Tom 7 taki jak 1?
Dodane przez Hogsmeade_pl dnia 05 August 2008 22:11
Po Internecie krąży teoria, mówiąca o tym, że Harry Potter został napisany według pewnego schematu. Nie będę tu używać fachowej terminologii, ponieważ może to utrudnić niektórym zrozumienie. Ogólnie rzecz biorąc założenie jest takie, że każdy z kolejnych tomów jest elementem pewnej sekwencji. Przedstawia się ona tak:

A HP i Kamień Filozoficzny
B HP i Komnata Tajemnic
C HP i Więzień Azkabanu

D HP i Czara Ognia

C HP i Zakon Feniksa
B HP i Książe Półkrwi
A HP i ?

Chodzi tutaj o to, ze poszczególne wątki powtarzają się w danych tomach. Natomiast 4. tom - Czara Ognia jest osią całego cyklu o Harrym Potterze.

Oto kilka wspólnych wątków, łączących poszczególne tomy:

HP i Komnata Tajemnic oraz HP i Książe Półkrwi
1. Są to jedyne książki, w których spotykamy Toma Riddle’a
2. W HP2 pojawia się dziennik - horkruks, ale dopiero w HP6 dowiadujemy się, czym są horkruksy i ile ich (prawdopodobnie) jest
3. Ważną postacią jest Ginny
4. Mamy tajemniczą książkę, czyli dziennik Toma Riddle’a i stary podręcznik Księcia
5. Spotykamy Aragoga
6. Pojawia się eliksir wielosokowy,

HP i Więzień Azkabanu oraz HP i Zakon Feniksa
1. To książki o Syriuszu
2. Wyraźnie działają dementorzy.
3. Widzimy niełatwe relacje Huncwotów i Snape'a.
4. Pojawia się postać Strażnika Tajemnicy (Pettigrew w HP3 i Dumbledore w HP5)

W tomie czwartym, który jest osią, ukryta jest bardzo istotna informacja, mająca kluczowe znaczenia dla finałowych wydarzeń, o których przeczytamy w tomie siódmym.

Stosując się do założeń tej teorii, można przewidzieć co się wydarzy w tomie 7. A mianowicie pojawia się wątki z tomu 1. Jakie to mogą być? Mam co do tego parę pomysłów , oto one:

1. Hagrid, który wprowadził Harry’ego w świat czarodziejów, będzie mu towarzyszył w ostatecznym starciu.

2. Ujrzymy Snape’a

3. Harry będzie miął ponowna okazje do ucięcia sobie pogawędki z wężem, ale nie będzie to poczciwy pyton z zoo, lecz Nagini.

4. Z Więźnia Azkabanu znamy numer skrytki Syriusza w Gringocie: 711. Z kolei numer skrytki, zapewne należącej do Flamelów, która Hagrid odwiedził z Harrym w pierwszym tomie to 713. Jeżeli założymy, że numery skrzynek mają jakiś związek z chronologia, to dochodzimy do wniosku, ze obydwie te skrytki założono w podobnym czasie, zapewne około 700 lat temu. Potwierdza to zarówno data narodzin Nicholasa Flamela, jak i drzewo genealogiczne rodu Blacków. Tak wiec skrytka 711 nie jest tak naprawdę skrytka Syriusza, ale całego, wygasłego juz szlachetnego i starożytnego rodu Blacków. Jej właścicielem jest teraz najprawdopodobniej Harry. Bellatriks odpada z oczywistego powodu: mordercy nie dziedziczą majątku swoich ofiar. Na pewno Harry powinien ponownie udać się do banku i poszperać w starej skrytce. Kto wie, jakie tajemnice ona kryje.

5. Uważam, że tak jak w pierwszym tomie Harry po raz pierwszy wałczył z Voldemortem w szkole, to tam właśnie rozegra się ostatnia walka.

6. Pojawia się Flamel jak i Ollivander (który pojawia się w 4)

7. Odkryjemy następna tajemnicę wiążąca się ze zwierciadłem Ain Eingarp (kto wie, może Harry dowie się gdzie jest Syriusz albo pozostałe horkruksy)

8. I tak jak w każdym tomie nie może zabraknąć Zakazanego Lasu.

A teraz parę słów o Czarze Ognia.
Każdemu z domów Hogwartu przypisany jest jeden z czterech elementów: Gryffindor to ogień, Ravenclaw powietrze, Slytherin to woda, zaś Hufflepuff ziemia. Podobnie jest z gośćmi Hogwartu. Reprezentacja Durmstrangu przybywa podwodnym statkiem i od razu zaprzyjaźnia się z wodnymi Ślizgonami. Z kolei dziewczęta z Beauxbatons docierają do Hogwartu powietrzna kareta i zajmują miejsca przy stole związanych z żywiołem powietrza Krukonów.
Kontynuując myśl o żywiołach warto uważniej przyjrzeć się zadaniom turniejowym. Pierwsza z prób, walka ze smokiem, to oczywiście próba ognia i powietrza. Kolejne zadanie to próba wody. Wreszcie przejście przez labirynt to próba ziemi.




Nadesłane przez: Tanit
Dodane: listopad 17 2006 21:32:52