Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 17-05-2024 12:28

PS. Do bobów szczura w piwnicy, to forum naprawdę zdechło Płacze
~Grande Rodent F 17-05-2024 12:28

A co sądzicie o nowym serialu o HP dla HBO Max.
~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 180
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Hyde Park
»» Książka
»»» Literatura histryczna i wojenna
Drukuj temat · Literatura histryczna i wojenna
!Asik F
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 02-08-2012 18:29
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Mistrz Zaklęć
Punktów: 2821
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,186
Data rejestracji: 19.07.11
Medale:
Medal

Jak w temacie: czytacie? Chętnie sięgacie po lekturę uzupełniającą z historii? Może sami interesujecie się wydarzeniami jakie miały miejsce lata/wieki temu? Jakie dotychczas przeczytane książki zrobiły na was największe wrażenie? Która epoka/wydarzenia was na tyle zainteresowały, że sięgnęliście po książkę poświęconą tej tematyce? Macie jakiś ulubionych autorów lub bohaterów?

Sama mam nieduży staż w czytaniu takich książek ale są takie do których wracam co jakiś czas. Zaczęłam zupełnie normalnie od Sienkiewicza ale tam bazuje się na postaciach fikcyjnych na historycznym tle. W liceum mój historyk bardzo chętnie podawał książki uzupełniające i masę dodatkowych ciekawostek jakie można w nich znaleźć. Tytuły zapisywałam ale nie przełamałam się. Dopiero przyjaciółka poleciła mi "Sprawę Honoru" L.Olson i S.Cloud. Zachwyciłam się do tego stopnia, że mój temat pracy ustnej z polskiego bazował w dużej mierze na książkach i pamiętnikach powstańczych z wszystkich polskich powstań narodowościowych. O czym jest książka:

"Sprawa honoru" to pasjonująca, błyskotliwie opowiedziana historia polskich pilotów myśliwskich, którzy przyczynili się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku, oraz zdumiewającej zdrady, jakiej dopuściły się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pod koniec drugiej wojny światowej. Skupiając się na osobach pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego, autorzy ukazali, jak ci młodzi Polacy, całym sercem pragnący wyzwolić swoją ojczyznę, weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych myśliwców drugiej wojny światowej. Czerpiąc z nieoficjalnego dziennika Dywizjonu 303 - wypełnionego osobistymi relacjami ze starć z nieprzyjacielem - oraz z listów, wywiadów, wspomnień, opowieści i fotografii, autorzy żywo i zajmująco opisali pilotów tej jednostki i ich walkę. Śledzimy losy głównych bohaterów w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatyczną ewakuację z Polski do Francji, a po jej upadku do Wielkiej Brytanii, w której, początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF, odegrali kluczową rolę w bitwie o Anglię, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich pojedynkach na śmierć i życie z niemieckimi messerschmittami podczas eskortowania alianckich wypraw bombowych przeszły do legendy. Dowiadujemy się też, co spotkało polskich pilotów po wojnie, gdy ich kraj oddano Związkowi Sowieckiemu.


Sama z całego serducha polecam ją każdemu. Pisana jest w bardzo "przygodowy" sposób, tak że zżywasz się z bohaterami - postaciami autentycznymi. Nie wiesz gdzie Cię to zaprowadzi. W przygodówkach zazwyczaj główny bohater wychodzi z opałów bez z szwanku, a tu życie rządzi się swoimi prawami. Podpisuje się pod ta recenzją ( i polecam inne http://merlin.pl/...85481.html ):

Jedna z książek, które zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie. Godna polecenia nie tylko fanom historii, ale w gruncie rzeczy wszystkim ludziom (nie tylko Polakom), którzy są ciekawi, jak to w rzeczywistości było podczas II Wojny Światowej, kto (i jak) ją wygrał, kto przegrał, jakie wydawałoby się nieistotne czynniki wpłynęły na los świata, jak bardzo można liczyć na obietnice polityków oraz do czego są oni zdolni, aby chronić swoją karierę polityczną.


Potem sięgałam po opracowania dotyczące II Wojny Światowej (dalej tematyka lotnicza: W. Urbanowicza, N.Davies'a, N.Orpen, A. Stephen'a, A.Fiedler) i Powstania Warszawskiego, następnie całościowe historie Polski różnych autorów ("Boże Igrzysko" polecam ale cegła większa od "HP i Zakon Feniksa"), by zacząć czytać historie poszczególnych krajów:) Duże wrażenie poza "Sprawą Honoru" zrobiło na mnie "Powstanie '44" N. Daviesa i "D-Day 6 Czerwca 1944" Ambrose's Stephen'a. To pierwsze czytając ryczałam jak bóbr. Przy drugim miałam mieszane uczucia - pompatyczny amerykański sposób przedstawiania wojny i traktowania żołnierzy jak mięsa armatniego.

Jakie tytuły możecie polecić?
__________________
"In heaven everything is fine" - Eraserhead, 1977

Jeśli chcesz mnie o coś zapytać to tutaj: http://hogsmeade....ost_172074

Jeśli chcesz podyskutować o fotografii to zapraszam do mojej grupy społecznej: FOTOGRAFIA: http://hogsmeade....roup_id=93

Edytowane przez Asik dnia 03-08-2012 10:32
http://joannacora.fotolog.pl/ Wyślij prywatną wiadomość
`Czarodziejka F
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 02-08-2012 21:33
Moderator (F)

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 11092
Ostrzeżeń: 0
Postów: 861
Data rejestracji: 05.04.10
Medale:
Medal Medal Medal

Od dawna interesuję się historią, szczególnie II wojna światową.Nie mogłam się doczekać, kiedy dojdziemy do tego tematu na lekcjach. Na szczęście w szkole miałam w miarę porządne podręczniki, które dość szczegółowo opisywały dane zagadnienia.
Jeśli już sięgałam do tematyki historycznej, to były to albo podręczniki, albo literatura faktu ( pozycje nadobowiązkowe).
Ten temat zawsze mnie ciekawił i fascynował. Dlatego przygotowując się do ustnej matury z języka polskiego wzięłam temat holocaustu.

W Empiku widuję wiele książek dokumentalnych na ten temat (m. in. Powstanie 44), ale jeszcze żadnego nie kupiłam, bo te cegły są bardzo drogie. ale może pewnego dnia się skuszę i kupię.

Zachęciły mnie opisy książek, które poleciłaś. Uwielbiam takie teksty. Jak będę w bibliotece, to poszukam. Ostatnio przeczytałam "Pamiętnik z powstania warszawskiego". O czym jest, chyba nie trzeba tłumaczyć.
Książki historyczne (ale bazujące na prawdziwych bohaterach i wydarzeniach) są i ciekawe i pouczające. Polecam n ie tylko fanom historii.
__________________

CRAZY WITCH TRIO!
Czarodziejka dark shadow Sailor Mars
Wyślij prywatną wiadomość
~Mounther F
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 02-08-2012 21:42
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Goblin
Punktów: 36
Ostrzeżeń: 0
Postów: 14
Data rejestracji: 21.07.12
Medale:
Brak

Ja także lubię historię, ale moja obecna nauczycielka historii kompletnie nie potrafiła nauczyć i opowiedzieć wiec musiałem czytać książki ...na szczęście teraz ide do innej szkoły i będzie nowa nauczycielka Rozbawiony Interesuje mnie szczególnie II wojna światowa. Książki z tej epoki, które czytałem to np. "Inny świat" <--naprawdę warta przeczytania, "Kamienie na szaniec <--- też ciekawe oraz te, które wymieniliście
__________________
OD SPRYTU ŚLIZGONÓW,
OD KRETYNIZMY PUCHONÓW
OD WIEDZY O WSZECHWIEDZY KRUKONÓW
CHROŃ NAS GRYFFINDORZE!
Wyślij prywatną wiadomość
!Asik F
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 03-08-2012 10:14
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Mistrz Zaklęć
Punktów: 2821
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,186
Data rejestracji: 19.07.11
Medale:
Medal

"Pamiętnik z powstania warszawskiego" też miałam w liście lektur na maturęUśmiech Ale z racji tego, że jest to opis jak radzili sobie cywile, nie wzbudził we mnie większych emocji. Znacznie bardziej poruszające były "Kamienie na szaniec" - nie wiem jak to się stało ale pominęłam je w zestawieniu. Moja ulubiona lektura z gimnazjum (w zasadzie nie wiele czytałam ale to było coś wspaniałego).
__________________
"In heaven everything is fine" - Eraserhead, 1977

Jeśli chcesz mnie o coś zapytać to tutaj: http://hogsmeade....ost_172074

Jeśli chcesz podyskutować o fotografii to zapraszam do mojej grupy społecznej: FOTOGRAFIA: http://hogsmeade....roup_id=93
http://joannacora.fotolog.pl/ Wyślij prywatną wiadomość
`Czarodziejka F
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 03-08-2012 17:19
Moderator (F)

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 11092
Ostrzeżeń: 0
Postów: 861
Data rejestracji: 05.04.10
Medale:
Medal Medal Medal

Zgadzam się. "Kamienie na szaniec" to zdecydowanie lepsza książka niż "Pamiętnik". Może dlatego, że czytając tę książkę, bliżej poznajemy bohaterów i się z mini zżywamy? Ja ryczałam jak bóbr, kiedy zginęli.

Ja pominęłam więcej książek, które poruszają tematy wojenne, ale wyżej w poście ich nie wymieniłam (sama nie wiem dlaczego).
Do matury znalazłam wiele ciekawych pozycji, m. in. "Dziennik" Anny Frank - żydowskiej dziewczynki, która przedstawiła wojnę ze swojego punktu widzenia. Moja polonistka wskazała mi też książkę Romy Ligockiej "Dziewczynka z czerwonym płaszczyku". To naprawdę poruszająca książka. A "Medaliony" Zofii Nałkowskiej, "Opowiadania" Borowskiego lub "Inny świat" Grudzińskiego są na tyle znane, że każdy maturzysta powinien je dobrze znać.
__________________

CRAZY WITCH TRIO!
Czarodziejka dark shadow Sailor Mars
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT