Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 215
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Hyde Park
»» Książka
»»» Kroniki Wampirów vs. Zmierzch
Drukuj temat · Kroniki Wampirów vs. Zmierzch
~Eksplodujacy Duren F
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 24-01-2010 21:22
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Sklepikarz z Hogsmeade
Punktów: 849
Ostrzeżeń: 1
Postów: 167
Data rejestracji: 23.01.10
Medale:
Brak

Najpierw czytałam Kroniki wampirów Anne Rice, później Zmierzch Stephenie Meyer. Stwierdziłam, że Stephenie po prostu "ugrzeczniła" wampiry i ich naturę i wiele wątków skopiowała. Tzw. wegetarianizm wampirów, egzystowanie w ludzkim społeczeństwie, poczucie winy niektórych przedstawicieli, klany wampirów. Co o tym sądzicie? Zaznaczam, że Kroniki powstały dużo wcześniej. Może znacie to z genialnej ekranizacji z Bradem Pittem, Tomem Cruisem i Kirsten Dunst.
www.paint-it-black.blog.onet.pl Wyślij prywatną wiadomość
~Kamate F
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 24-01-2010 21:56
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Uczestnik Klubu Ślimaka
Punktów: 477
Ostrzeżeń: 0
Postów: 116
Data rejestracji: 29.07.09
Medale:
Brak

Ja jestem całym sercem za Kronikami. Przeczytałam najpierw 2 pierwsze części, a potem napatoczył się Zmierzch i uznałam, że A. Rice jest w tym o wiele lepsza i nie ma u niej takich dennych wątków.
__________________
"Oddychamy światłem, oddychamy muzyką, oddychamy chwilą obecną." A. Rice "Wampir Lestat"

_________
Jeśli lubisz opowieści fantasy to pisz na PW, mam link do fajnego bloga.
Wyślij prywatną wiadomość
!niewesolypagorek F
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 25-01-2010 11:52
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 10408
Ostrzeżeń: 0
Postów: 660
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Medal Medal Medal

W moim przypadku sprawa miała się odwrotnie - zaczęłam od Zmierzchu, a potem szukałam czegoś o podobnej tematyce.
Kroniki wampirów nie zyskały mojego uznania. Główną przyczyną tego, jest zapewne to, że nudziły mnie. Mimo ogromnych chęci, dobrnęłam tylko do połowy pierwszego tomu, co i tak zajęło mi mnóstwo czasu. Po miesiącu męczenia się z tym, stwierdziłam, że wolę czytać coś innego.

Jak widać, nie mam zbyt dobrego porównania, jednak Zmierzch, mimo swej prymitywności i mało zaskakującego pomysłu, wciągnął mnie.
Nie trudno się więc domyślić, co podoba mi się bardziej.

Hm, jeśli już za wszelką cenę szukacie podobieństw Zmierzchu do innych historii, polecam pierwszy odcinek serialu Roswell. Żeby ujrzeć podobieństwo wystarczy wykreślić słowo 'kosmita' i zastąpić je określeniem 'wampir'. Dowcipniś
__________________
i54.tinypic.com/10d7ebb.png
i29.tinypic.com/10y036u.png

is this the place we used to love?...
i54.tinypic.com/2po5e2s.gif
Wyślij prywatną wiadomość
!Milka F
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 25-01-2010 12:00
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Wybraniec
Punktów: 9487
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,562
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

Kroniki Wampirów powstały chyba z 40 lat temu. Opisane tam wampiry są bardziej realistyczne niż te u pani Meyer.
O wiele bardziej przemawia do mnie fakt, że wampiry muszą spać w dzień, w nieprzepuszczających światło pomieszczeniach (chociaż i tak wszystkie wampiry miały swoje trumny ;d) niż to, że nigdy nie śpią (Zmierzch). To, co najbardziej rozśmieszyło mnie w Zmierzchu to fakt, że skóra wampirów w słońcu świeci się jak brokat xD. Było jeszcze kilka innych niedorzeczności, ale to już chyba sami wiecie, o czym mówię.
W Kronikach wampiry wychodziły tylko noc i codziennie musiały żywić się krwią ludzi - krew zwierząt wręcz ich osłabiała.

Stwierdziłam, że Stephenie po prostu "ugrzeczniła" wampiry i ich naturę i wiele wątków skopiowała.

Tu nie do końca się zgodzę, bo przecież Meyer nie mogła ot tak sobie wymyślić coś zupełnie innego niż w opowiadaniach/legendach o wampirach. Kilka rzeczy tak czy siak musiała dodać do swojej opowieści.
Kroniki Wampirów są fajne, jednak sądzę, że trochę za bardzo rozpisane. Mnie już na początku 2. części [a jest ich chyba z 10] to znudziło i nie chciałam czytać.
__________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.
Wyślij prywatną wiadomość
~Eksplodujacy Duren F
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 25-01-2010 17:45
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Sklepikarz z Hogsmeade
Punktów: 849
Ostrzeżeń: 1
Postów: 167
Data rejestracji: 23.01.10
Medale:
Brak

Ja przeczytałam wszystkie Oczko I jestem zachwycona. Mnie znudził z kolei Zmierzch... Ale są różne gusta, może masz częściowo rację Milla, ale np. wegetarianizm wampirów znalazłam tylko w tych dwóch książkach Oczko Ale może za dużo nie czytałam książek wampirzych.
__________________
"Na próżno walczyłem ze sobą. Nic mi nie pomoże. Nie potrafię zdławić w sobie tego uczucia. Pozwól mi pani wyznać, jak gorąco cię wielbię i kocham."
" Duma i Uprzedzenie"

YOU'RE ALL ADOPTED. DEAL WITH IT.

But underneath
We had a fear of flying
Of growing old
A fear of slowly dying
We took our chance
Like we were dancing our last dance.


fc09.deviantart.net/fs26/f/2008/068/2/2/Stamp__Colin_Firth_by_samen_op_de_motor.jpg
www.paint-it-black.blog.onet.pl Wyślij prywatną wiadomość
!Milka F
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 25-01-2010 18:16
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Wybraniec
Punktów: 9487
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,562
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

Ale są różne gusta, może masz częściowo rację Milla, ale np. wegetarianizm wampirów znalazłam tylko w tych dwóch książkach

Oczywiście, że są rzeczy, które wstępują tylko w tych 2 książkach [a uściślając: pojawiły się w kronikach, a potem i w zmierzchu]. Chodziło mi o takie bardziej tradycyjne rzeczy odnośnie wampirów, np. picie krwi, niewiarygodna piękność [to chyba też było w Kronikach, jeśli pamiętam ;P].
__________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.
Wyślij prywatną wiadomość
~Eksplodujacy Duren F
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 25-01-2010 20:05
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Sklepikarz z Hogsmeade
Punktów: 849
Ostrzeżeń: 1
Postów: 167
Data rejestracji: 23.01.10
Medale:
Brak

Hmm... No tak, tak :) O takie rzeczy się nie czepiałam, po prostu w niektórych momentach czytania Zmierzchu miałam jakby uczucie deja vu i byłam ciekawa, czy inni mieli podobnie :)
__________________
"Na próżno walczyłem ze sobą. Nic mi nie pomoże. Nie potrafię zdławić w sobie tego uczucia. Pozwól mi pani wyznać, jak gorąco cię wielbię i kocham."
" Duma i Uprzedzenie"

YOU'RE ALL ADOPTED. DEAL WITH IT.

But underneath
We had a fear of flying
Of growing old
A fear of slowly dying
We took our chance
Like we were dancing our last dance.


fc09.deviantart.net/fs26/f/2008/068/2/2/Stamp__Colin_Firth_by_samen_op_de_motor.jpg

Edytowane przez Cathy dnia 29-01-2010 22:43
www.paint-it-black.blog.onet.pl Wyślij prywatną wiadomość
~Lady Lilian F
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 25-01-2010 21:32
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Wybitny Uczeń
Punktów: 650
Ostrzeżeń: 0
Postów: 122
Data rejestracji: 25.07.09
Medale:
Brak

Nie.. nie nie... różnic jest zbyt wiele ... moim zdaniem nie ma nawet żadnych podobieństw... nie pierwszy raz spotykamy się z urodą wampira i to jest nawiązanie do Draculi Stokera. I to użyła Rice (bardziej barwnie i dokładnie) i to użyła Meyer ..... (przemilczę tą kwestie) ...
I że tak spytam że u Rice jest wegetarianizm ? Bo z tego co zauważyłam to tylko zrozpaczony Louis żywił się krwią szczurów... i musiał to robić co wieczór. Jeśli wampir zasypiał zapadał w letarg a nie był wegetarianinem...
Hmmm klany... to normalne, ileż można żyć samotnie, a zwróćmy uwagę, że człowiek im dłużej przebywa w samotności tym bardziej głupieje... a co dopiero gdy musi to trwać całą wieczność..

Nie ma czegoś takiego jak seks z wampirem ...
Nie ma nadprzyrodzonych dzieci...
Wampiry palą się na słońcu ( co jest związane z wierzeniami i chorobą ludzi (odsyłam do podstawowych informacji o wampirach) uczuleniem na słonce..) Czepiam się ? Tak .. bo wampiry to żywe trupy... z legend (które ja bardzo lubię ) więc najbliżej tych porównań bliższa jest Rice.

Meyer za kilka lat zostanie zapomniana... a do Rice się wraca ... szczególnie do starych Kronik...
Polecam choćby pierwsze 4 :
# Wywiad z wampirem
# Wampir Lestat
# Królowa Potępionych
# Opowieść o złodzieju ciał

Kto to przeczyta to zrozumie jak olbrzymia jest różnica...
a kto przeczytał to wie...

Moje zdanie...
__________________
fc05.deviantart.com/fs29/f/2008/103/e/f/Gryffindor_by_laurastarzx.gif
Poznajmy się drogi Gościu!!
Od przebiegłości Ślizgonów
Kretynizmu Puchonów
I o Wiedzy-O-Własnej -Wszechwiedzy Krukonów
CHROŃ NAS GRYFFINDORZE !

"...-Zostawcie go- powtórzyła Lily. Patrzyła na Jamesa z odrazą- Co on wam zrobił?
- No wiesz. . .- powiedział James powoli, jakby się zastanawiał- to raczej kwestia tego, że on istnieje. . . jeśli wiesz, co mam na myśli. . ."

Edytowane przez Lady Lilian dnia 25-01-2010 21:34
http://alchemy1978.wordpress.com/ Wyślij prywatną wiadomość
!Milka F
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 25-01-2010 21:56
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Wybraniec
Punktów: 9487
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,562
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

w niektórych momentach czytania Zmierzchu miałam jakby uczucie deja vu

Ja takiego odczucia nie miałam, szczerze mówiąc. Może to dlatego, że przyzwyczaiłam się do myślenia o zmierzchu jak o marnym romansidle i surrealistycznym opisie wampirów.

Nie ma czegoś takiego jak seks z wampirem ...
Nie ma nadprzyrodzonych dzieci...

W jakimś wywiadzie czytałam, że Meyer od samego początku chciała wprowadzić postać pół-człowieka, pół-wampira, tylko że jej się to przeciągnęło do 4. tomu.
Nie ma nadprzyrodzonych dzieci, bo nie ma też wampirów jako-takich na świecie.

Ktoś czytał może 'Nowe Kroniki Wampirów'? Czym one się różnią od poprzedniej sagi?
__________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.
Wyślij prywatną wiadomość
~Lady Lilian F
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 26-01-2010 16:35
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Wybitny Uczeń
Punktów: 650
Ostrzeżeń: 0
Postów: 122
Data rejestracji: 25.07.09
Medale:
Brak

Tak ja czytałam ale poza Armandem nie mogłam już zdzierżyć nowości wprowadzanych i wolałam zostać przy starej serii ....

A propo seksu z wampirem... to było nawiązanie do picia krwi menstruacyjnej i tyle..
A gdyby takowego człowieka wprowadziła to padło pytanie jakby on powstał skoro wampiry nie mogą uprawiać seksu ... i ciesze się że nie wprowadziła czegoś takiego ;]
__________________
fc05.deviantart.com/fs29/f/2008/103/e/f/Gryffindor_by_laurastarzx.gif
Poznajmy się drogi Gościu!!
Od przebiegłości Ślizgonów
Kretynizmu Puchonów
I o Wiedzy-O-Własnej -Wszechwiedzy Krukonów
CHROŃ NAS GRYFFINDORZE !

"...-Zostawcie go- powtórzyła Lily. Patrzyła na Jamesa z odrazą- Co on wam zrobił?
- No wiesz. . .- powiedział James powoli, jakby się zastanawiał- to raczej kwestia tego, że on istnieje. . . jeśli wiesz, co mam na myśli. . ."
http://alchemy1978.wordpress.com/ Wyślij prywatną wiadomość
!Cathy F
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 05-02-2010 23:00
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Dorosły Czarodziej
Punktów: 888
Ostrzeżeń: 0
Postów: 182
Data rejestracji: 11.08.08
Medale:
Brak

Meyer i Rice to zupełnie inna klasa, nawet nie ma co porównywać.

Nawet to co powinno te serie łączyć, tzn wampiry to w obu przypadkach bardzo różne bajki. Bycie wampirem w Zmierzchu oznacza prężenie mięśni i urodę nie z tej ziemi. Być wampirem u Meyer to po prostu fajna sprawa. Żyjesz sobie normalnie, jak człowiek (chodzisz do szkoły, no nie mogę), masz kupę kasy i wieczne życie. Miodzio. Ta książka nie wywołuje u mnie żadnych emocji, oprócz poirytowania wywołanego fabułą rodem z kiepskiego romansu, wkurzającymi bohaterami i naiwnym prowadzeniem wątków. Pomyśleć, że w księgarniach toto widnieje na półkach z napisem: Horror/Fantasy
Co do Kronik sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Wampiry nie są tu jakimiś tępymi osiłkami tylko istotami tajemniczymi, mrocznymi. W dzień nie mogą wychodzić na słońce, nie są grzecznymi wegetarianami i nie mają wiele wspólnego z ludźmi. Właściwie tylko egzystują w ich świecie. tego właśnie brakuje Meyer. U niej nie czuć, że wampir to istota nadprzyrodzona, zupełnie nie ma klimatu. Zawsze podczas czytania Kronik czuję taki lekki niepokój, uwielbiam styl autorki. Ciężki, pełen przemyśleń, mroczny. Jestem oczarowana i tyle.

Ktoś czytał może 'Nowe Kroniki Wampirów'? Czym one się różnią od poprzedniej sagi?


Wprawdzie czytałam tylko pierwszą część, ale było sporo nawiązań do Kronik. Zaczynała się w sumie podobnie jak Wywiad z wampirem (z tego co pamiętam). Ja tam wielu różnic nie dostrzegam.
__________________
Nie uważałeś jak robisz, rób jak uważasz.
Wyślij prywatną wiadomość
~mrsRadcliffe F
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 09-04-2010 21:51
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Barman w Trzech Miotłach
Punktów: 1306
Ostrzeżeń: 1
Postów: 382
Data rejestracji: 20.03.10
Medale:
Brak

Nie czytałam "Kroniki wampirów", ale wydają mi się ona o wiele lepszą książką niż "zmierzch". Nigdy nie przepadałam za zmierzchem i tak mi już raczej zostanie, i jak już sama wspomniałas, te wampiry były zbyt... przymilne, co raczej nie jest najlepszą cechą u wampirów.

__________________
29.media.tumblr.com/tumblr_lppcll6mIl1qa1id2o5_250.gif
30.media.tumblr.com/tumblr_lpmf4etH1n1qdwjb5o3_r2_250.gif

"Ich obecność była jego odwagą, to ona sprawiała, że był w stanie robić krok za krokiem. "
Wyślij prywatną wiadomość
~zuza878 F
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 26-06-2010 21:09
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Zwycięzca TT
Punktów: 261
Ostrzeżeń: 0
Postów: 61
Data rejestracji: 12.06.10
Medale:
Brak

Oczywiście, że kroniki wampirów. Jest to książka lepiej opowiadające o wampirach, gdyż Zmierzch jest bardziej o miłości.
__________________
Od przebiegłości Ślizgonów
Kretynizmu Puchonów
i Od-Wiedzy-Własnej-WszechWiedzy Krukonów
CHROŃ NAS GRYFINDORZE !
Wyślij prywatną wiadomość
~Rass F
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 12-09-2010 18:02
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Dorosły Czarodziej
Punktów: 877
Ostrzeżeń: 0
Postów: 47
Data rejestracji: 12.09.10
Medale:
Brak

Z Kronik czytałam tylko 'WzW' i 'Pandore' i uważam że są o wiele lepsze od Zmierzchu. Wampiry A. Rice są takie... Wampirze. O Meyer tego powiedzieć nie moge ;/
__________________
Ojj... długo mnie nie było...

A Slytherin, bez wątpienia, pomaga osiągnąć wielkość.

Śmiesz zaprzeczyć?


Pozdrowienia dla całego Hogs (Tak, nie chce mi się wszystkich wymieniać Rozbawiony)
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT