Nargle
Dodane przez Hogsmeade_pl dnia 06 August 2008 01:20
Witajcie, drodzy czytelnicy!
Dziś, w waszym ulubionym dziale "Z różdżką wśród rzadkich zwierząt" porozmawiamy o tajemniczych stworzeniach zwanych narglami.
Wielu wybitnych czarodziejów próbowało je znaleźć i zobaczyć, lecz udało sie tylko jednemu. Mnie. W przerwach miedzy badaniami nad chrapakiem krętorogim zajmowałam się obserwacją tych fascynujących stworzonek.
Czym właściwie są nargle? Jeśli wierzyć wszelkim dostępnym źródłom, to bliscy kuzyni chochlików kornwalijskich. Najchętniej gnieżdżą sie w jemiole, są więc świadkami licznych całusów. Istnieje plotka, że pewne stadko nargli z Hogwartu była świadkiem pierwszego pocałunku sławnego Harry'ego Pottera i Cho Chang, nie jest to jednak potwierdzone.
Nie są jednak tak milutkie, jakby mogło sie wydawać. Starożytny mag Baleus odnotował w swoich księgach, że nargle mogą przenosić niezwykle rzadka i groźną Klątwę Drapacza, powodującą dotkliwe swędzenie... sami wiecie gdzie.
Aby jej uniknąć, zalecam talizman z prasowanej skórki ropuchy łaciatej (do nabycia w sprzedaży wysyłkowej na stronie 45).
Co do charakteru nargli... Są one wredne i przewrotne. Często przeszkadzają osobom korzystającym z miejsca pod ich legowiskiem, ciągając je za włosy, gryząc drobnymi, ale ostrymi ząbkami lub fruwając dookoła głowy i rozpraszając uwagę.
Żywią się larwami moradników (więcej o nich w poprzednim numerze), z którymi dzielą jemiołę. Miedzy tymi dwoma gatunkami dochodzi do licznym kłótni i wojen, podczas których stworzonka walczą między sobą o miejsce. Lepiej nie znajdywać się w pobliżu jemioły, kiedy taka wojna trwa, bowiem kiedy nargle są rozjuszone, Klątwa Drapacza roznosi się szybciej.
Jedyny pożytek, jaki z nich mamy, to śpiew. W pełnię co czwartego miesiąca zwierzątka zbierają się, siadają w krąg i śpiewają całą noc. Niestety, wszelkie próby nagrania owego śpiewu kończyły sie całkowitym zniszczeniem magicznej taśmy. Tego po prostu trzeba posłuchać samemu.

Drodzy czytelnicy! Życzę wam powodzenia w poszukiwaniu nargli. Jest to bardzo trudne i długie, jednak ich śpiew rekompensuje wszystko.
A w następnym numerze dowiecie się, dlaczego indyjskie muszki tęczoskrzydłe rozmnażają sie tylko w czwartki i jaki ma to związek z ględatkiem niepospolitym.

Luna Lovegood-Thomas

Żongler, nr 7/2001




Nadesłane przez: Too-tiki
Dodane: luty 08 2008 11:16:00