Śladami Hogwarts Expressu
Dodane przez Hogsmeade_pl dnia 08 August 2008 01:21
Czy zastanawialiście się kiedyś jaka byłaby reakcja miłośnika kolei, który obejrzałby filmy z serii Harry Potter? Najpierw zapewne wydałby okrzyk zachwytu na widok ciągnącej ekspres do Hogwartu, buchającej parą lokomotywy, potem z zapartym tchem podziwiałby ujęcia z trasy pociągu, a na koniec ześliniłby się na widok stacji Hogsmeade... No, to ostatnie to może lekka przesada...
Natomiast po odejściu od ekranu, nasz miłośnik przeprowadziłby małe śledztwo, mające na celu zidentyfikowanie obejrzanych przed chwilą obiektów kolejowych.

Jako miłośniczka kolei, mam dziś zaszczyt przedstawić wyniki owego śledztwa:
ŚLADAMI HOGWARTS EXPRESSU,

czyli z King's Cross do Szkocji



__________________________________________________________


Początek podróży - KING'S CROSS


Ekspres do Hogwartu wyrusza w podróż z londyńskiego dworca King's Cross. Jest to jak najbardziej autentyczne miejsce. Istnieją również perony 9 i 10, natomiast o tym, że na peron 9 i 3/4 można dostać się przechodząc przez kamienną ścianę pomiędzy nimi informuje specjalna tabliczka. Zasadniczo jednak odradza się mugolom próby dostania się na ukryty peron w ten sposób, gdyż można nabić sobie solidnego guza...
Lepiej udać się na perony 4 i 5, ponieważ to one tak naprawdę odegrały rolę peronu 9 i 3/4. Osoby, które nie rozbiły sobie nosa o barierkę na peronie 9, mogą się o tym przekonać, podziwiając tabliczki z nazwą czarodziejskiego peronu, wiszące obok tych zwykłych, mugolskich.


Dworzec King's Cross z zewnątrz oraz perony 4 i 5, w filmie odgrywające rolę peronu 9 i 3/4



Skoro już zwiedziliśmy dworzec, czas wsiąść do pociągu i ruszyć w drogę.
TRASA



Zamek Hogwart położony jest gdzieś w Szkocji, ale dokładna lokalizacja nie jest znana, ponieważ uczyniono go nienanoszalnym, by przypadkiem nie trafili tam jacyś mugole. Wiemy jednak, że podróż pociągiem z Londynu do położonej najbliżej zamku stacji Hogsmeade, zabiera około ośmiu - dziewięciu godzin. (Pociąg wyrusza z Londynu o godzinie jedenastej. Na miejsce dociera kiedy jest już ciemno - na początku września ciemno robi się około godziny dziewiętnastej. Potem doliczyć trzeba czas na dojazd od stacji do zamku. Uczta powitalna prawdopodobnie zaczyna się około godziny dwudziestej - dwudziestej pierwszej.)

Ujęcia z trasy pociągu, które możemy oglądać w filmach, pochodzą ze szkockiej linii West Highland (Zachodnia Linia Górska), biegnącej z Glasgow do portu rybackiego Mallaig nad cieśniną Sleat (Sound of Sleat), oddzielającą stały ląd Szkocji od wyspy Skye (w świecie czarodziejów słynnej przede wszystkim z powodu drużyny quidditcha, Chluba Portree (Pride of Portree) ), a dokładniej: z najpóźniej, bo w 1901 roku, ukończonego fragmentu tej linii, czyli sześćdziesięcioczterokilometrowego odcinka z Fort William do Mallaig. W sezonie letnim można pokonać tę trasę specjalnym pociągiem turystycznym, ciągniętym przez parowóz i poczuć się jak w prawdziwym Hogwarts Expressie.


Nessie i Zamek Urquhart nad jeziorem Loch Ness


Jezioro Loch Ness nie leży bezpośrednio przy linii West Highland, a nieco dalej na północny wschód. Nad jego brzegiem wznoszą się ruiny zamku Urquhart - czyżby miała to być siedziba rodu, z którego wywodził się jeden z kapitanów ślizgońskiej drużyny quidditcha? (A ruiny to widok, który 'dla zmyłki' ukazuje się oczom mugoli?)
Na miłośników tropienia demonów wodnych, którzy nie mają ochoty opuszczać pociągu, czeka jeszcze jedna okazja, by zobaczyć kelpię. W głębinach Loch Morar, najgłębszego jeziora Wielkiej Brytanii, położonego nieopodal Mallaig, zamieszkuje podobno krewniak Nessie, Morag.

Wróćmy jednak do naszej trasy.
W filmach z serii Harry Potter zazwyczaj oglądamy ekspres do Hogwartu w dwóch bardzo charakterystycznych miejscach na trasie: na łuku nad brzegiem usianego malowniczymi wysepkami jeziora Loch Eilt oraz na wiadukcie Glenfinnan.


Jezioro Loch Eilt i fragmenty linii West Highland, biegnącej jego brzegiem. Drugie ze zdjęć pochodzi z filmu Czara Ognia


Wiadukt Glenfinnan to prawdopodobnie najsłynniejsze miejsce na linii West Highland. Ten wiadukt i zarazem most wznosi się serią 21 kamiennych łuków o łącznej długości 300 metrów i maksymalnej wysokości 35 metrów nad głęboką doliną potoku Finnan, stanowiąc nie lada gratkę dla wszystkich fotografów. (Ciekawe czy Colin Creevey też robił tu zdjęcia?) Przy dobrej widoczności można z niego zobaczyć stojący w dole pomnik księcia Karola Edwarda Stuarta (pieszczotliwie zwanego Bonnie Prince Charlie), żyjącego w XVIII wieku pretendenta do brytyjskiego tronu, a także podziwiać panoramę jeziora Loch Shiel, w filmie pełniącego rolę jeziora koło Hogwartu. (Siedziby wielkiej kałamarnicy - czyżby kolejnej krewniaczki Potwora z Loch Ness?)


Wiadukt Glenfinnan (trzecie zdjęcie pochodzi z filmu Harry Potter i Komnata Tajemnic)


Koniec podróży - HOGSMEADE



Uczniowie udający się do Hogwartu kończą kolejową podróż na stacji Hogsmeade, położonej najbliżej zamku. W filmach rolę Hogsmeade 'odegrały' dwie stacje: Goathland (filmy 1 i 2) i Arisaig (film nr 5).
Arisaig to drugi, licząc od Mallaig, przystanek na linii West Highland. Jeśli przyjęlibyśmy, że Hogwart faktycznie jest położony w jego pobliżu, z pewnym zaskoczeniem stwierdzilibyśmy, że leży bardzo blisko wybrzeża. (Tak naprawdę tereny wokół Hogwartu to okolice Glenfinnan.)


Przystanek Arisaig


Stacja Goathland, odgrywająca rolę Hogsmeade w filmach Harry Potter i Kamień Filozoficzny oraz Harry Potter i Komnata Tajemnic nie leży w Szkocji, lecz w hrabstwie York w Anglii i jest jedną ze stacji na muzealnej linii North Yorkshire Moors Railway (Kolej Wrzosowisk Północnego Yorkshire). Ta malownicza stacyjka z charakterystyczną czerwoną kładką nad torami, pełniła również rolę Aidensfield w brytyjskim serialu telewizyjnym Heartbeat.

W moim osobistym odczuciu Goathland dużo lepiej spełnia rolę magicznej stacji kolejowej niż Arisaig, ale twórcy późniejszych filmów prawdopodobnie doszli do wniosku, że wygodniej im będzie filmować wszystkie sceny kolejowe w Szkocji, zamiast miotać się pomiędzy Londynem (King's Cross), linią West Highland (Szkocja) i stacją Goathland (Yorkshire). Stąd brak w późniejszych filmach (od Więźnia Azkabanu począwszy) scen na King's Cross oraz zamiana Goathland na Arisaig.

Nasza wirtualna podróż śladami ekspresu do Hogwartu dobiegła końca (Wysiadającym przypominam, by upewnili się, czy zabrali bagaż z przedziału. ), ale może jeszcze kiedyś spotkamy się na kolejowym szlaku. Kolejowe wakacje w Szkocji? Czemu nie.


---------
*loch - w języku szkockim jezioro






Nadesłane przez: Dimrilla
Dodane: luty 13 2008 16:58:23