Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 276
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Hyde Park
»» Książka
»»» Mitologia grecka i rzymska Parandowskiego
Czytałeś Mitologię J.Parandowskiego?
Tak Tak 92%[24 głosów]
Nie Nie 8%[2 głosów]
Głosów ogółem : 26
Drukuj temat · Mitologia grecka i rzymska Parandowskiego
~about F
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 08-01-2010 15:52
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Członek Wizengamotu
Punktów: 1417
Ostrzeżeń: 0
Postów: 224
Data rejestracji: 11.10.09
Medale:
Brak

Jako że istnieje temat o mitologii Kubiaka, tak też wypadałoby założyć temat o mitologii pióra Parandowskiego.

Jak mniemam, większość z nas jego książkę miała za lekturę w któreś tam klasie podstawówki lub gimnazjum. Jak wspominacie tę książkę? Uważacie, iż jest wciągająca a opisy znajdujące się w niej dość ciekawe? Który z greckich i rzymskich bohaterów zapadł wam najlepiej w pamięć?
__________________
Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza.

Albert Einstein

Edytowane przez about dnia 08-01-2010 15:53
Wyślij prywatną wiadomość
~kapsiutek F
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 08-01-2010 16:00
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Członek Wizengamotu
Punktów: 1475
Ostrzeżeń: 1
Postów: 268
Data rejestracji: 04.12.09
Medale:
Brak

Jak wspominam? Z pewnością fajnie czytało mi się mity, nie wiem czemu, ale jakoś je lubię. Niektóre z pewnością są ciekawe, ale nie wiem czy wciągające? Bynajmniej czytając kilka nie miałam ochoty na więcej, pomimo że mi się podobały (dziwne, wiem). Które najbardziej zapadły mi w pamięci? Hmmm... chyba mit o Syzyfie, o Dedalu i Ikarze, o Prometeuszu oraz o Orfeuszu i Eurydyce.
__________________
She's freaky and she knows it
She's freaky, but I like it!
Justin Timberlake
Wyślij prywatną wiadomość
~Madwoman F
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 08-01-2010 17:09
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Uczestnik Klubu Ślimaka
Punktów: 482
Ostrzeżeń: 0
Postów: 126
Data rejestracji: 26.11.09
Medale:
Brak

Parandowski według mnie totalnie skopał mitologię. Kiedyś próbowałam przeczytać, ale nie wytrzymałam tego psychicznie. Jestem uparta, ale nie do tego stopnia by męczyć się czytaniem takiego nudnego dzieła, więc doszłam do połowy i dałam sobie spokój.
__________________
Never fear shadows, for shadows only mean there is a light shining somewhere near
***
Witaj, drogi Gościu pozdrawiam cię serdecznie!
Wyślij prywatną wiadomość
^N F
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 08-01-2010 18:19
Administrator

Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Więzień Azkabanu
Punktów: -16000
Ostrzeżeń: 1
Postów: 2,936
Data rejestracji: 31.12.09
Medale:
Medal Medal Medal Medal Medal

Czytałam mitologię Parandowskiego, ale tylko wybrane mity, które mieliśmy omawiać na lekcjach. Książka nie specjalnie mi się podobała, jakoś nie przepadam za mitami greckimi i rzymskimi.
Wyślij prywatną wiadomość
~about F
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 10-01-2010 18:59
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Członek Wizengamotu
Punktów: 1417
Ostrzeżeń: 0
Postów: 224
Data rejestracji: 11.10.09
Medale:
Brak

Mitologia Parandowskiego w mojej pamięci zapisała się chyba na długi, długi czas. Czytałam ją w podstawówce, w gimnazjum, byłam na kilku konkursach, miałam testy oraz kartkówki. Wszystkie podstawowe mity typu Dedal i Ikar znam na pamięć ze szczegółami. Osobiście preferuję trochę mniej znane mity. Według mnie mitologia jest interesująca, jednak nie dla wszystkich. Jeżeli kogoś to nie ciekawi za nic przez nią nie przebrnie. Ba! Może i przebrnie, jednak co zapamięta?

Osobiście wolę mitologię greków - chyba bardziej powszechna a mity z niej są bardziej znane niżeli te rzymskie podania. Do moich ulubionych postaci należą Apollo, Artemida, Eurydyka, Odys oraz kilku innych bohaterów, którzy na chwilę obecną wyparowali z mej głowy.
__________________
Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza.

Albert Einstein
Wyślij prywatną wiadomość
~RemusS F
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 29-09-2010 13:26
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Zwycięzca TT
Punktów: 258
Ostrzeżeń: 0
Postów: 71
Data rejestracji: 16.08.10
Medale:
Brak

Mi się książka podobała... hmmmm... ''Mitologia Greków i Rzymian'' - odpychający tytuł,_nie? NIE! Mi się miło czytało i dzięki grze "God Of War" i mitologii zacząłem się interesować starożytną Grecją.
Edytowane przez raven dnia 19-04-2013 22:34
Wyślij prywatną wiadomość
!Czarownica24 F
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 06-10-2010 16:36
VIP

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Dziedzic Gryffindora
Punktów: 5583
Ostrzeżeń: 0
Postów: 886
Data rejestracji: 29.12.08
Medale:
Brak

Właśnie ostatnio miałam przeczytać kilka mitów przetłumaczonych przez niego. Podobały mi się, w dodatku moja polonistka bardzo ciekawie przeprowadziła lekcję na ich temat.
Przerabiałam te mity także w gimnazjum i z tego co pamiętam to bardzo szczątkowo w podstawówce.
__________________
Cześć, kochanie, witaj na imprezie.
Wyślij prywatną wiadomość
!Alae F
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 08-10-2010 21:33
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Uzdrowiciel
Punktów: 2495
Ostrzeżeń: 1
Postów: 421
Data rejestracji: 30.08.08
Medale:
Brak

Madwoman napisał/a:
Parandowski według mnie totalnie skopał mitologię.

Zgadzam się. W podstawówce interesowałam się mitologią grecką i korzystałam z różnych źródeł, aby poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu i książkę pana Parandowskiego wspominam najgorzej. Nie podoba mi się styl w jakim ta mitologia została napisana, a nieszczęsny Dzeus (nie Zeus) niezmiennie mnie irytuje. Przeczytane tylko na potrzeby konkursu, nie polecam nikomu, kto nie jest miłośnikiem zagadnienia.

__________________
Czyś ty do reszty skwestorzył?
Wyślij prywatną wiadomość
~blackowa F
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 08-10-2010 22:08
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Przeciętny Uczeń
Punktów: 175
Ostrzeżeń: 2
Postów: 196
Data rejestracji: 06.10.10
Medale:
Brak

Osobiście uważam , że książka nie była zła . Jednakże teraz mając książkę Parandowskiego i Kubiaka, wybrałabym tę drugą. Jest po prostu ciekawsza.
__________________
Widać, jestem tempa. Bo nie spamuję <lol3214645735`2>

Pozdrawiam Cię drogi Gościu , pamiętaj o mnie. Język
www.historiasmierciozercy.blog.onet.pl Wyślij prywatną wiadomość
~Maladie F
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 08-10-2010 22:56
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Opiekun Ravenclawu
Punktów: 3691
Ostrzeżeń: 2
Postów: 516
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Nie podoba mi się styl w jakim ta mitologia została napisana, a nieszczęsny Dzeus (nie Zeus) niezmiennie mnie irytuje.

Och, też tego nie mogłam znieść.

Bardzo lubię mitologię, bogów mam praktycznie wykutych (zarówno nazwy rzymskie jak i greckie), ale "dzieło" Parandowskiego po prostu mnie odpychało. Napisane ciężkim językiem, niezbyt ciekawie przedstawione. Natomiast mitologię Zygmunta Kubiaka czytałam i podobała mi się o wiele bardziej. Najlepiej pamiętam mit o Syzyfie, Prometeuszu, Heraklesie i Atenie, która pojedynkowała się ze szwaczką, która uważała, że umie ładniej wyszywać niż bogini. Chyba na końcu została zamieniona przez Atenę w pająka, bo faktycznie śmiertelniczka ślicznie wyszywała.
__________________
Gdybyśmy cofnęli czas i naprawili wszystkie błędy, to czy świat nie byłby sztucznie idealny?

- Czy ty naprawdę jeszcze się nie zorientowałeś, że nienawidzę, gdy odpowiadasz pytaniem na pytanie?
- Naprawdę?


hogsmeade.pl/images/other/kkbh.jpg
Wyślij prywatną wiadomość
~LilyPotter F
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 30-10-2010 23:04
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Horkruks
Punktów: 7311
Ostrzeżeń: 0
Postów: 622
Data rejestracji: 21.05.10
Medale:
Medal Medal Medal Medal Medal Medal Medal Medal Medal

Hmm.. ja czytałam tą i chyba jeszcze ze dwie inne mitologie... Na polski trzeba było wszystko umieć na blachę. W sumie to ta Parandowskiego według mnie była najlepsza. No, może Dzeus trochę mnie denerwował podczas czytania, ale potem na spr. było takie pyt.: Jak w mitologi Parandowskiego brzmiało imię Zeusa czy coś takiego.
__________________
49.media.tumblr.com/d21688665e2fdd453d7ed9f23c58fc7c/tumblr_napa2wpA7m1t15wswo1_400.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~Luniaczekk F
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 22-01-2012 12:56
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Uczestnik Klubu Ślimaka
Punktów: 475
Ostrzeżeń: 0
Postów: 219
Data rejestracji: 11.01.12
Medale:
Brak

Właśnie skończyliśmy omawiać mitologię grecką. Jakaś specjalnie ciekawa nie jest. Jedyne co mi się podobało to Wojna Trojańska.
__________________
24.media.tumblr.com/92ed4925adaeb35931b88c74b389d3b2/tumblr_mh5r1mKji71qglajzo1_r1_500.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~Loa_riddle F
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 22-01-2012 13:27
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Niewymowny
Punktów: 1507
Ostrzeżeń: 0
Postów: 489
Data rejestracji: 30.05.11
Medale:
Brak

Nie czytałam tej książki jako lektury, ale chyba w czwartej klasie podstawówki na konkurs o mitologii. Niewiele z niej pamiętam, ale po miesiącu znałam mity bardzo dobrze. Swych umiejętności niestety nie sprawdziłam, bo konkurs odwołano. Nigdy jakoś nie interesowałam się mitami, ale tę książkę przeczytałam z przyjemnością. Nigdy nie czytałam innych książek z tego typu, więc nie mam porównania. Być może przeczytam mitologię Kubiaka, skoro tak ją zachwalacie.
__________________
-Etienne, nie sądzę, by monsieur Jeanowi potrzebne były twoje nauki, a zwłaszcza zarozumiałość!- włączył się Henri de Bar. - Jeśli już, być może to ty powinieneś nauczyć się od niego skromności.
-Dogadałeś się z moim bratem? - spytał Sancerre, marszcząc nos.- Dlaczego zawsze mówicie mi to samo, jakbyście mieli we dwóch jedne usta?
De Bar wyprostował się, nic więcej nie dodając.
-Panowie, proszę was, nie kłóćcie się z mojego powodu- poprosił Ian, który wciąż nie mógł się nadziwić przyjaźni między tak różnymi-zarówno z charakteru, jak i z wyglądu- rycerzami.
Sancerre uśmiechnął się.
-Och, ja i Henri kłóciliśmy się od zawsze, nawet wtedy, kiedy on był giermkiem mojego brata, a ja - giermkiem mojego kuzyna. A i tak to ja miałem zawsze ostatnie słowo.
-A ja miałem rację- odparł spokojnie de Bar.
Sancerre spojrzał na niego takim wzrokiem, że zarówno Ian jak i Grandpre uśmiechnęli się.


Hyperversum, Cecilia Randall
Wyślij prywatną wiadomość
~Lily Evans Potter F
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 21-03-2012 17:21
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pracownik Ministerstwa
Punktów: 1208
Ostrzeżeń: 0
Postów: 248
Data rejestracji: 05.02.12
Medale:
Brak

Czytałam tę ksiażkę, była to lektura w 6 klasie podstawówki i 1 klasie gimnazjum. Wspominam ją bardzo dobrze, jedna z lepszych lektur, które czytałam.
__________________
Gdy rozum śpi, budzą się upiory - Goya

Są dwa sposoby na zycie. Jeden to życie tak, jakby nic nie było cudem. Drugi to życie tak, jakby wszystko było cudem - Albert Einstein

Pozdrawiam Cię drogi Gościu

userserve-ak.last.fm/serve/252/61560135.gif


28.media.tumblr.com/tumblr_lt5mysrREb1qhigt0o1_500.gif

24.media.tumblr.com/tumblr_le2yoijEop1qei4vno1_500.gif
Wyślij prywatną wiadomość
!mniszek_pospolity F
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 19-04-2013 01:50
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 256094
Ostrzeżeń: 2
Postów: 2,618
Data rejestracji: 15.12.12
Medale:
Brak

Mitologię Greków i Rzymian autorstwa Parandowskiego wprost uwielbiałem Uśmiech ( właściwie do dnia dzisiejszego darzę tę książkę szczególnym uczuciem ). Zdarzyło mi się nawet brać udział w konkursie mitologicznym w LO ( źle nie było ). Mity mogłem czytać godzinami, daniami, a nawet tygodniami...Fascynowali mnie przede wszystkim bogowie z Olimpu, herosi oraz różnorakie monstra z Chimerą i Minotaurem na czele. Moim ulubionym bogiem od zawsze był Posejdon ( kolejny raz daje o sobie znać moja przynależność do znaku Wodnika Oczko ). Uwielbiałem też czytać o Heraklesie, Odyseuszu, Perseuszu, czy Jazonie. Nigdy mi się nie nudziły perypetie Aresa, konflikty Zeusa, zazdrości Hery, a w szczególności pojedynki pomiędzy herosami, a najokropniejszymi potworami ( hydra, meduza, harpie, cyklopy )...Wiele mógłbym napisać o dziele Parandowskiego, ale kto mitów nie ceni, ten i tak nie doczyta postu...Oczko

EDIT : Mitologia Rzymian jest w zasadzie całkowicie ściągnięta od greckiej, więc zawsze uważałem ją za raczej "drugorzędną" : Herkules zamiast Heraklesa, Mars zamiast Aresa, Pluton zamiast Hadesa itd...- uznaję zasadę, że co starsze tym lepsze - jak wino Uśmiech
__________________
opilcenoznej.blox.pl/resource/1171158818.png
Wyślij prywatną wiadomość
~Charlie F
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 19-04-2013 11:01
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Nauczyciel w Hogwarcie
Punktów: 2595
Ostrzeżeń: 2
Postów: 503
Data rejestracji: 06.11.11
Medale:
Brak

Ja nie miałem tego jako lektury, ale moja korepetytorka od polskiego kazała mi to przeczytać. Na początku niechętnie mi to szło, ale potem się wciągnąłem i chociaż miałem przeczytać o dwóch czy trzech bogach to przeczytałem całą mitologię. Bardzo mi się spodobała, a najbardziej opowieść o Heraklesie (Herkulesie).
__________________
25.media.tumblr.com/tumblr_m9h9vqEDFt1r217qeo1_500.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~Aga200002 F
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 20-04-2013 11:42
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 395
Ostrzeżeń: 0
Postów: 261
Data rejestracji: 19.03.13
Medale:
Brak

W pamięć najbardziej zapadła mi Demeter. Kiedyś czytałam, ale niestety tylko fargmenty. Bardzo podobały mi się te mity.
__________________
Pozdrawiam Was Alexandra i HarryItMe, oraz Ciebie drogi Gościu
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT