Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 265
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Książka
»» Dyskusja ogólna
»»» Podobieństwa fabularne między HP a Star Wars
Drukuj temat · Podobieństwa fabularne między HP a Star Wars
~Raymaniac F
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 01-10-2012 17:12
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 417
Ostrzeżeń: 0
Postów: 101
Data rejestracji: 10.09.12
Medale:
Brak

W tematach o HP często przewijały się opinię o silnych inspiracjach, jakie Jo czerpała z dzieł Tolkiena.
Przyznam, że pomysł na ten temat wpadł mi do głowy niejako przypadkiem ale sądzę, że warto się podzielić tymi przemyśleniami Oczko

Rozłózmy fabułę na czynniki pierwsze:

Bohaterowie:

Harry Potter to osierocony chłopiec, wychowywany przez wujostwo zatajające przed nim prawdę o jego rodzicach. Pewnego dnia wszystko się jednak zmienia i dzięki informacji dostarczonej przez sowę okazuje się, że jest synem wielkich czarodziejów. Swoją przygodę rozpoczyna od pojawienia się w knajpie "Dziurawy Kocioł". Tajniki magii poznaje razem ze swoimi przyjaciółmi - Ronem i Hermioną (którzy to zakochają sie w sobie) w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Jest też wspierany przez jednego z najwybitniejszych czarodziejów, czyli sędziwego (ale potężnego) Albusa Dumbledore'a oraz wielkiego, owłosionego Hagrida, który pomimo groznej postury ma gołebie serce. Koniec konców będzie zmuszony pokonać Lorda Voldemorta, który zabił jego rodziców i zagrażał światowi czarodziejów.

Luke Skywalker to osierocony chłopiec, wychowywany przez wujostwo zatajające przed nim prawdę o jego rodzicach. Pewnego dnia wszystko się jednak zmienia i dzięki informacji dostarczonej przez droida R2-D2 okazuje się, że jest synem słynnego rycerza Jedi. Swoją przygodę rozpoczyna od pojawienia się w knajpie w Mos Eisley. Tajniki Mocy poznaje walcząc w Sojuszu Rebeliantów ze swoimi przyjaciółmi - Hanem Solo i Leią Organą (którzy to zakochają sie w sobie). Jest też wspierany przez jednego z najwybitniejszych rycerzy Jedi, czyli sędziwego (ale potężnego) Obi-Wana Kenobiego oraz wielkiego, owłosionego Chewbacce, który pomimo groznej postury jest oddanym kompanem. Koniec konców będzie zmuszony pokonać Lorda Vadera, który zabił jego ojca (ale okazuje się nim być) i zagrażał pokojowi w galaktyce.

Tutaj dochodzą także dwa inne podobieństwa -
Po pierwsze, zarówno Lord Vader jak i Lord Voldemort to imiona fikcyjne, przybrane przez nich po 'przejściu na ciemną stronę Mocy'. Obydwoje zostali osieroceni w dzieciństwie, co wpłynęło mocno na ich wizję o potędze jaką zdobędą, rządząc światem. Obydwoje mają też niewiele wspólnego z czlowiekiem po tym, jak odnieśli swoje pierwsze porażki.
Po drugie, ostatnim mentorem Luke'a Skywalkera jest niewielki, wyglądem przypominający gnoma Yoda. Pomimo mizernej postury okazuje się doskonałym wojownikiem o wielkiej mocy. Skojarzenia z Flitwickiem są może nieco na wyrost... ale są Uśmiech

Fabuła:

Potter po poznaniu nowego świata stacza liczne walki na śmierć i życie, udaremniając poczynania Voldemorta i jego popleczników, przed ktorymi musi też uciekać. Dumbledore umiera, zdrajcą okazuje się Severus Snape - ale tylko pozornie. Fabuła prowadzi do nieuchronnej konfrontacji Pottera z Voldemortem (przy czym ich pierwsza walka kończy się dla tego pierwszego nieomal fatalnie i musi uciekać), aby zwyciężyło dobro.

Skywalker po poznaniu nowego świata stacza liczne walki na śmierć i życie, walcząc z imperialnym reżimem uosabianym przez Vadera i armię Imperium, przed ktorymi musi też uciekać. Obi-Wan umiera, zdrajcą okazuje się Lando Carlissian - ale tylko pozornie. Fabuła prowadzi do nieuchronnej konfrontacji Luke'a z Vaderem (przy czym ich pierwsza walka kończy się dla tego pierwszego nieomal fatalnie i musi uciekać), aby zwyciężyło dobro.

To by było chyba na tyle - powyższy wywód powinno traktować się z lekkim przymrużeniem oka, ale warto odnotować fakt wielu podobieństw łączących te pozornie dwa różne światy Rozbawiony
__________________
hogsmeade.pl/tiara,gryffindor,on.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~TakkJakbyJa F
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 11-10-2012 17:14
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 355
Ostrzeżeń: 0
Postów: 130
Data rejestracji: 12.07.12
Medale:
Brak

Nie, nie nie i nie! Widzę podobieństwa w fabule, ale jak dla mnie to dwie różne historie i tak już zostanie Rozbawiony co prawda nie mogę zaprzeczyć tym podobieństwom, ale dla mnie to zwykły zbiek okoliczności Oczko
__________________
Jeżeli przyjmiemy, że ludzkie życie ma być rządzone przez rozsądek, to traci swój potencjał
images.wikia.com/harrypotter/pl/images/2/20/Tonks.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~Fausta Malfoy F
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 16-10-2012 12:55
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Pracownik Ministerstwa
Punktów: 1203
Ostrzeżeń: 1
Postów: 561
Data rejestracji: 17.08.12
Medale:
Brak

Jo Rowling się po prostu inspirowała Star Warsami. Mnie zaciekawiło podobieństwo imion - Lord Voldemort i Lord Vader, zgodzę się jednak z przedmówczynią to są dwie różne historie i niech tak zostanie.
__________________
besty.pl/upload/file/1822905.gif
s14.postimage.org/rnaon0wb5/image.png25.media.tumblr.com/tumblr_mcks5pZrf41rhy1zzo1_500.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~Lady Morgana F
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 30-06-2014 22:59
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 310
Ostrzeżeń: 0
Postów: 74
Data rejestracji: 30.06.14
Medale:
Brak

Lord Vader miał w sobie dobro i potrafił kochać, a Lord Voldemort - nie. Jak dla mnie to są dwie różne historie i nie można ich porównywać, aczkolwiek obie kocham <3.
Wyślij prywatną wiadomość
`RazorBMW F
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 01-07-2014 11:02
Moderator (F)

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Lord
Punktów: 820792
Ostrzeżeń: 1
Postów: 1,222
Data rejestracji: 04.10.09
Medale:
Medal

Przecież dziś to 95% fantasy są do siebie podobne, nie dziwi więc to, że motywy z różnych się zagłębiają.

Tak samo jest i tu, bo SW bazował na archetypach, które są przecież proste. I powszechne.
Tak samo było i z HP, z tym, że tu jakieś podobieństwa są, no bo - być po prostu muszą.

Chyba że to Eragon, który jest bardzo mocną zrzyną z SW tylko że w innym klimacie, to już ciut inna półka.
__________________
Pozdrawiam drogi Gościu =]

A WORLD
NOT OF MY MAKING

YET A WORLD
OF MY DESIGN

SO STRANGE
AND SO FAMILIAR

BUT NO MATTER HOW DISTANT
IN TIME OR SPACE

ONE CONSTANT REMAINS
CHAOS

Techno jest w podziemiu...!
Legacy of Detroit Techno | Jeff Mills | Underground Resistance | Cybotron
Moshic Akbar! Viva La Underground!
http://ja.gram.pl/RazorBMW Wyślij prywatną wiadomość
~Awentyn Gryffindor F
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 02-07-2014 11:46
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Trzecioroczniak
Punktów: 159
Ostrzeżeń: 2
Postów: 93
Data rejestracji: 28.06.11
Medale:
Brak

Cóż widzę podobieństwa, ale bardziej porównałbym Vadera do Snape'a, a Sami-Wiecie-Kogo do Lorda Sidousa. Snape i Vader byli źli, ale tylko powierzchownie, przez cały czas zmierzali do przebaczenia. Poza tym i Snape i Vader zabili swoich starych Mistrzów. I mimo że zdawali się nienawidzić Luke'a i Harry'ego to okazało się to kłamstwem. Za to obaj Sidious i Czarny Pan byli źli i nie mieli ani krzty żalu. Obaj zostali oszpeceni przez swoje działania, i wyglądają bardzo podobnie (szczególnie Sidous jest podobny do Voldemorta z okłatki Insygni śmierci).
__________________
Odwagi Gryfonów
Szczerości Puchonów
Sprytu Ślizgonów
Naucz nas Ravenclawie
Moje ff http://hogsmeade....ad_id=9366
Wyślij prywatną wiadomość
~Hermiona778 F
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 02-07-2014 12:03
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Wszechmocny magik
Punktów: 6272
Ostrzeżeń: 1
Postów: 246
Data rejestracji: 24.03.14
Medale:
Brak

Według mnie każda historia\książka fantasy jest w jakimś stopniu do siebie podobna. Jeśli chodzi o te dwie, nie widzę w nich jakiegoś znaczącego podobieństwa oprócz tego, że obie są genialne Happy
__________________
Żałuję że wybrałam sobie taką mało kreatywną nazwę użytkownika, a nie chce zakładać nowego konta bo mam dużo punktów ^^. Pozdrawiam serdecznie <3
Wyślij prywatną wiadomość
~Densho F
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 21-09-2014 11:07
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 37745
Ostrzeżeń: 2
Postów: 1,722
Data rejestracji: 02.08.11
Medale:
Medal Medal Medal

W sumie są gdzieś tam jakieś podobieństwa w fabule. Jednak ja nigdy nie łączyłam SW i HP. Kocham Gwiezdne Wojny, mam masę książek, filmy. Nigdy nie pomyślałam, żeby wiązać ze sobą obie pozycje.
__________________
[...] Za bardzo mi na tobie zależało. Bardziej mi zależało na twoim szczęściu niż na tym, byś poznał prawdę, bardziej na twoim spokoju niż na moim planie, bardziej na twoim życiu niż na życiu innych osób, które mogły je stracić, gdyby cały plan zawiódł. Innymi słowy, zachowałem się tak, jak się tego spodziewał Voldemort po nas, głupcach, którzy kochamy. [...] Co mnie mogło wówczas obchodzić, że w jakiejś mglistej przyszłości zginie nieokreślona liczba bezimiennych, pozbawionych twarzy ludzi i stworzeń, skoro ty byłeś żywy i szczęśliwy tu i teraz? [...]

Albus Dumbledore



s3.favim.com/orig/41/albus-dumbledore-black-and-white-couple-harry-potter-i-love-you-Favim.com-345283.jpg
Wyślij prywatną wiadomość
~Anka Potter Always Together F
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 21-09-2014 12:57
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Niewymowny
Punktów: 1573
Ostrzeżeń: 0
Postów: 254
Data rejestracji: 10.07.14
Medale:
Brak

Trochę naciągane te podobieństwa... dla mnie to nadaj są całkiem różne historie, całkiem różne fabuły, tylko walka dobra ze złem zawsze jest taka sama Oczko
Poza tym podobieństwa są znikome Język
__________________
Od cnoty Gryfonów,
Kretynizmu Puchonów
Przebiegłości Ślizgonów,
Chroń Nas Ravenclawie!

Jestem Krukonką braterską jak Gryfonka. Jestem przyjacielska jak Puchonka, ale mam w sobie coś ze Ślizgonki

Pomyślnych Igrzysk... I niech los wam zawsze sprzyja!

data1.whicdn.com/images/58526072/large.gif
fc05.deviantart.net/fs71/f/2012/361/5/5/the_hunger_games_gif__by_ourdestinytodie-d5petn3.gif
img1.demotywatoryfb.pl//uploads/201502/gallery_1423069410_938646.gif
gfx.stacja7.pl/repo/photo/articleHomePage/5283.1.jpg
http://kto-jest-wrogiem.blogspot.com/ Wyślij prywatną wiadomość
~Ginny03 F
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 29-12-2014 21:29
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Drugoroczniak
Punktów: 93
Ostrzeżeń: 0
Postów: 50
Data rejestracji: 29.12.14
Medale:
Brak

Są bardzo dużę podobieństwa:
Harry Potter- Luke Skylwalker
Ron Wesley- Han Solo
Hermiona Granger- Leia
Hagrid- Chewbacca
I dużo więcej. Omijając już to, że muzykę w obu filmach pisał John WilliamsUśmiech
__________________
Od przebiegłości Ślizgonów
Kretynizmu Puchonów
Od wiedzy-o-własnej-wszechwiedzy Krukonów


Chroń nas Gryffindorze!!!


''Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie srótem na jego spotkonie''

J.R.R.Tolkien
Wyślij prywatną wiadomość
~Death Legion F
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 04-01-2015 09:47
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Charłak
Punktów: 6
Ostrzeżeń: 0
Postów: 3
Data rejestracji: 04.01.15
Medale:
Brak

Nigdy bm nie pomyślał żeby doszukać się podobieństw między tymi książkami/filmami.Jednak zgadzam się co do tych podobieństw. Jedno mnie tylko zastanawia.Skoro Hagrid to Chewbacca to kto W HP podobny jest do Jaby ?Rozbawiony
Wyślij prywatną wiadomość
~DuskAstral F
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 19-01-2015 14:35
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pierwszoroczniak
Punktów: 51
Ostrzeżeń: 0
Postów: 24
Data rejestracji: 12.01.15
Medale:
Brak

Rzeczywiście są jakieś podobieństwa, ale to naprawdę dwie różne historie, więc niech tak już zostanie.
Wyślij prywatną wiadomość
~Lily736 F
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 29-01-2015 19:57
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Czwartoroczniak
Punktów: 200
Ostrzeżeń: 0
Postów: 76
Data rejestracji: 24.01.15
Medale:
Brak

Faktycznie, istnieją podobieństwa, ale to są inne światy...Oczko
__________________
,,Co ma być to będzie, a jak już przybędzie, damy sobie z tym radę'' ~ Hagrid
,,Udało się, dostali w kość, niech Potter żyje nam! A Voldek gnije w piekle, za którym tęsknił sam!'' ~ Irytek
,,Jeśli chcesz poznać człowieka, dowiedz się jak traktuje podwładnych, a nie równych sobie'' ~ Syriusz Black, Łapa
,,Nie żałuj umarłych. Żałuj żywych, a przede wszystkim tych, który żyją bez miłości'' ~ Albus Dumbledore
,,Trzeba być bardzo dzielnym, by stawić czoło wrogom, ale tyle samo męstwa wymaga wierność przyjaciołom'' ~ Albus Dumbledore
,,Obojętność i lekceważenie często wyrządzają więcej krzywd niż jawna niechęć'' ~ Albus Dumbledore
,,Myśli mogą pozostawić głębsze ślady niż cokolwiek innego'' ~ Pomona Pomfrey
Wyślij prywatną wiadomość
~HermioneG F
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 12-11-2015 20:31
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Animag Lew
Punktów: 545
Ostrzeżeń: 0
Postów: 123
Data rejestracji: 07.11.15
Medale:
Brak

Podobieństwa są, ale tylko jeśli chodzi o fabularne wątki, bo historie i światy przedstawione są zupełnie inne Uśmiech
__________________
,,A kiedy upadniesz, ja będę przy Tobie.
~podłoga "
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT