Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 207
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Książka
»» Insygnia Śmierci
»»» Wspomnienia Snape'a
Drukuj temat · Wspomnienia Snape'a
~Alanette Vieira Malfoy F
#81 Drukuj posta
Dodany dnia 07-08-2009 18:20
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Gajowy Hogwartu
Punktów: 985
Ostrzeżeń: 1
Postów: 103
Data rejestracji: 08.03.09
Medale:
Brak

To po przeczytaniu siódmej części zaczęłam się szerzej interesować literackimi wytworami dotyczącymi dobrego Severusa Snape'a.
W trakcie czytania szóstej części myślałam, że jest on po prostu zdrajcą. Ludzie zabijają, cóż. Nie zajmowałam się nim zbytnio.
Scena śmierci Snape'a... Wzruszyła mnie. Jego wspomnienia naprawdę oddają wszystko, jego całe życie... Powiem tak -- szkoda, że zginął. Gdyby tylko obudził się np. w św. Mungu i mógł odetchnąć... Ale nie, całe jego życie było pełne niebezpieczeństwa, ciągłego szpiegowania. Nie, nie miał czasu na normalne życie.
Cóż... Snape jak Snape, teraz wiemy, co o nim myśleć.
__________________
Oddana Quidditchowi na zawsze.
Wyślij prywatną wiadomość
~al_kaida F
#82 Drukuj posta
Dodany dnia 11-08-2009 20:59
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2217
Ostrzeżeń: 0
Postów: 501
Data rejestracji: 15.10.08
Medale:
Brak

Do samego końca nie byłam pewna, czy Snape jest po stronie Dumbledore'a czy Voldemorta. Scena, w której umierający Snape przekazuje Harry'emu swoje wspomnienia i każe mu na siebie spojrzeć bardzo mną wstrząsnęła. Jego wspomnienia także, gdyż nie podejrzewałam Snape'a o tak wielką miłość do Lilly. Bardzo mile zaskoczona tym byłam, i dzięki temu zaczęłam bardziej lubić Snape'a.
__________________
Wbrew powszechnie panującym pogłoskom, al_kaida jest rodzaju żeńskiego.

i54.tinypic.com/s1430i.gif
______________________________________________
Pozdrowienia dla wszystkich, którzy czytają moje wypociny Rozbawiony
Wyślij prywatną wiadomość
~Diamond F
#83 Drukuj posta
Dodany dnia 18-08-2009 23:31
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Konduktor Błędnego Rycerza
Punktów: 903
Ostrzeżeń: 2
Postów: 295
Data rejestracji: 06.08.09
Medale:
Brak

Po przeczytaniu siódmego tomu wprost nie mogłam w to uwierzyc "Snape doby !!!" <szok>.
Od pierwszej częsci HP wiedziałam, że jest z nim cos nie tak, jakos mi nie pasował na dobrego człowieka, a tu taka niespodzianka.
__________________
pozdrawiam drogi Gościu :*

"Śmierć będzie ostatnim wrogiem, który zostanie zniszczony"
Wyślij prywatną wiadomość
~Oyster F
#84 Drukuj posta
Dodany dnia 20-08-2009 22:53
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Uczestnik Klubu Ślimaka
Punktów: 489
Ostrzeżeń: 1
Postów: 141
Data rejestracji: 19.08.09
Medale:
Brak

Najbardziej lubię te, gdy Lily kłóci się z Severusem o to, po czyjej jest stronie. To pokazuje, że on ją kocha, ale nie umie wybrać.
A wolałam go jako tego złego, tzn. tego wrednego, ale z dobrymi intencjami.
Edytowane przez Oyster dnia 20-08-2009 22:53
http://oyster.photoblog.pl Wyślij prywatną wiadomość
~baranek22 F
#85 Drukuj posta
Dodany dnia 24-03-2010 21:03
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Właściciel Pamiętnika
Punktów: 102
Ostrzeżeń: 0
Postów: 38
Data rejestracji: 16.02.10
Medale:
Brak

Te wspomnienia pokazały, że Severus Snape jest wrażliwym i czułym mężczyzną.. no na początku wydawało mi się że taki nie jest Oczko Ciekawe jak patrzył Harry'emu w oczy ( bo przecież chłopiec miał takie same jak jego matka Oczko ). Snape jest w ogóle genialny Oczko
__________________
"Szczęście nie jest stanem wiecznym. Zresztą i nie okresowym. Szczęście to po prostu skurcz serca , którego doznaje się czasami, kiedy człowieka przepełnia taka radość, że wprost trudno ją znieść. Znika równie szybko jak się pojawia. I nie ma go, dopóki nadejdzie znowu, by sprawić, że człowiek uzna życie za najwspanialszy dar"
Pozdrawiam:
Lenę_Lunę :*
Monikę_Lestrangę Uśmiech
HermGinny ;P
no i linalonę ;*
Wyślij prywatną wiadomość
~Loonyy F
#86 Drukuj posta
Dodany dnia 24-03-2010 21:24
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Zastępca Ministra
Punktów: 1752
Ostrzeżeń: 3
Postów: 419
Data rejestracji: 18.03.10
Medale:
Brak

Najbardziej lubię te, w których on rozmawiał z Dumbledorem. Są takie, hmm. inne. Fajne były też te z Lily, a najbardziej podobała mi się scena, w której oni się poznają. Jest genialna. Lubię wątki ze Snape'm. :)
__________________
Nigdy nie mogłam pogodzić się z kreowaniem mnie na symbol seksu. Z seksu uczyniono przedmiot. Nienawidzę myśli, że mam być przedmiotem.
Bóg umiera jeśli go nie kochamy, ale ja nie umarłam, choć nikt mnie nie kochał.
www.photoblog.pl/loonyy Wyślij prywatną wiadomość
~alice_in_wonderland F
#87 Drukuj posta
Dodany dnia 25-03-2010 10:32
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Sługa Czarnego Pana
Punktów: 1102
Ostrzeżeń: 1
Postów: 355
Data rejestracji: 13.12.09
Medale:
Brak

To jego wspomnienia sprawiły, że jest teraz jedną z moich ulubionych postaci. Najlepszy był mały Snape... ;]
Rowling nam udowodniła, że Snape mimo wszystko był dobry, ohydnie wręcz odważny, skłonny do poświęceń. A w dodatku potrafił kochać... chyba jedyna część ksiązki, kiedy chciałam ją odłożyć na bok i płakać przez cały dzień. Snape to najodważniejsza postać w Potterze. I zdania nie zmienię.
Wyślij prywatną wiadomość
~karolina123 F
#88 Drukuj posta
Dodany dnia 25-04-2010 11:24
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Redaktor Żonglera
Punktów: 1002
Ostrzeżeń: 0
Postów: 445
Data rejestracji: 07.12.08
Medale:
Brak

Snape- uważam że to najciekawsza, najbardziej barwna i zagad\kowa postać jaką stworzyła Rowling.Enigmatyczny Snape posiada bardzo złożoną osobowość co czyni go intrygującym wręcz fascynującym.Rowling mistrzowsko bawiła się naszymi odczuciami, maipulowała nami tak że Snape stał się dla nas jedną z najbardziej tajemniczych zagadek książki.Przez wszystkie części raz po raz zmieniałiśmu o nim zdanie, by na końcu odkryć rozwiązanie którego nikt się nie spodziewał.Miłośc Snape do Lily to dla mnie najpiękniejszy wątek z całej serii."Wspomnienia Snape'a to mój ulubiony rozdział "Insygniów"
__________________
"Co nie jest życiem, wykorzeniam
by kiedyś martwą nie umierać"

"Z punktu widzenia aerodynamiki
trzmiele nie maja prawa latać,
tyle że trzmiele o tym nie wiedzą,
wiec latają sobie dalej."
Wyślij prywatną wiadomość
~Lajla F
#89 Drukuj posta
Dodany dnia 25-04-2010 11:42
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2276
Ostrzeżeń: 2
Postów: 537
Data rejestracji: 16.03.10
Medale:
Brak

Nigdy nie lubiłam Snape'a. Zawsze był taki niesprawiedliwy, złośliwy i fałszywy.
Po przeczytaniu Insygniów znienawidziłam Dumbledore'a, dla którego liczyło się większe dobro i odczułam, że on wcale nie kochał Harry'ego, chciał go tylko wykorzystać. Może to nie jest do końca zgodne z prawdą, ale tak czuję i po prostu Dumbledore'a nie trawię. Snape'a za to polubiłam, ale nadal nie potrafię mu wybaczyć przeszłości. Okazał się najodważniejszym ze wszystkich. Kochał Lily i walczył w imię miłości. Musiał być bardzo utalentowanym czarodziejem - oszukał Czarnego Pana, którego uważałam za mistrza legilimencji. Ciekawa, tajemnicza i ponura postać z charakterem. Jedna z najlepszych jaką udało się stworzyć Rowling.
Uwielbiam wspomnienia o miłości do Lily. Kiedy czytam ostatni tom, to rozdział o wspomnieniach Snape'a nawet kilka razy pod rząd. Oczko
__________________
Śmierć moja zwabiła wiatr w niedomknięty słoik
Potem śmierć zasiała mak - wiatr się ukoił
Ten wiatr - on do kolan jej padł.

Edytowane przez Lajla dnia 25-04-2010 11:47
Wyślij prywatną wiadomość
~Pandora F
#90 Drukuj posta
Dodany dnia 29-04-2010 20:59
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Barman w Trzech Miotłach
Punktów: 1322
Ostrzeżeń: 0
Postów: 395
Data rejestracji: 09.04.10
Medale:
Brak

MOże to wredne,ale moje ulubione wspomnienie to to z 5"Najgorsze wspomnienie Snape'a"
Bardzo lubię"Oglądać" jego wspomnienia.

Dla mnie szósta część ,to co w niej zrobił to było tak jak by ktoś mocno uderzył mnie w głowę,bardziej bolało mnie to,że Snape "zdradził" niż to w jaki sposób.

Cieszę się,że wszystko się wyjaśniło w "Insygniach śmierci".
__________________
Atra gülai un ilian taught ono un atra ono waíse skölir frá rauthr.

Edytowane przez Pandora dnia 25-07-2010 14:33
Wyślij prywatną wiadomość
~koreczek F
#91 Drukuj posta
Dodany dnia 12-05-2010 14:46
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pierwszoroczniak
Punktów: 41
Ostrzeżeń: 0
Postów: 11
Data rejestracji: 12.05.10
Medale:
Brak

Rozdział " Opowieść Księcia" to jeden z moich ulubionych rozdziałów. Gdy czytałam go po raz pierwszy nie mogłam opanować łez ale nawet gdy czytam go po raz n to i tak zawsze spłynie choć jedna kropla...
Zawsze gdy czytałam wątki w które wplątany był Snape to pojawiał się uśmieszek na mojej twarzy, była to bardzo interesująca postać. Ta tajemniczość i umiejętność maskowania swoich uczuć to mistrzostwo.
Dlatego tak bardzo ubolewałam nad jego stratą mimo że pojawiały się chwile zwątpienia co do jego dobroci Tak!
Wyślij prywatną wiadomość
~moody17 F
#92 Drukuj posta
Dodany dnia 12-05-2010 20:13
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Skrzat domowy
Punktów: 23
Ostrzeżeń: 0
Postów: 11
Data rejestracji: 08.05.10
Medale:
Brak

A ja lubiłem Snape'a od zawsze Uśmiech a od kiedy przeczytałem w Insygniach jego wspomnienia polubiłem jeszcze bardziej. I w dodatku przestałem lubić rodziców Harry'ego(zresztą wcześniej też za nimi nie przepadałemSmutny)
__________________
"Nie wiedziałem że na świecie jest tylu kretynów, dopóki nie zacząłem korzystać z internetu." Stanisław Lem

"Nie zamartwiaj się jednak przyszłością. Dzień dzisiejszy wystarczy ci aż nadto." J.R.R. Tolkien

Od cnót Gryfonów,
Przebiegłości Ślizgonów
i Kretynizmu Puchonów,
CHROŃ NAS RAVENCLAWIE!
Wyślij prywatną wiadomość
~widor23 F
#93 Drukuj posta
Dodany dnia 21-07-2010 15:06
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Więzień Azkabanu
Punktów: -26
Ostrzeżeń: 1
Postów: 29
Data rejestracji: 21.07.10
Medale:
Brak

Severus Snape był podwójnym agentem lecz to ,że dopiero odkrywamy to w IŚ jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem.Lecz można było się domyślać o jego dobrej stronie gdy ratował HArrego przed spadnięciem z miotły.
Wyślij prywatną wiadomość
~Harry_ F
#94 Drukuj posta
Dodany dnia 21-07-2010 16:28
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Członek GD
Punktów: 502
Ostrzeżeń: 1
Postów: 118
Data rejestracji: 10.03.09
Medale:
Brak

Wspomnienia były bardzo wzruszające i smutne jak dla mnie.Uważam że był właśnie on najciekawszą i najbardziej interesującą postacią w Książkach o Harrym Potterze.To nie jest tak że on nie miał swojego życia jak inni piszą.Miał w swoim życiu chwile dobre i złe.Gdy skończył być sługą czarnego Pana i przeszedł na stronę dobra musiał odpracować to co stracił.Kochał Lilly , te wspomnienia z Nią były bardzo uczuciowe , które przedstawiały Snape w innej postaci.Dowiadujemy się też że nie był taki całe życie.
__________________
"Śmierć będzie ostatnim wrogiem, który zostanie zniszczony."
"Jeśli chcesz poznać człowieka, dowiedz się, jak traktuje swoich podwładnych, a nie równych sobie."

fc07.deviantart.net/fs46/f/2009/197/c/c/Dark_Mark_animation_by_andrei1015.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~Croce F
#95 Drukuj posta
Dodany dnia 25-07-2010 13:37
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 356
Ostrzeżeń: 0
Postów: 49
Data rejestracji: 22.07.10
Medale:
Brak

Tajemniczy bohater. W tych wszystkich częściach był przedstawiany jako nienawidzący Harry'ego i Gryfonów czarodziej, który najchętniej zabiłby Pottera, gdyby miał okazję. Heh. Ale okazało się, że to nie tak. Owszem, Snape nie przepadał za Harrym, ale bronił go, czyż nie? Urocze było to, kiedy Snape wyczarował Patronusa... I te wszystkie sceny z Lily. Mm...
__________________
Magia jest cenną "rzeczą", choć nie wiem, czy to odpowiednie określenie.
Magia to potęga, lecz istnieją dwa rodzaje "potęgi". To od Ciebie zależy, który rodzaj wybierzesz...
Wiele, wiele ludzi oddałoby wszystko za to, by świat był "magiczny". Nie dostrzegają tylko, że świat z dnia na dzień staje się coraz bardziej napełniony magią, w różnej formie - jedna z nich to książka, którą z pewnością bardzo dobrze znasz...

Croce
drogi Gościu , buuu! Zboczeniec! xD
Wyślij prywatną wiadomość
~LilyPotter F
#96 Drukuj posta
Dodany dnia 30-07-2010 08:05
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Horkruks
Punktów: 7311
Ostrzeżeń: 0
Postów: 622
Data rejestracji: 21.05.10
Medale:
Medal Medal Medal Medal Medal Medal Medal Medal Medal

Zacznę od początku. Severus Snape - postać, którą polubiłam od piątej części. Na początku trochę mnie denerwował, ale potem naprawdę go polubiłam. Pierwsze cztery tomy - Snape to wróg itp. Piąty mi trochę przejaśnił=) Szósty tom - kurczę, po tej scenie na wieży na początku trochę się wzruszyłam, a potem miałam żal do (!) Snape'a, że zabił Dumbledore'a. 7 tom, wspomnienia - już nie mogłam wytrzymać i na serio się wzruszyłam. Najpierw śmierć Snape'a w taki sposób, potem wspomnienia. Niech się nikt nie dziwi, że się wzruszyłam przy miniaturce "Blask szmaragdu". Te wspomnienia po prostu byly... no nie wiem jak to opisać. Srebrna łania... Cudowne i tragiczne za razem. Więcej nie piszę, bo znowu się wzruszę=D
__________________
49.media.tumblr.com/d21688665e2fdd453d7ed9f23c58fc7c/tumblr_napa2wpA7m1t15wswo1_400.gif

Edytowane przez LilyPotter dnia 15-10-2010 17:37
Wyślij prywatną wiadomość
~daseyy F
#97 Drukuj posta
Dodany dnia 30-07-2010 14:08
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Uczestnik TT
Punktów: 236
Ostrzeżeń: 0
Postów: 76
Data rejestracji: 30.07.10
Medale:
Brak

Muszę przyznać, że nigdy nie przepadałam za Severusem, a to wszystko przez stosunek jaki miał do Pottera. Ale po przeczytaniu jego wspomnień zaczęłam go rozumieć. Lily była jego pierwszą i ostatnią miłością. Oprócz niej nie było nikogo [ a przynajmniej nikt o tym nic nie wie ; )) ]. No i gdy Lily wybrała James'a, którego Severus nienawidził, to wszystko stało się o wiele bardziej skomplikowane. Kontakty między nimi można powiedzieć 'osłabły' i to nie tylko przez James'a , ale również przez zachowanie samego Severusa. W późniejszych latach przecież był Śmierciożercą i to on wyjawił Czarnemu Panu fragment podłuchanej przepowiedni. Jednak nigdy nie przestał kochać Lily i chciał ochronić jej syna.

Przyznaję, że jestem zaskoczona tym wszystkim, bo Severus na pierwszy rzut oka jest po prostu okrpony [ nie chodzi mi teraz o jego wygląd ;D ], jednak wzruszyły mnie te wspomnienia i poczułam sympatię do tak znienawidzonego przeze mnie Severusa Snape ; )).
__________________
I want someone who loves me as much as Snape loved Lily.
25.media.tumblr.com/50cac36a761b9da303e191459f3654a8/tumblr_mjk4czCTxI1roblj6o4_250.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~heermiionaa F
#98 Drukuj posta
Dodany dnia 03-08-2010 14:02
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Skrzat domowy
Punktów: 17
Ostrzeżeń: 0
Postów: 4
Data rejestracji: 03.08.10
Medale:
Brak

Napewno zgadzam się ,że Snape był najbardziej tajemnicza postacia w całej sadze te wspomnienia poprawiły moje zdanie o nim .Bardzo podobają mi się te wspomnie nia z czasów rodziców Harrego w 3 części*
__________________
Hermione(Pan Glizdogon życzy profesorowi Snape'owi milego dnia i radzi mu umyc włosy bo kleją się od łoju.)
Wyślij prywatną wiadomość
~Magdalena Lestrange F
#99 Drukuj posta
Dodany dnia 14-08-2010 19:17
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Więzień Azkabanu
Punktów: -29
Ostrzeżeń: 1
Postów: 10
Data rejestracji: 21.07.10
Medale:
Brak

No Snape potrafił oklumencje to dlatego tak dobrze się maskował. świetnie odgrywał rolę gorliwego śmierciożercy. Jego postać bardzo mi zaimponowała. Muszę to przyznac że w 100%Jupi!
__________________
ZniesmaczonyŚmierć będzie ostatnim wrogiem, który zostanie zniszczony
ŚMIERĆ BĘDZIE OSTATNIM WROGIEM,KTÓRY ZOSTANIE ZNISZCZONY

Od przebiegłości Ślizgonów
Kretynizmu Puchonów
i od Wiedzy-O-Własnej-Wszechwiedzy Krukonów
CHROŃ NAS GRYFFINDORZE!!!
Wyślij prywatną wiadomość
~Croce F
Dodany dnia 15-08-2010 14:36
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 356
Ostrzeżeń: 0
Postów: 49
Data rejestracji: 22.07.10
Medale:
Brak

Szczerze? Ucieszyłam się, że się co do Severusa nie pomyliłam. Byłoby dla mnie straszne, gdyby Snape został uznany przez Joanne Rowling zdrajcą Dumbledorea, a człowiekiem Czarnego Pana. Wzruszyła mnie treść tych wspomnień. Najbardziej podobało mi się chyba to, jak Snape z Lily jechali do Hogwartu i spotkali Jamesa i resztę. Tak, to trochę dziwne, ale... I ta scena, kiedy Lily była na dworcu z rodzicami i siostrą, Petunią, i ta reakcja Petunii... Takie mam upodobania : przynajmniej nie było nudno.
__________________
Magia jest cenną "rzeczą", choć nie wiem, czy to odpowiednie określenie.
Magia to potęga, lecz istnieją dwa rodzaje "potęgi". To od Ciebie zależy, który rodzaj wybierzesz...
Wiele, wiele ludzi oddałoby wszystko za to, by świat był "magiczny". Nie dostrzegają tylko, że świat z dnia na dzień staje się coraz bardziej napełniony magią, w różnej formie - jedna z nich to książka, którą z pewnością bardzo dobrze znasz...

Croce
drogi Gościu , buuu! Zboczeniec! xD
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT