Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 17-05-2024 12:28

PS. Do bobów szczura w piwnicy, to forum naprawdę zdechło Płacze
~Grande Rodent F 17-05-2024 12:28

A co sądzicie o nowym serialu o HP dla HBO Max.
~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 133
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Drukuj temat · Religia
~Magic butterfly F
#21 Drukuj posta
Dodany dnia 05-02-2010 16:52
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 412
Ostrzeżeń: 2
Postów: 107
Data rejestracji: 20.07.09
Medale:
Brak

Jeżeli J.K Rowling uczyniłaby czarodziei chrześcijanami nie wiem jak przyjęłoby to społeczeństwo...a tym bardziej Kościół miałaby z nim jeszcze większe problemy uważam że dobrze zrobiła bo inaczej jej książka nie musiałaby być tak popularna może nawet zostałaby w jakiś sposób zakazana?Byłoby jeszcze gorzej jak z wcześniejszymi problemami...Ale czarodzieje obchodzili np Boże Narodzenie więc nie wiem czy byli tacy nie wierzący skoro obchodzili np te święto które jest raczej świętem chrześcijan...może po prostu Rowling nie zastanawiała się nad tym i nie pisała o tym że Harry czy też któryś z jego przyjaciół wybierał się do Kościoła...no nie wiem ale powiem że bardzo ciekawy temat który daje do myśleniaRozbawiony
__________________
co jest?!

Edytowane przez Magic butterfly dnia 05-02-2010 16:52
Wyślij prywatną wiadomość
~genial F
#22 Drukuj posta
Dodany dnia 05-02-2010 17:03
Użytkownik

Awatar

Dom: Bezdomny
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 325
Ostrzeżeń: 2
Postów: 59
Data rejestracji: 30.01.10
Medale:
Brak

Rowling pisała bajkę dla dzieci - wszystkich dzieci. W większości bajek dla dzieci kościół nie istnieje, bo rodziłoby to problemy. Skoro mamy pakować religię to jaką? Wymyśloną czy np. Chrześcijaństwo? Najlepiej zrobić z bohaterów "ateistów" (w cudzysłowie, bo nie prawdziwych ateistów tylko takich co się z religijnością nie obnoszą). Wstawianie do fantasy jakiejś określonej religii uważam za głupotę.
Pytanie o to czy czarodzieje w coś wierzą jest trochę głupie, bo oni nie istnieją naprawdę tzn. istnieją tylko w książce i to w takim zakresie jakim są przedstawieni. Rowling nie opisuje w co wierzą, więc w nic nie wierzą.
Co do księży krytykujących HP. Oni nie rozumieją popularności Harrego więc się tego boją, strach prowadzi do wrogości, wrogość do nienawiści. To nie ma nic wspólnego z Jezusem czy Bogiem. Zresztą część z nich nieźle na tym zarabia pisząc totalne bzdury w kiepskich książkach błagając nachalnie o udział w sukcesie Rowling.
Wyślij prywatną wiadomość
~genial F
#23 Drukuj posta
Dodany dnia 05-02-2010 17:19
Użytkownik

Awatar

Dom: Bezdomny
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 325
Ostrzeżeń: 2
Postów: 59
Data rejestracji: 30.01.10
Medale:
Brak

Boże Narodzenie jest tego samego dnia co pogańskie święto narodzin Słońca bodajże.
Tyle, że sorry ale jest to święto chrześcijańskie i dlatego nazywamy je Bożym Narodzeniem a nie świętem narodowej hipokryzji czym tak naprawdę są święta. Dla mnie śmieszne jest to, że w stanach za kartkę z "Happy Christmas" wysłaną komuś w pracy można mieć problemy, bo się obraziło czyjeś uczucia religijne. To jest święto chrześcijańskie nieważne jak bardzo będziesz chcieć żeby one takie nie były.
Poza tym "święto chrześcijan" jest błędem logicznym, człowiek nie może posiadać świąt.

BTW. Ateiści obchodzący Boże Narodzenie to hipokryci. Język
Wyślij prywatną wiadomość
~malfoj_sam_segz F
#24 Drukuj posta
Dodany dnia 05-02-2010 18:00
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Wybraniec
Punktów: 9603
Ostrzeżeń: 1
Postów: 1,479
Data rejestracji: 27.07.09
Medale:
Brak

Usunęłam, bo byłby spam ;d
Ale powiedz mi, jak się traktuje święto w Wielkiej Brytanii ? Chyba nie jako chrześcijańskie święto, tylko jako okazję do najedzenia się czegoś konkretnego, prezentów (tego już słynnego Boxing Day). Znając życie pewnie większość z nich nie ma pojęcia czego symbolem jest choinka, ozdoby na niej zawieszone, sianko pod opłatkiem, jeśli takowe stosują. Może i są hipokrytami, ale Rowling nie poruszyła sprawy religii i dobrze. Zgodzę się nawet z tobą co do zdania o wstawianiu religii do fantasty.
I szczerze powiem, że mało mnie obchodzi czemu Rwoling pominęła to kwestię.

__________________
img192.imageshack.us/img192/5424/10y036u.png
Wyślij prywatną wiadomość
~ala_black F
#25 Drukuj posta
Dodany dnia 05-02-2010 18:10
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Właściciel Pamiętnika
Punktów: 110
Ostrzeżeń: 0
Postów: 32
Data rejestracji: 01.02.10
Medale:
Brak

Też się nad tym zastanawiałam i doszłam do wniosku, że raczej są niewierzący chociaż Ci którzy mieszają w miastach mugoli mogą chodzić do kościoła, choćby dla zasady, acz wątpię. Poza tym to bohaterowie 'Harry'ego Pottera' mogli chodzić do kościoła, nie jest to napisane w książkach, ale tak samo jest z tym czy oni w ogóle chodzili do się umyć, bo zawsze napisane jest, że się tylko przebrali w piżamę i poszli spać(nie licząc tego w łazience prefektów kiedy harry rozwiązywał zagadkę z jajem). Więc mogą być katolikami(czemu by nie?), ale wydaje mi się, że nie bardzo się udzielają w tych sprawach OczkoOczko
__________________
' będziemy na tyle silni, na ile będziemy zjednoczeni, i na tyle słabi, na ile będziemy podzieleni '
Wyślij prywatną wiadomość
~genial F
#26 Drukuj posta
Dodany dnia 05-02-2010 23:02
Użytkownik

Awatar

Dom: Bezdomny
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 325
Ostrzeżeń: 2
Postów: 59
Data rejestracji: 30.01.10
Medale:
Brak

Dla mnie śmieszne jest to roztrząsanie. Zastanawiacie się czy istniał lub nie zwyczaj, który w książce nie jest opisany. Książka to opis wycinka jakiegoś świata, Wy na siłę staracie się opisać resztę tego świata, jednak albo przyjmiemy że wszyscy osobno macie rację (książka + wyobraźnia pozwalają na indywidualny odbiór książki tak więc, tak naprawdę każdy z Was z osobna go tworzy) lub nikt nie ma racji (jest to świat wykreowany przez Rowling i tylko ona wie jaka jest prawda, jeżeli w fikcji możemy mówić o prawdzie). Tak więc rozmawianie o tym nie ma sensu, bo to jest takie gdybanie w którym nikt nie będzie miał racji.

Amerykanie na święta oficjalnie mówią "Winter Holidays" czy coś w tym stylu. "Boxing day" to nazwa zwyczaju, która jest związana z świętami ale nie jest nazwą świąt coś jak "lany poniedziałek".
Wyślij prywatną wiadomość
~Casadriss F
#27 Drukuj posta
Dodany dnia 20-02-2010 22:48
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Goblin
Punktów: 26
Ostrzeżeń: 2
Postów: 41
Data rejestracji: 09.01.10
Medale:
Brak

Pewnie większości z was nie będzie się chciało tego czytać bo jest za długie...Jęzor

Silencia napisał/a:
Byli ochrzczeni, obchodzili Boże Narodzenie i Wielkanoc. Do kościoła też chodzili (o ile dobrze pamiętam w IŚ w Dolinie Godryka była jakaś wzmianka o niewielkim kościółku, ale jak się mylę to mnie poprawcie). To, że głowni bohaterowie nie chodzili do kościoła nie znaczyło, że cały świat czarodziejów tego nie robił.
Rowling zapewne celowo nie powiedziała wprost, że są jakiegoś wyznania. Zapewne Watykan jeszcze bardziej nie lubiłby Pottera.


Dolina Godryka to nie Hogsmeade więc nie mieszkali tam tylko czarodzieje! (Poza tym mugole wcale nie musieli jej tak nazywać) Skoro mieszkali też tam mugole to większość z nich pewnie była wierząca i mieli swój kościółek Dowcipniś

Ale dziwi mnie też że nie było żadnej wzmianki o religii Hermiony...przecież skoro pochodziła z niemagicznej rodziny to chyba wierzyłą w Boga...hmm...ale to że nie chodziła do kościoła nie znaczyło że się wcale nie modliła (no cóż...niektórzy w Hogwarcie pewnie wierzyli ale jakoś im pewnie było daleko do kościoła...Dowcipniś)

A z uwagi na to że Harry miał ojca chrzestnego (Halo! Syriusz! Macham Ci!Widzisz? Oczko ) to na 30% był ochrzczony (pozostałe 70% że po prostu był to chrzest świecki [czy coś w tym stylu])

Dodany dnia 22-02-2010 19:46


Magic butterfly napisał/a:
Jeżeli J.K Rowling uczyniłaby czarodziei chrześcijanami nie wiem jak przyjęłoby to społeczeństwo...a tym bardziej Kościół miałaby z nim jeszcze większe problemy uważam że dobrze zrobiła bo inaczej jej książka nie musiałaby być tak popularna może nawet zostałaby w jakiś sposób zakazana?Byłoby jeszcze gorzej jak z wcześniejszymi problemami...Ale czarodzieje obchodzili np Boże Narodzenie więc nie wiem czy byli tacy nie wierzący skoro obchodzili np te święto które jest raczej świętem chrześcijan...może po prostu Rowling nie zastanawiała się nad tym i nie pisała o tym że Harry czy też któryś z jego przyjaciół wybierał się do Kościoła...no nie wiem ale powiem że bardzo ciekawy temat który daje do myśleniaRozbawiony



Ja wiem jak przyjęło by to społeczeństwo...
Zrobili by Rowling wielką awanture za to że dyskryminuje inne religie narzucając wszystkim chrześcijaństwo...
__________________
Nie ma nadziei na przyszłość - oświadczył Śmierć.
- Więc co nas tam czeka?
- Ja.
- Ale poza tobą?
Śmierć spojrzał na niego ze zdziwieniem.
- Słucham?
Sztorm nad nimi osiągnął szczyt. Jakaś mewa przeleciała obok nich, tyłem.
- Chciałem powiedzieć - wyjaśnił z goryczą Ipslore - że na tym świecie jest chyba coś, dlaczego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę. - KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE.


Jeśli nie wiesz jak coś określić mów: ciuch-ciuch - Kaatinkaa



Od przebiegłości Ślizgonów
Kretynizmu Puchonów
i od Wiedzy-O-Własnej-Wszechwiedzy Krukonów
CHROŃ NAS GRYFFINDORZE

Veritaserum to eliksir po którym człowiek szczerze odpowiada na wszystkie zadane mu pytania po polsku - to wódka...

Edytowane przez Ariana dnia 23-02-2010 00:30
www.lumos-mist.bloog.pl Wyślij prywatną wiadomość
~kurosaki F
#28 Drukuj posta
Dodany dnia 14-09-2010 12:52
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Zwycięzca TT
Punktów: 278
Ostrzeżeń: 0
Postów: 27
Data rejestracji: 13.09.10
Medale:
Brak

W większości książek nie poruszana jest kwestia wiary głównych bohaterów ( pomijam celowe zabiegi fabularne i wymyślone religie) tutaj Rowling niczym nowym nie zaskakuje.
A co do Bożego Narodzenia itp. To w większości krajów stało się to już
po prostu wydarzeniem kulturowym więc czarodzieje mogli to po prostu podpatrzeć u mugoli i świętować nawet do końca nie wiedząc o co chodzi.
Ale to już są domysły.
Wyślij prywatną wiadomość
~Random F
#29 Drukuj posta
Dodany dnia 14-09-2010 15:53
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Sklepikarz z Pokątnej
Punktów: 839
Ostrzeżeń: 0
Postów: 85
Data rejestracji: 02.08.10
Medale:
Brak

Zgadzam się z kolegą kurosaki, że święto Bożego Narodzenia jest jednym ze świąt kultowych, i tak jak on domyślam się, że czarodzieje mogli sobie podpatrzeć zwyczaje mugoli, a żejest fajne to oni także je obchodzą.
__________________
Pozdrawiam Cię drogi Gościu.
Wyślij prywatną wiadomość
~Charakternik F
#30 Drukuj posta
Dodany dnia 24-09-2010 12:49
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Siedmioroczniak
Punktów: 686
Ostrzeżeń: 1
Postów: 202
Data rejestracji: 11.08.10
Medale:
Brak

Hmm , no to jest naprawde ciekawe pytanie! ; >
Nie sądze , żeby czarodzieje byli ateistami , czy czymś tam podobnym.Nie potrafię ci odpowiedzieć , autorka powinna to w jakimś sensie wytłumaczyć , no nie? Ale też , czarodzieje mogą myśleć , że bóg nie istnieje , bo czarodzieje mogli jakoś stworzyć/rozwinąć ten świat.
Ale jednak sądze , że przynajmniej niektórzy czarodzieje to katolicy . : ]
__________________
To anioły kiedyś zaśpiewały mi tą pieśń
Gdy byłem już prawie na samym dnie
Gdy marzenia płonęły na stosie codzienności
Gdy została nienawiść i zabrakło litości

To anioły kiedyś zaśpiewały mi tą pieśń
Po to bym jeszcze mocniej mógł zaciskać pięść
Bym zapomniał czym jest niepewność i strach
I zrozumiał, że życie to tylko głupi żart
Wyślij prywatną wiadomość
~Lady Bellatriks F
#31 Drukuj posta
Dodany dnia 02-10-2010 17:24
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Nauczyciel w Hogwarcie
Punktów: 2508
Ostrzeżeń: 0
Postów: 934
Data rejestracji: 02.04.10
Medale:
Brak

Myślę, że J.K.Rowling nic nie pisała o tym, czy któryś z czarodziejów chodzi do kościoła czy nie ze względu na czytelnikow tej książki mających inne wyznanie wiary. Słyszałam również, że w Wielkiej Brytanii ludzie nie chodzą tak często do Kościoła jak w Polsce. Choć nie jestem pewna co do tego, co teraz napiszę, ale czarodzieje po śmierci mieli swoje zaświaty, jeśli się weżmie za mocny argument wypowiedz Prawie Bezgłowego Nicka w Harrym Potterze i Zakonie Feniksa, że tylko czarodzieje mogą powrócić po śmierci jako duchy, lecz mugole nie, co od razu mogłoby znaczyć, że czarodzeje mają całkiem inne życie po śmierci, więc chyba nie ma znaczenia jakiego są wyznania...Rozbawiony
__________________
''...zło i ból to moi najlepsi przyjaciele - nigdy mnie nie opuszczą...''

Ludzie na świecie dzielą się na głupich i jeszcze głupszych - dla mnie stworzono oddzielną kategorię - jestem po prostu sobą.
Ludzie często mówią mi, że mam głowę na karku, a ja odpowiadam na to: ''Przecież każdy ma głowę na karku. Wyobrażasz sobie, żeby głowa mogła być gdzieś indziej?''
Mówią o mnie ''córka diabła'' - temu nie zaprzeczę ani ja, ani ktos, kto mnie dobrze zna Język .
Pozdrawiam wszystkich tych, którzy mnie pozdrawiają Język
Wyślij prywatną wiadomość
~BellatriksLestrange F
#32 Drukuj posta
Dodany dnia 02-10-2010 17:47
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Skrzat domowy
Punktów: 22
Ostrzeżeń: 0
Postów: 3
Data rejestracji: 09.09.10
Medale:
Brak

Śmieszy mnie podejście kościoła katolickigo do tej sprawy. Weźmy chociaż Śpiącą Królewnę. W tej bajce też jest magia i wymyślony świat, eliksiry i czary, a nikt nie krzyczy, że jest zła, że odciąga dzieci od boga.... Kościół to największy szczyt hipokryzji naszych czasów.
Wyślij prywatną wiadomość
~Fluorescencyjna F
#33 Drukuj posta
Dodany dnia 01-11-2010 18:45
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Uczestnik Klubu Ślimaka
Punktów: 460
Ostrzeżeń: 0
Postów: 90
Data rejestracji: 24.10.10
Medale:
Brak

Ja sądzę, że tak. Ponieważ obchodzili Boże Narodzenie i Wielkanoc. To świadczy o tym, że MOGLI być katolikami. Jednakże nie chodzili do kościoła, ani się nie modlili, hmm... Trzeba by napisać do pani Rowling i spytać. Chociaż ja uważam, że Jo nie chciała czynić z nich niewierzących, ponieważ większość czepialskich, już teraz rzuca się o satanizm, a co byłoby, gdyby nie było żadnych świąt? Toż nie pozostawiliby na HP suchej nitki ;P
__________________
,,(...) już wiedział, że tonie, że nic na to nie poradzi, a te lodowate ramiona oplatające mu piersi to ramiona samej Śmierci...''

,,Gdzie skarb wasz, tam i serce wasze.''

,,Udało się, dostali w kość, niech żyje Potter nam! A Voldek gnije w piekle, za którym tęsknił sam!''


Drogi Lordzie Voldemorcie!
,,Przyłączę się do ciebie, kiedy piekło zamarznie. ''


,,Ma oczy zielone jak pikle z ropuchy
Jego włosy są czarne jak tablica.
O, gdyby moim został, bohater mych snów,
Służyłabym mu jak diablica.'' <3
Wyślij prywatną wiadomość
!Czarownica24 F
#34 Drukuj posta
Dodany dnia 27-11-2010 23:09
VIP

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Dziedzic Gryffindora
Punktów: 5583
Ostrzeżeń: 0
Postów: 886
Data rejestracji: 29.12.08
Medale:
Brak

Rowling zapewne nie pisała nic o religii, gdyż kierowała swoje książki do wszystkich religii i nie chciała wyróżnić jakiejś religii i przez to narazić się na gniew innych. Z tego co wiem jest ona ateistką, a mimo to nie propagowała w książce swoich poglądów religijnych (za to duży plus). Sądzę, że każdy czarodziej miał prawo wyboru religii, na pewno byli wśród nich Chrześcijanie, Arabowie, Żydzi, Ateiści itd.
__________________
Cześć, kochanie, witaj na imprezie.
Wyślij prywatną wiadomość
~Harry_ F
#35 Drukuj posta
Dodany dnia 28-11-2010 09:47
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Członek GD
Punktów: 502
Ostrzeżeń: 1
Postów: 118
Data rejestracji: 10.03.09
Medale:
Brak

Nie było wzmianki czy wątków o religii ponieważ autorka pisała książkę dla wszystkich ludzi bez podziału na religie kolor skóry lub oczu.

~Czarownica24
[quote]Guardian napisał/a:
Nie, jest członkinią Kościoła Szkockiego.


Wszystkie obchodzone święta takie jak Boże Narodzenie w książce mogły być tradycją. Kościół mógł należeć do mugoli tak jak ktoś wspomniał wcześniej Uśmiech W dolinie Godryka oczywiście.
Pozdrawiam !
__________________
"Śmierć będzie ostatnim wrogiem, który zostanie zniszczony."
"Jeśli chcesz poznać człowieka, dowiedz się, jak traktuje swoich podwładnych, a nie równych sobie."

fc07.deviantart.net/fs46/f/2009/197/c/c/Dark_Mark_animation_by_andrei1015.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~jimi hendrix F
#36 Drukuj posta
Dodany dnia 28-11-2010 11:22
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Skrzat domowy
Punktów: 18
Ostrzeżeń: 0
Postów: 9
Data rejestracji: 14.11.10
Medale:
Brak

słuchajcie magia jest uważana przez kościół za czyny szatana dlatego rowling nie umieściła boga w ksiażkach dlatego nie dziwcie się. a co do tych świąt to tego nie moge pojąć ale wydaje mi sie że rowling umieściła święta by nie podbórzac na stolatków[ jak ktoś cos ma do wypowiedzi do pisać na prywatną poczte]
Wyślij prywatną wiadomość
~Arthur Bishop F
#37 Drukuj posta
Dodany dnia 28-11-2010 12:52
Użytkownik

Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Uczestnik TT
Punktów: 239
Ostrzeżeń: 0
Postów: 39
Data rejestracji: 27.11.10
Medale:
Brak

W niewielu książkach autorzy poruszają kwestię wiary. Rowling także wstrzymała się z tak mało ważną informacją.
Bo w zasadzie kto chciałby czytać "Jak co niedzielę wybrali się do kościoła, pomodlili i dopiero wyruszyli na zajęcia", albo "Niestety nie mogli dziś myśleć o poszukiwaniu horkruksów, ponieważ przypadał właśnie szabat".
Rowling, jak i także wielu innych autorów chciała dotrzeć do szerszej ilości czytelników nie zrażając przy tym innych.
Jak dla mnie nie ma różnicy jakiego wyznania jest Rowling. Choćby była satanistką, która co noc wyrusza na cmentarz w poszukiwaniu kotów i dziewic, sądzę, że jej książki nadal by się świetnie sprzedawały.
Wyślij prywatną wiadomość
~mayii F
#38 Drukuj posta
Dodany dnia 31-01-2011 18:07
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Uczestnik TT
Punktów: 252
Ostrzeżeń: 0
Postów: 49
Data rejestracji: 21.01.11
Medale:
Brak

Zastanawiałm się nad tym tak samo, jak nad kwestią naukii młodych czarodziejów, czyli od bardzo dawna. Jedyne rozsądne wyjaśnienie to takie, że Rowling specjalnie pomnięła wątki religijne by nikogo jakoś nie urazić, czy by nie wzbudzić zbędnych kontrowersji. Ale w takim wypadku co z wyżej wymienionymi śwętami? Może po prostu przejęli takie tradycje od mugoli, pozosawiając wiarę w spokoju? A może czarodzieje mieli inne podejście co do wiary. Trudno określić.
__________________
"-Kiedyś nam powiedziałeś- odezwała się cicho Hermiona - że jeśli chcemy wracać, nie będziesz miał do nas pretensji. Ale nie chcieliśmy."

"Dumbledore byłby bardzo szczęśliwy, widząc, że na świecie przybyło trochę miłości"

" (...) właśnie dlatego nie jesteście w Zakonie... bo nie rozumiecie... że są rzeczy, za które warto umrzeć!"
Wyślij prywatną wiadomość
~Veinlii F
#39 Drukuj posta
Dodany dnia 31-01-2011 19:22
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Czwartoroczniak
Punktów: 214
Ostrzeżeń: 1
Postów: 164
Data rejestracji: 24.01.11
Medale:
Brak

Rzeczywiście, to bardzo dobre pytanie. Być może:
- autorka o tym nie pomyślała
- było to na tyle nie ważne co do historii że o tym nie pisała
- czarodzieje nie wyznawali wiary mugolskiej
__________________
- Jeśli się zastanawiasz, co tak śmierdzi, mamo, to ci wyjaśnię, że właśnie weszła szlama - powiedział Draco.

Od pozerstwa Gryfonów
Od kretynizmu Puchonów
I od Wiedzy-O-Własnej-Wszechwiedzy Krukonów
Strzeż nas Slytherinie!
Wyślij prywatną wiadomość
~HermiOla F
#40 Drukuj posta
Dodany dnia 01-02-2011 17:06
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Trzecioroczniak
Punktów: 143
Ostrzeżeń: 0
Postów: 40
Data rejestracji: 31.01.11
Medale:
Brak

Też się nad tym bardzo głęboko zastanawiałam, i doszłam do wniosku, że autorka celowo nie dodała żadnych wątków religijnych. Myślę, że zrobiła to po to, żeby co niedzielę Harry nie chodził do kościoła. Było by to trochę nudne. Nie twierdzę, że jest to poprawnie, nie używając takich wątków, ale gdyby było tego za dużo, było by nudno czytać taką książkę. O ile pamiętam, w całym cyklu był tylko jeden fragment i to w filmie. (tak mi się wydaje) W siódmej części, kiedy Hermiona i Harry są w Dolinie Godryka, i stoją na cmentarzu przy kościele. To chyba tylko to. Piszcie, jak pamiętacie coś innego. Moja pamięć szwankuje ;d
__________________
Od przebiegłości Ślizgonów,
Od Kretynizmu Puchonów,
I od Wiedzy-O-Własnej -Wszechwiedzy Krukonów
STRZEŻ NAS GRYFFINDORZE!


Kocham Gryffindor bardzo mocno <3
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT