PotterCon subiektywnie, czyli Newswoman w akcji
Dodane przez Ginny Evans dnia 06 August 2015 00:16
PotterCon odbył się w dniach 1-2 sierpnia 2015 roku w Bydgoszczy. Przez ten krótki okres czasu każdy z uczestników konwentu mógł poczuć się jakby naprawdę odwiedził magiczny świat stworzony przez J.K.Rowling. Zespół Szkół nr 9 stał się na chwilę naszym Hogwartem.


Hogsmeade było jednym z patronów PotterConu, więc nie mogło zabraknąć tam naszych reprezentantów. W skład redakcyjnej delegacji weszli: Super Administrator Elf oraz newswoman Ginny Evans. Oprócz czerwonych opasek na rękę dostaliśmy wydanie specjalne Proroka Codziennego poświęcone PotterConowi. Można było w nim znaleźć program konwentu oraz inne ciekawostki i skandale. Na pierwszej stronie widniał napis:

Rok 2015 to czas, który powinniśmy przede wszystkim poświęcić na pielęgnowanie miłości i związków międzyludzkich. One są najważniejsze w życiu każdego człowieka - zależy od nich tak wiele, że nie sposób przecenić roli, jaką odgrywają w codziennej egzystencji.

Postępowanie wielu osób na pewno odzwierciedlało te słowa, gdyż z zupełnymi nieznanymi ludźmi dyskutowało się nie raz lepiej niż z najlepszymi przyjaciółmi. Łączyło nas jedno, wspólna pasja - "Harry Potter", i to wystarczyło, żebyśmy czuli się jak jedna wielka rodzina.

Już przy samym wejściu czuło się magiczną atmosferę wydarzenia. Na tablicy wisiał wielki plakat, głoszący, że "Komnata Tajemnic została otwarta". Jednak mieliśmy nadzieję, że nie przyjdzie nam stanąć oko w oko z bazyliszkiem.Na początku roku szkolnego w Hogwarcie zawsze odbywa się Ceremonia Przydziału do domów: Gryffindoru, Slytherinu, Hufflepuffu i Ravenclawu. Na PotterConie też nie mogło być inaczej.Jednak cóż to byłby za konwent bez prelekcji? Było ich mnóstwo. Niektóre bardziej udane, inne mniej. Co ciekawe, aby odnaleźć jedną z sal, należało podążać za... pająkami.Poniżej niektóre z prelekcji:

Światowe wydania ~HP Kolekcja
Daniel opowiadał o różnych wydaniach Harry'ego Pottera, które ukazały się na świecie. Mogliśmy się dowiedzieć, że okładka wydania oksytańskiego została narysowana przez dziecko na kawałku gazety. Edycja starogrecka została tak przetłumaczona, żeby starożytni Grecy mogli ją zrozumieć, przez co m.in. Harry Potter występuje jako Wojownik Pucharu. Z kolei na okładce wydania włoskiego pojawia się szczur, który razem z Harrym wydaje się grać w szachy. Sama J.K.Rowling stwierdziła, że jest to najdziwniejsze wydanie, jakie spotkała.

Absurd goni absurd, czyli radosna twórczość własna ~Rzan. & Binia
Jedna spośród wielu prelekcji w komnacie fanfiction. Dziewczyny mówiły ciekawie, miały wszystko bardzo dobrze przygotowane oraz widać było, że fanfiction jest ich pasją. Zaletą było na pewno to, ze komunikacja nie była jednostronna i nawiązywały się ciekawe dyskusje ze słuchaczami. Przez cały konwent pokój ff był jedną z najlepiej zorganizowanych atrakcji.Dla niektórych z pewnością minusem było ograniczenie wiekowe 17+. Jednak ze względu na poruszane tematy wydawało się ono odpowiednie, aczkolwiek wiadomo że wiek nie zawsze jest wyznacznikiem dojrzałości. Warto zwrócić uwagę, że prelegentki skrupulatnie pilnowały, żeby na salę nie dostał się niepowołany słuchacz, gdyż treści prelekcji zdecydowanie nie były przeznaczone dla najmłodszych fanów "Harry'ego Pottera".Harry Potter a chrześcijaństwo ~J.Boczkowska
Prelegentka przedstawiła tutaj argumenty zwolenników oraz przeciwników serii o Harrym Potterze. Dowiedziałam się z niej, że 11 to szatańska liczba i na domiar złego jest jej pełno w "Harrym Potterze". Pani Jiwana opowiedziała także ciekawą anegdotę o Japończyku, który będąc z wizytą w Polsce, zastanawiał się czy Polacy to jakiś sadystyczny naród, gdyż wszędzie na ścianach był zawieszony ukrzyżowany mężczyzna.Ekologia Zakazanego Lasu ~Mia, Nerei
Myślę, że dziewczyny wielu ludziom otworzyły oczy jak naprawdę mało wiemy o Zakazanym Lesie. Problemami, które rozważały były m.in. czy mugole mogą wchodzić do Zakazanego Lasu?, gdzie i jak się kończy Zakazany Las?, czy w magicznym świecie jest więcej lasów z fantastycznymi stworzeniami i czy są one pod ochroną na wzór naszych parków narodowych? Jednak najbardziej frapującym pytaniem okazało się być: jak rozmnażają się centaury? Prelegentki uświadomiły słuchaczom, że w Zakazanym Lesie żyją tylko centaury płci męskiej, jednak skąd się bierze ich potomstwo pozostało tajemnicą.

PS. Wiedzieliście, że Snape chodził do Zakazanego Lasu na grzyby?Jedną z atrakcji, która zgromadziła najwięcej uczestników konwentu, był koncert muzyki filmowej. Ireneusz Dreger, znany kompozytor muzyki elektronicznej, zagrał nam 10 utworów, które mogliśmy wcześniej usłyszeć w ekranizacjach "Harry'ego Pottera". Lista utworów:

1. Lily's Theme
2. Hedwig's Theme
3. Courtyard Apocalypse
4. Snape to Malfoy Manor
5. Harry in Winter
6. Fireworks
7. A Window to the Past
8. The Oblivation
9. The Quidditch World
10. Harry and Hermione
11. Foreign Visitors Arrive

Koncert odbył się w Wielkiej Sali, czyli szkolnej hali sportowej. Aby zbudować odpowiedni nastrój zgaszono światła, pozostawiając tylko kolorowe reflektory, a za panem Ireneuszem wyświetlano motywy kosmiczne.
Jesteście tutaj, żeby się nauczyć subtelnej, a jednocześnie ścisłej sztuki przyrządzania eliksirów. Nie ma tutaj głupiego wymachiwania różdżkami, więc być może wielu z was uważa, że to w ogóle nie jest magia. Nie oczekuję od was, że naprawdę docenicie piękno kipiącego kotła i unoszącej się z niego roziskrzonej pary, delikatną moc płynów, które pełzną przez żyły człowiek, aby oczarować umysł i usidlić zmysły...

Tymi słowami rozpoczął się pokaz Mistrza Eliksirów, Izy Koter. Byliśmy świadkami kilku zapierających dech w piersiach eksperymentów. Mimo że była już 1 w nocy, ciekawych sztuki warzenia czarodziejskich mikstur nie brakowało.

Uczestnicy konwentu mieli niepowtarzalną okazję, aby posłuchać "Baśni barda Beedle". Czytała je polska Hermiona, czyli aktorka dubbingowa Joanna Kudelska, której głos dobrze znamy z ekranizacji "Harry'ego Pottera".

Wśród gości specjalnych pojawiła się także Joanna Lipińska, współautorka "Tezaurusów Harry Potter" oraz współtłumaczka "Fantastycznych Zwierząt i jak je znaleźć". Pani Joanna wygłosiła prelekcję o problemach społecznych w świecie czarodziejów, podczas których rozważała pozycję poszczególnych ras w magicznej społeczności m.in. centaurów, skrzatów domowych, goblinów, a także mugoli .Nie zbrakło również konkursów. Jednym z nich był konkurs wiedzy o "Harrym Potterze". Trzeba przyznać, że pytania z pewnością nie należały do najłatwiejszych. Konkursowicze musieli wykazać się znajomością takich postaci jak: Martin Miggs, Hassan Mostafa, niektórych zaklęć oraz wiedzieć w jakim języku komunikują się gobliny.
Na korytarzach szkoły co chwilę można było spotkać postaci rodem wyjęte z kart powieści J.K.Rowling.


Poza tym odbył się konkurs na najlepszy cosplay.
Trzecie miejsce powędrowało do uczennicy Hogwartu. Drugim najlepszym przebraniem został okrzyknięty kostium Tonks (z fioletowymi włosami). Jednak bezkonkurencyjnie wygrała Dolores Umbridge.Dla tych bardziej kreatywnych czarodziejów i czarownic idealnym miejscem był art room. Odbyły się w nim warsztaty robienia sów, projektowania różdżek, czy tworzenia własnych potterowskich gadżetów.


Na PotterConie tak jak w prawdziwym Hogwarcie nie mogło zabraknąć quidditcha. Odbyło się kilka prelekcji poświęconych magicznej grze, przeprowadzonych przez drużynę Quidditch Hussars oraz Letnią Szkołę Magii. Konwentowicze mogli obejrzeć pokazowy mecz quidditcha oraz sami spróbować swoich sił w tym sporcie.
Kolejną niezwykłą atrakcją był ford Anglia przywieziony prosto z Zakazanego Lasu. Samochód rzeczywiście trochę zdziczał przez te kilka lat na wolności, ponieważ kiedy raz się już do niego wsiadło, nie chciał nikogo wypuścić. Ba, wewnątrz nawet nie było klamek.Co ciekawe pojazd wzbudził trochę kontrowersji, ponieważ część osób dosłownie potraktowała reklamę i byli przekonani, że jest to autentyczny ford Anglia z planu filmowego "Harry'ego Pottera", którym lecieli Harry i Ron.
Na fanów "Harry'ego Pottera" oraz innych fandomów czekało mnóstwo gadżetów na stoiskach wystawców. Kolczyki, naszyjniki, koszulki, plakaty to tylko niektóre z nich. Ponadto dostępne były także oficjalne PotterConowe kubki i przypinki.


Moje zakupy :)


Po dwóch dniach fantastycznej zabawy i mnóstwa wrażeń przyszła pora się pożegnać i opuścić konwent.Wielkie podziękowania należą się Danielowi oraz Natalii Muniowskim, jak również pozostałym organizatorom konwentu, którzy dołożyli wszelkich starań, żeby ten weekend był niezapomniany, a przede wszystkim magiczny.Dopiero co ochłonęliśmy po tegorocznymi PotterConie, a już znamy datę drugiej edycji. PotterCon 2 odbędzie się w dniach 6-7 sierpnia 2016 roku w Bydgoszczy. Łapcie tego świstoklika, żeby przenieść się na stronę wydarzenia na facebooku. HP Kolekcja potwierdziło, że za rok odbędzie się bal, także czarodzieje i czarownice szykujcie szaty wyjściowe i do zobaczenia!