I zgadzam się, że cały jej sukces to tylko to że była bardzo kontrowersyjna. I dziwię się ludziom, którzy nazywają się chrześcijanami a uważają tę książkę za świetne dzieło. Poza tym jest ona niezwykle sztuczna i nudna.
Wyślij prywatną wiadomość
~Itka F
#25 Drukuj posta
Dodany dnia 26-10-2008 11:40
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Członek Brygady Inkwizycyjnej
Punktów: 525
Ostrzeżeń: 0
Postów: 100
Data rejestracji: 04.09.08
Medale:
Brak

Według mnie to wspaniała książka.

Jak na ironię, przeczytałam ją parę lat temu tuż przed świętami - chyba nawet skończyłam ją czytać w Wigilię. Chrześcijaństwo stało się dla mnie farsą, myślałam, że napluję na księdza podczas pasterki...

Kiedy ochłonęłam z pierwszego wrażenia, doszłam do wniosku, że część informacji, ujętych w powieści, z pewnością jest tylko fikcją literacką. Ale nie całość.

Moją uwagę zwróciło zdanie: Biblia nie przyszła do nas faksem z niebios. I, muszę przyznać, to fakt.Ktoś to musiał napisać. Najprawdopodobniej jakiś starożytny ćpun. A skoro Biblia to zmyślony twór, burzy się wszystko, co z nią związane.

Poza tym fakt, że Jezus był ciemnoskóry, a Maria Magdalena była jego żoną, wydaje się być niezwykle logiczny. Zresztą, tam wszystko jest opisane.

I Zakon Syjonu - dla mnie to swego rodzaju angielska Talamasca. Zresztą, Opus Dei istnieje.

I, jak myślicie, dlaczego Watykan tak pilnie strzeże swojej biblioteki? Oczko
__________________
"Słyszysz? Spisek gruźlików! Shakespeare napisał nową sztukę - zakaszlmy ją!".
Wyślij prywatną wiadomość
~Arwena F
#26 Drukuj posta
Dodany dnia 26-10-2008 13:08
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Skrzat domowy
Punktów: 15
Ostrzeżeń: 0
Postów: 3
Data rejestracji: 25.10.08
Medale:
Brak

Książkę przeczytałam w 3 godziny. Rzeczywiście wiele wyjaśnia, szczególnie to dlaczego Maria Magdalena została tak strasznie potępiona przez kościół i skąd Zakon Syjonu miał tyle kasy. No cóż... nie będę tutaj opisywać wyjaśnienia tajemnicy kodu Leonarda, ale rzeczywiście rzeczy tam opisane to fakty, a nie jakieś brednie. Szczególnie zaciekawił mnie wątek o głosowaniu, na temat boskości Jezusa Chrystusa^^ Nie da się wszystkiego opowiedzieć trzeba przeczytać książkę.

Przeczytałem tę książkę. Byłem zbulwersowany. Ta książka to czyste kpiny z chrześcijaństwa.
Kpiną to jest, ale chrześcijaństwo.
I zgadzam się, że cały jej sukces to tylko to że była bardzo kontrowersyjna.
Dan Brown, nie jest wcale nie wiadomo jak świetnym pisarzem, bo chodzi o kasę, ale książka jest bardzo dobra, a kontrowersyjna jest, bo przedstawia chrześcijaństwo w innym świetle.
I dziwię się ludziom, którzy nazywają się chrześcijanami a uważają tę książkę za świetne dzieło.
A więc uważasz, że chrześcijanie, nie mogą uznawać FAKTÓW, bo nie zgadzają się one z Kościołem?
Poza tym jest ona niezwykle sztuczna i nudna.
Nudny to ty jesteś Lewis z tymi swoimi wywodami. Ja rozumiem, że wierzysz, ale jak można mówić o FAKTACH, że są głupie, itp., itd.
Wyślij prywatną wiadomość
~Martyna F
#27 Drukuj posta
Dodany dnia 26-10-2008 13:13
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Pracownik Ministerstwa
Punktów: 1282
Ostrzeżeń: 0
Postów: 188
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

No cóż. Przeczytałam. Nie mówię, że książka jest zła, ale czegoś mi w niej brak. Może serca? Nie jest jedną z jego najlepszych książek, ot.
Nie wzięłam tego pod uwagę. Dla mnie Kościół i jego sprawy nie mają znaczenia. Nie interesuje mnie, czy te informacje były prawdziwe, czy nie.

Dla mnie to tylko kolejna książka, napisana tylko i wyłącznie dla pieniędzy. I taka, która zyskała rozgłos tylko dlatego, że Kościołowi się nie spodobały fakty (czy też nie - fakty...) w niej zapodane. I tyle. Rewelacyjna nie jest, a przynajmniej ja tak uważam.
Wyślij prywatną wiadomość
~Villemo F
#28 Drukuj posta
Dodany dnia 08-11-2008 10:30
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Młody Czarodziej
Punktów: 791
Ostrzeżeń: 3
Postów: 296
Data rejestracji: 04.10.08
Medale:
Brak

Książka jest wspaniałą, film boski...Jestem posiadaczką i jednego i drugiego, więc "Kod Leonarda da Vinci" mam w małym palcu ;P
Zmienna akcja, pościgi, tajemnice i sekrety, pragnące ujawnienia, niezwykłe symbole, mroczne postacie....to się po prostu chce przeczytać i obejrzeć. Gorąco polecam ^^
__________________
Jest czas na dojrzewanie .
na serce złamane ...
Wszytko kiedyś nas spotka ...
I niech mówią " Słodka Idiotka " ...
Bo mam marzenia z których nie wyrastam .
Niech mówią " Naiwna Dziewczynka " .
Niech mówią ...
Ludzie bez serca, bez marzeń ....


hogsmeade.pl/tiara,slytherin,ona.gif

members.lycos.co.uk/pvoltaire/TEST/scigajacy.jpg
Wyślij prywatną wiadomość
!niewesolypagorek F
#29 Drukuj posta
Dodany dnia 06-01-2009 21:54
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 10408
Ostrzeżeń: 0
Postów: 660
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Medal Medal Medal

Niedawno skończyłam czytać tę książkę. Powiem szczerze, że zmuszałam się do tego, sięgałam po nią kilkakrotnie, czytając po dwie strony i nie mogąc przejść dalej... Dopiero około 50 strony wciągnęłam się i pochłonęłam resztę ;> Podobało mi się, choć brakowało mi kilku rzeczy. Zaskakiwały mnie niektóre momenty, niektóre wydały się zbyt oczywiste. Ogólnie rzecz biorąc, czas który poświęciłam na czytanie nie został stracony... Polecam ;P
__________________
i54.tinypic.com/10d7ebb.png
i29.tinypic.com/10y036u.png

is this the place we used to love?...
i54.tinypic.com/2po5e2s.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~likely F
#30 Drukuj posta
Dodany dnia 18-01-2009 22:31
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Zdobywca Kamienia Filozoficznego
Punktów: 63
Ostrzeżeń: 0
Postów: 19
Data rejestracji: 16.01.09
Medale:
Brak

Interesująca. Przy lekturze musiałam mieć pod ręką moją książkę od historii, otwartą szczególnie na tematach o cesarstwie rzymskim, Konstantynie Wielkim, itp. Podziwiam autora- niesamowita wiedza, której można pozazdrościć. Świat przez niego stworzony jest zbyt (!) realistyczny. Miewam, że część czytelników mogła nie uwierzyć iż to tylko fikcja. Poza tym bogaty w szczegóły opis Paryża, Luwru. Polecam.
__________________
Przyszedł czas melancholii. Ona nigdy nie zawiedzie, przybywa w porę jak wierny przyjaciel i trwa, zniewala duszę, szczerzy żeby, wbija okrutnym podszeptami w myśli obrzydzenie do życia i do siebie.

Czym jest samotność? Buntem? Pokorą? Lękiem? Winą?

Samotność jest zniewalająca, zabija miłość, zabija osobowość.

A marzenia? Marzenia są cudowne.


Nie ufam innym, bo nie ufam sobie.
Barbara Rosiek.
Wyślij prywatną wiadomość
~pomyluna F
#31 Drukuj posta
Dodany dnia 18-01-2009 23:11
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Przewodniczacy Wizengamotu
Punktów: 1818
Ostrzeżeń: 2
Postów: 524
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Ja zaczęłam czytać rok temu i zatrzymałam sie na trzecim rozdziale, po czym zauroczyłam się kilkoma innymi książkami. Niedawno, z braku jakichkolwiek innych ciekawych lektór, pogrzebałam na półce i otkryłam, że oto jest to czego szukałam. Kod da Vinci. Zaczynam czytać od zaraz.
__________________
img.userbars.pl/93/18596.png
Wyślij prywatną wiadomość
~Fernando F
#32 Drukuj posta
Dodany dnia 07-04-2009 15:22
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Minister Magii
Punktów: 2047
Ostrzeżeń: 0
Postów: 264
Data rejestracji: 02.04.09
Medale:
Brak

Bardzo dobra książka! Gdyby ktoś szukał dobrego kryminału, gorąco polecam. Dzieło Browna wciąga, sporo jest nieoczekiwanych zwrotów akcji, jeśli ktoś lubi lekkie zabarwienie romantyczne - można je zaobserwować na linii Langdon - Neveu. Film także bardzo mi się spodobał.
Wyślij prywatną wiadomość
~Irreplaceable_ F
#33 Drukuj posta
Dodany dnia 30-07-2009 16:07
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Minister Magii
Punktów: 2090
Ostrzeżeń: 1
Postów: 394
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Medal

Osobiśie ksiażki nie czytałam, tylko w podróży do szkoły, ze szkoły, czy też podczas nudnych przerw wsłuchiwałam się w audiobooka, w którym to czytał tą książke pewien facet, który tak potrafi przedstawić książkę, jakby się wszystko widziało przed oczami. Muzyka, te wachania i wogóle - to właśnie to mnie tak zaimponowało w książce. Ale przecież najwazniejsza jest fabuła.

Strasznie spodobała mi się powieść 'Anioły i Demony' więc postanowiłam ,ze jak tylko wyjdzie 'Kod da Vinci' od razu obowiązkowo przeczytam. Te nagłe zwroty akcji, niesamowite zagadki i fabuła w całości pokazały, że Brown jest świetnym pisarzem takich książek. Strasznie mi się podobała i chciałabym przeczytać ją tym razem :}
Wyślij prywatną wiadomość
~Madeleine Lestrange F
#34 Drukuj posta
Dodany dnia 15-11-2009 18:49
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Sługa Czarnego Pana
Punktów: 1185
Ostrzeżeń: 1
Postów: 268
Data rejestracji: 14.12.08
Medale:
Brak

Oczywiście, czytałam. I bardzo mnie wciągnęło. Nie przepadam za kryminałami, a tam były takie elementy, ale to wcale nie uwłacza książce. Wręcz przeciwnie! Wciągnęła tak, że przed oczami miałam wszystkie sceny; żałowałam, że się skończyła. Polecam ją.
__________________
"Stojąc w miejscu też można zabłądzić."

"Szczęście jest jak motyl. Gdy będziesz próbował go złapać - nie uda ci się. Gdy będziesz stać spokojnie - może usiąść Ci nawet na ramieniu!"

"Przez następne 365 dni będę patrzyła na świat jakbym go widziała po raz pierwszy. Szczególnie na rzeczy nieistotne."

"Trzeba się śmiać nie czekając na szczęście, bo gotowiśmy umrzeć nie uśmiechnąwszy się ani razu."

"Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu."

Pozdrawiam drogi Gościu najserdeczniej jak potrafię! ;p Teraz mnie widzisz, drogi Gościu? Nie? To szkoda ;p.
Wyślij prywatną wiadomość
*mooll F
#35 Drukuj posta
Dodany dnia 25-12-2009 09:38
Super Owadzik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 10619
Ostrzeżeń: 1
Postów: 1,380
Data rejestracji: 28.09.09
Medale:
Brak

Doskonale pamiętam tę książkę. Zaczarowała mnie i wciągnęła. Ta zagadka w Vincim długo siedziała mi w głowie. Czasem nawet bałam się, że może poprzestawia mi coś w niej, ale jednak nie zrobiła mi krzywdy ;p. Napisana w bardzo przekonujący sposób, przejrzyście. Czytało się szybko. No, wciągająca jak diabli! Nie da się ukryć. Ani od niej oderwać ... ;p
__________________
Kiedy kobieta nie ma racji, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to natychmiast ją przeprosić.


Oscar Wilde


* * *

Mol pisze swój Fick: James Potter - Ostatnia Szansa [35/?]
http://hogsmeade....ad_id=2444
Wspieraj artystów pisarzy - dobrowolne datki w postaci komentarzy są bardzo pożądane.

Edytowane przez mooll dnia 25-12-2009 09:41
Wyślij prywatną wiadomość
!leea F
#36 Drukuj posta
Dodany dnia 06-03-2010 16:27
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 11463
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,695
Data rejestracji: 30.01.10
Medale:
Medal

Jedna z lepszych książek jakie czytałam, ale nie należy do moich ulubionych. Podoba mi się w niej argumentowanie różnych spekulacji w większości popartych autentycznymi cytatami z ksiąg, bądź szczegółowe wyjaśnienia obrazów Leoanarda- przede wszystkim Ostatniej wieczerzy.
Czytałam to i bardzo mi się spodobało. Nie przejęłam ich domyśleń za prawdziwe, jestem chrześcijanką i nie wierzę w to co napisał Brown

ale i tak człowiek, sam nasuwa sobie pytania odnoście możliwego odbiegania od prawdy- Kim była naprawdę Maria Magdalena? itp.
Zaczynasz się zastanawiać czy to mogło być możliwe?, zaczynamy bardziej szczegółowe przyglądać się obrazom malarza, widząc elementy na które wcześniej nie zwracamy uwagi; gesty, barwy, twarze czy stroje. Autor świetnie buduje napięcie i przedstawia całą fabułę odkrywając powoli całą zagadkę. Czarny charakter okazuje się bardzo zaskakujący, a sam pomysł na książkę jest naprawdę fenomenalny.
__________________
Nigdy nie zapominaj o tym, kim jesteś, bo świat na pewno o tym nie zapomni. Uczyń z tego swoją siłę, a wtedy przestanie to być twoją słabym punktem. Zrób z tego swoją zbroję, a nikt nie użyje tego przeciwko tobie.

Edytowane przez leea dnia 06-03-2010 16:29
www.facebook.com/PesymizmPozwala Wyślij prywatną wiadomość
^N F
#37 Drukuj posta
Dodany dnia 07-03-2010 13:26
Administrator

Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Więzień Azkabanu
Punktów: -16000
Ostrzeżeń: 1
Postów: 2,936
Data rejestracji: 31.12.09
Medale:
Medal Medal Medal Medal Medal

Najlepsza książka jaką czytałam. Powieść Dana Browna jest bardzo kontrowersyjną książką, która wzbudziła głosy sprzeciwu w Watykanie. Ale czytając ją, czytelnik zaczyna zastanawiać się, czy cała ta historia z Jezusem i Marią Magdaleną mogła się wydarzyć. Książka zmusza do myślenia, a w niektórych przypadkach (np. w moim), wznieca potrzebę szerszej wiedzy na tematy obrazów i fresków Leonarda, bądź bardziej szczegółowych informacji na temat Zakonu Syjonu. Książkę przeczytałam w trzy dni. Czytałam gdzie tylko się da, w szkole, na lekcjach, na przerwach, w domu, podczas obiadu. Nie mogłam się oderwać, ponieważ fabuła niesamowicie mnie wciągnęła. Książka jest godna polecenia, ale nie powinno się jej brać na serio.
Wyślij prywatną wiadomość
~Rewolucja F
#38 Drukuj posta
Dodany dnia 15-03-2010 14:27
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Dyrektor Hogwartu
Punktów: 4576
Ostrzeżeń: 2
Postów: 772
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

Cóż, tę książkę przeczytałam jakieś dwa miesiące temu. Pierwsze kilkadziesiąt stron nie było porywających, ale gdy akcja się rozwinęła, bardzo mnie wciągnęło. To jedna z najlepszych książek, jakie czytałam, nie tylko dlatego, jakie kontrowersje budzi, ale również dzięki zawiłej strukturze, szczegółowym opisom dzieł i całej reszcie.
Najbardziej podobała mi się postać kapitana Fahe, bo wszystko próbował utrudnić i w ogóle. Ma zawiły charakter, co bardzo mi się podobało. Postacie: Sofie i Roberta - przeciętne. Żadnego kontrastu, jakichś udziwnień. Tylko praca kryptologa wyłaniała Sofie z masy szarych myszy. Aż się zdziwiłam, że ich wspólna przygoda nie zakończyła się ślubem. ;d
__________________
już nie noszę sukienek,
nie śpiewam ładnych piosenek
i chociaż jestem dziewczyną,
z chłopakami piję wino!
hogsmeade.pl Wyślij prywatną wiadomość
~_Everything_ F
#39 Drukuj posta
Dodany dnia 22-03-2010 21:51
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Animag Lew
Punktów: 541
Ostrzeżeń: 0
Postów: 46
Data rejestracji: 13.03.10
Medale:
Brak

Według mnie przeczytanie tej książki było nie lada przeżyciem.
Była to jedna z książek, z których można dowiedzieć się naprawdę wielu rzeczy, między innymi o Leonardzie Da Vinci, ale z tych, która w żadnym rozdziale czy momencie nie jest nudna.
Dan Brown zasługuje na naprawdę wielkie brawa za swoje dwie najlepsze książki czyli "Kod Da Vinci" i "Anioły i Demony".
Czekam na następną książkę Dana, tak jak czekałam na 7 tom Potter'a.
(Nie, to chyba nie możliwe Oczko
__________________
"...You are the strength that keeps me walking
You are the hope that keeps me trusting
You are the light to my soul
You are my purpose
You're everything..."
Wyślij prywatną wiadomość
*mooll F
#40 Drukuj posta
Dodany dnia 23-03-2010 14:40
Super Owadzik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 10619
Ostrzeżeń: 1
Postów: 1,380
Data rejestracji: 28.09.09
Medale:
Brak

Chyba mi się podobała. Pamiętam swoje zgorszenie: Maria Magdalena, jakieś dziwne herezje. Niemniej jednak, nie oceniałam tej książki pod tym kątem. Ludzie pewni swojej wiary i w przekaz Kościoła, który [on] nam daje całkowicie powinien wystarczyć, żeby bez żadnego "zgorszenia" przeczytać tę powieść.

Czytałam ją już dawno, ale wciąż mam w pamięci to wrażenie. Bardzo - zresztą - dobre. Naprawdę niesamowita lekkość w konstruowaniu fabuły, akcji, napięcia... Rewelacyjnie napisana książka. Wciąga i to z siłą, której nie jest się w stanie powiedzieć: "nie, mam obowiązki". Ta książka staje się obowiązkiem, a jej doczytanie priorytetem.
Kiedy po nią sięgałam, doskonale zdawałam sobie sprawę, jaką ma "opinię" w środowisku klerykalnym. I nie była ona zbyt pochlebna. Kościół zdecydowanie w nas, katolików, nie wierzy. Łatwiej uwierzyć mu w Niepokalane Poczęcie, niż w ludzi. Wg niego wystarczy jedna książka, by ta instytucja wszczęła generalny program podważania wartości tej książki w każdym calu. No, a tak między Bogiem a prawdą, owszem, można się zawahać - w końcu Brown ma niesamowity dar uautentyczniania swojej prozy i faktów. Ale jak sobie człowiek siądzie i chwilę zastanowi, to stwierdzi, że obawy są po prostu śmieszne.

Ja oddzieliłam naprawdę dobrze napisaną książkę, od tego co ona niesie. Nie wniosła we mnie żadnej wartościowej wiedzy, ale bawiłam się przednio, martwiąc o bohaterów i trzymając kciuki za ich sukces. Co do tej wiedzy... to może jedna rzecz tak naprawdę mi się przydała: uświadomiłam sobie, jak wiele może zmienić jeden człowiek z dobrym piórem, i że mit o Marii Magdalenie naprawdę funkcjonował, a Brown go tylko podchwycił.
Ale książka nie pogwałciła we mnie pewności w to, co wierzę. Żeby było ciekawiej, umocniła mnie tylko, bym trwała w tym, w czym jestem teraz. Ale Kościół nie uwzględnia czegoś takiego. Liczy się to, że ludzie zwątpią, a nie to, że na tym skorzystają...
__________________
Kiedy kobieta nie ma racji, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to natychmiast ją przeprosić.


Oscar Wilde


* * *

Mol pisze swój Fick: James Potter - Ostatnia Szansa [35/?]
http://hogsmeade....ad_id=2444
Wspieraj artystów pisarzy - dobrowolne datki w postaci komentarzy są bardzo pożądane.
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT