Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 310
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Hyde Park
»» Książka
»»» Oskar i pani Róża.
Drukuj temat · Oskar i pani Róża.
!Claire Lethal F
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 06-09-2008 19:40
VIP

Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Mistrz Zielarstwa
Punktów: 2821
Ostrzeżeń: 1
Postów: 383
Data rejestracji: 11.08.08
Medale:
Brak

img.kolporter.pl/pi/22/86387_Oskar_i_pani_Roza.jpg

Dziesięcioletni Oskar przebywa w szpitalu ze zdiagnozowaną białaczką. Przeszczep szpiku i chemioterapia nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Lekarze nie pozostawiają nadziei - dziecku pozostało kilka, może kilkanaście dni życia. Nikt nie ma odwagi, by przekazać Oskarowi bolesną prawdę. Prawdę o tym życiu, a raczej o zbliżającej się śmierci, chłopiec odkrywa sam. Najbliższą Oskarowi osobą jest wolontariuszka Róża, która ze zwykłej opiekunki przekształca się w życiową i duchową przewodniczkę oraz powierniczkę bohatera. "Od dzisiaj - mówi do chorego chłopca - będziesz bacznie obserwował każdy dzień, mówiąc sobie, że ten dzień to jakby dziesięć lat". Długie rozmowy Oskara i Róży stają się pełną głębokich prawd medytacją o sprawach doczesnych i ostatecznych, o bezsensie nienawiści i pięknie miłości, o niezawinionym cierpieniu, śmierci, wierze i odkrywaniu Boga, który z obcej, nierealnej czy wręcz bajkowej istoty staje się drugim obok Róży powiernikiem Oskara. "Oskar i pani Róża", 44-letniego dramatopisarza i prozaika francuskiego Erica-Emmanuela Schmitta to zbudowana z listów wzruszająca, mądra, a przy tym niepozbawiona humoru i językowej dosadności przypowieść o chłopcu, który w dwanaście dni przeżył całe swoje życie, odkrywając prawdy zarezerwowane dla dorosłych, prawdy mówiące o tym, że nie rodzimy się nieśmiertelni, że choroba nie jest karą, a człowiekiem kieruje zarówno prawo życia, jak i prawo śmierci. Siłą opowieści Erica-Emmanuela Schmitta (we Francji sprzedano niemal pół miliona egzemplarzy tej książki, która znajduje się na tamtejszych listach bestsellerów od niemal roku) jest jej bohater łączący w sobie cechy ufnego dziecka, zbuntowanego mężczyzny i statecznego mędrca. Opowieść Schmitta jest bowiem również przypowieścią nie tylko o dziecku, ale i o nas - dorosłych, o naszych uprzedzeniach, fobiach i niespełnieniach. W głębszym wymiarze książka Schmitta to również próba odpowiedzi na odwieczne pytanie: jak żyć? Zawsze patrz na świat, jakbyś go widział po raz pierwszy - wyznaje pogodzony ze światem i szczęśliwy Oskar. Niewielka książeczka - dzięki uniwersalnemu przesłaniu porównywana przez krytyków do "Małego Księcia" - nie stawia jednak zbyt wielu takich pytań, nie udziela też pochopnych odpowiedzi. W sam raz tyle, ile trzeba na jedno dorosłe życie.

Czytaliście? Co o niej sądzicie?

---

Ja czytałam tę książeczkę kilka razy. Za każdym razem uroniłam kilka łez. Bardzo mądra i dająca wiele do myślenia. W niektórych momentach zabawna, a w niektórych bardzo przygnębiająca. Oskar jest chłopcem, który przeżył wewnętrzną przemianę, uwierzył w Boga, a pani Róża to bardzo kochana i mądra kobieta.
Serdecznie polecam! (;
__________________

Z głupkami nie ma sensu rozmawiać, przed głupkami trzeba się bronić.


Wojciech Cejrowski
Wyślij prywatną wiadomość
~Red Crayon F
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 06-09-2008 19:46
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 349
Ostrzeżeń: 1
Postów: 191
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Ja czytałam tylko fragment na lekcji i... Wywarł on na mnie ogromne wrażenie. Płakałam przy niej to prawda. Jest cudowna.
__________________
Pessum Ire - Podążam ku zagładzie


]http://www.hogsme...rowstart=0 NOWY ODCINEK! REAKTYWACJA NA POWAŻNIE!
ZAPRASZAM CIĘ, drogi Gościu! ^^[/bcolor]
karola555@yahoo.de Wyślij prywatną wiadomość
~Chii F
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 06-09-2008 20:09
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Zdobywca Kamienia Filozoficznego
Punktów: 66
Ostrzeżeń: 0
Postów: 19
Data rejestracji: 28.08.08
Medale:
Brak

Czytałam i niezmiernie mi się podobała. Ogólnie rzecz biorac nie lubię twórczości Smitha, ale ta książka jest na prawdę cudowna.
__________________
Błogosławieni szurnięci, albowiem są szczęśliwi już tu, na ziemi.
Wyślij prywatną wiadomość
~Cherry F
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 06-09-2008 22:13
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Sługa Czarnego Pana
Punktów: 1153
Ostrzeżeń: 2
Postów: 241
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Oskar i Pani Róża to jedna z dwóch lektur szkolnych, które czytałam z przyjemnością.

Bardzo fajnie napisana, wzruszająca, czasem śmieszna, dająca do myślenia, lekka, tak że nawet ci, którzy nie lubią czytać, na pewno przez nią przebrną. ;]
Wyślij prywatną wiadomość
~Kinga F
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 07-09-2008 00:00
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Sklepikarz z Pokątnej
Punktów: 824
Ostrzeżeń: 0
Postów: 155
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Czytałam, czytałam. Szkoda, że nie jest na liście lektur obowiązkowych. Autorowi udało się w treści przemycić kilka prawd życiowych, które może dzięki temu poznałoby więcej osób.
Książka bardzo mi się podobało. To ciepła i mądra opowieść, która daje do myślenia. Eric-Emmanuel Schmitt dokonał trudnej sztuki, bo choć poruszył trudny temat, nie popadł w ciężki moralizatorski ton.
Trudno się nie wzruszyć czytając, jak chłopiec w ciągu kilku dni przechodzi kolejne etapy życia człowieka; oczywiście uroniłam łezkę, nawet nie jedną. Jednak zdarzyło mi się także uśmiechnąć, bo książka mimo smutnego tematu ma pozytywne przesłanie.
Postać pani Róży ze swoim ciepłem, mądrością i wyobraźnią staje się dla nas wzorem. Chyba każdy z nas chciałby być takim przyjacielem i móc liczyć na takiego przyjaciela w potrzebie.
Mnie również nasunęło się skojarzenie z "Małym Księciem", choć z trochę innego powodu. - tu również mały chłopiec okazuje się rozumieć więcej niż nie jeden dorosły. Poza tym równie bardzo mi się podobały obydwie te historie.
Serdecznie polecam. Naprawdę ładna i mądra opowieść.
__________________
"Drogi panie, życie upływa na samych qui pro quo! Są qui pro quo miłości, qui pro quo przyjaźni, qui pro quo polityki, finansów, Kościoła, urzędu, handlu, żon, mężów..."
Denis Diderot Kubuś Fatalista i jego pan


"A: Znajdujesz się w miejscu, gdzie nie obowiązuje prawo Rzeczypospolitej Polskiej.
K: A jest takie miejsce, w którym obowiązuje?"
Oficer, reż. Maciej Dejczer


"Szczęście nie zna politycznych granic i układów, nie hołduje żadnej ideologii, ba, ono nawet bywa niezgodne z dekalogiem."
Dorota Terakowska


CREDIT: ikonka by by [info]yourbestbeticon
http://zloty-las.livejournal.com/ Wyślij prywatną wiadomość
~Fiore F
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 07-09-2008 01:30
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Sługa Czarnego Pana
Punktów: 1185
Ostrzeżeń: 0
Postów: 210
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Czytałam, ale dość dawno.
Książka smutna, wzruszająca i dająca do myślenia, a czyta sie szybko.
Polecam.
Wyślij prywatną wiadomość
~just_tina F
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 07-09-2008 15:25
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 417
Ostrzeżeń: 1
Postów: 162
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Świetna książka na godzinkę Uśmiech Daje do myślenia i każdy kto ma choć odrobinę wrażliwości ją pokocha
__________________
Alice Cullen i Tonks zostałyby przyjaciółkami Uśmiech ~ Czy ktoś w to wątpi?


Komentujcie, czytajcie
http://www.hogsme...ad_id=1271
Oto Ja Uśmiech
Wyślij prywatną wiadomość
~silverdoe F
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 07-09-2008 15:39
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pierwszoroczniak
Punktów: 40
Ostrzeżeń: 0
Postów: 27
Data rejestracji: 03.09.08
Medale:
Brak

Nie czytałam tej książki, ale planuję to zrobić. Znam jedno dzieło tego autora: "Kiedy byłem dziełem sztuki" i bardzo mi się spodobało - niegłupie, ciekawe i dające do myślenia. Słyszałam, że "Oskar i pani Róża" jest jeszcze lepsze, więc nie mogę odpuścić Oczko
__________________
img133.imageshack.us/img133/4898/020sbj6ew6.jpg

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
Wyślij prywatną wiadomość
~Lady_Van_Tassel F
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 16-10-2008 18:30
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Zastępca Dyrektora
Punktów: 3817
Ostrzeżeń: 1
Postów: 442
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

Ja jeszcze nie czyatałam tej ksiązki ale napewno to zrobie.
Kiedys w telewizji leciał film czy teatr telewizji Oskar i pani Róża. Tak jak nie mam zwyczaju płakać na filmach to nie mogłam powstrzymać łez.
Wyślij prywatną wiadomość
~93asia93 F
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 25-10-2008 12:01
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Przewodniczacy Wizengamotu
Punktów: 1844
Ostrzeżeń: 1
Postów: 300
Data rejestracji: 29.08.08
Medale:
Medal

Ja również zaczęłam od filmu. I także nie moglam pohamować łez. jednak bardziej płaczę przy książce. Ostatnie akapity... matko... z 5 razy ją czytam. I za każdym razem moja reakcja jest taka sama.

Szanowny Panie Boże,
Sto dziesięć lat. To dużo. Chyba zaczynam umierać.
Oskar.


Szanowny Panie Boże,
Chłopiec umarł. (...)
Zgasł dzisiaj rano, w czasie półgodzinnej przerwy, kiedy z jego rodzicami poszliśmy napić się kawy. Zrobił to bez nas. Myślę, że czekał na tę chwilę, żeby nas oszczędzić. Jakby chciał, żebyśmy nie cierpieli, patrząc, jak odchodzi. (...)
Do zobaczenia,
ciocia Róża.
P.S. Przez ostatnie trzy dni Oskar stawiał na szafce przy łóżku kartonik. Myślę, że Ciebie to dotyczy. Napisał na nim: "Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić"

Płacze PłaczePłacze
http://chomikuj.pl/Mephistopholes Wyślij prywatną wiadomość
~Vampirzyca F
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 29-11-2008 15:14
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Niewymowny
Punktów: 1667
Ostrzeżeń: 1
Postów: 371
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Wspaniała książka. Kupiona na kiermaszu za paręnaście złotych. Wspaniała, niesamowita, dająca do myślenia, i smutna - przede wszystkim. Jeden dzień, jak cały rok, całowianie "z wysuwaniem języka", i te rozterki, czy został ojcem, czy też nie... Momentami wywołała uśmiech, momenami łzy.
__________________
Wilson: On każdego roku leczy tysiące ludzi, a ty ilu? Trzydziestu?
House: McDonald robi lepsze hamburgery, niż twoja matka, bo robi ich więcej?
http://aaaaniaaa.powiedz.to/ Wyślij prywatną wiadomość
~Maladie F
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 29-11-2008 15:38
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Opiekun Ravenclawu
Punktów: 3691
Ostrzeżeń: 2
Postów: 516
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Oskar i pani Róża to książka która wzruszyła mnie do łez. Dziecko śmiertelnie chore na raka dorasta w ciągu kilku dni, przeżywa całe życie i umiera ze świadomością, że ukończył 100 ileś lat. Bardzo mi się podobała ta książka. Po kilku miesiącach później obejrzałam film w telewizji. Wspaniała opowieść, niemal tak cudowna jak Poczwarka (też polecam wszystkim).
__________________
Gdybyśmy cofnęli czas i naprawili wszystkie błędy, to czy świat nie byłby sztucznie idealny?

- Czy ty naprawdę jeszcze się nie zorientowałeś, że nienawidzę, gdy odpowiadasz pytaniem na pytanie?
- Naprawdę?


hogsmeade.pl/images/other/kkbh.jpg
Wyślij prywatną wiadomość
~just_tina F
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 08-12-2008 20:59
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 417
Ostrzeżeń: 1
Postów: 162
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Mówiłam kiedyś prozę na konkursie recytatorskim z "Oskara". Sam początek. Pięć minut. Kocham tą książkę bo jest niesamowita i cholernie wzrusza. Narracja świetna i łatwo się pojmuję choć w gruncie rzeczy temat bardzo ciężki. Mój Polonista ją omawia na lekcjach, no ale mój Polonista jest prawie jak Ketting z "Stowarzyszenia Umarłych Poetów" i chwała mu za to Uśmiech
__________________
Alice Cullen i Tonks zostałyby przyjaciółkami Uśmiech ~ Czy ktoś w to wątpi?


Komentujcie, czytajcie
http://www.hogsme...ad_id=1271
Oto Ja Uśmiech
Wyślij prywatną wiadomość
~Avrila F
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 08-12-2008 21:26
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Gracz Quidditcha Gryffindoru
Punktów: 135
Ostrzeżeń: 0
Postów: 70
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Kiedyś pani czytała kawałek na lekcji.Mimo to że słyszałam jej mało to stwierdzam że to świetna książka
Wyślij prywatną wiadomość
!ewelka_bolitair F
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 08-12-2008 21:54
VIP

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Barman w Trzech Miotłach
Punktów: 1353
Ostrzeżeń: 2
Postów: 268
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Medal

AAaaach. Pamiętam jak dopiero zaczynałam interesować się czytaniem i w ręce wpadła mi książka "Oskar i Pani Róża". Przeczytałam ją no nie wiem, w godzinę, wtedy to był dla mnie sukces i wywarła na mnie ona wielkie wrażenie. Przez większość książki byłam zalana łzami, ale nie mogłam przestać czytać, bardzo mnie wciągnęła ta opowieść. Bardzo dawno ją czytałam - może 4, 5 lat temu - ale nadal mam urywki wydarzeń w pamięci - kiedy Oscar śpi w samochodzie [ było coś takiego, czy to tylko moje urojenie? ] czy to pudełko. Książkę mam w domu, niedawno siostra kupiła i mam zamiar przeczytać ją jeszcze raz.

Książka naprawdę warta polecenia. Urzeka piękną historią, na pewno każdy znajdzie w niej coś, co mu się spodoba.
__________________
When you stop doing things for fun you might as well be dead.
Wyślij prywatną wiadomość
~Magic Dream F
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 20-01-2009 20:18
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2207
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,062
Data rejestracji: 30.08.08
Medale:
Brak

kiedy Oscar śpi w samochodzie [ było coś takiego, czy to tylko moje urojenie? ]

Było. ;P

Książka wywarła na mnie naprawdę duże wrażenie. Ryczałam na końcu... Była bardzo wzruszająca. Polowałam na nią dosyć długo, a okazało się, że może załatwić mi ją osoba, po której bym się tego zupełnie nie spodziewała - mój brat (a dokładniej jego dziewczyna, ale to nieważne). ;d
Polecam książkę każdemu. Przyjemna i lekka lekturka, w godzinkę spokojnie można przeczytać całą.
__________________
Skomentujesz?


magiczny dżem... dżemi i drzemie
bo w nim moce... dżemią i drzemią
bo to jest ten... dżemik i drzemiak
i gdzieś pod kocem... dżemi i drzemie


Suszak, 15 III 2009, godzina 15:42:07
Wyślij prywatną wiadomość
!Cathy F
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 21-01-2009 12:35
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Dorosły Czarodziej
Punktów: 888
Ostrzeżeń: 0
Postów: 182
Data rejestracji: 11.08.08
Medale:
Brak

Podczas buszowania w bibliotece wpadła mi w oko, dodatkowo pani bibliotekarka polecała, więc wypożyczyłam i na przerwie szybciutko przeczytałam.
Nad tą książką trzeba usiąść i pomyśleć.
Ot, taki Oskar, dziewięcio letnie dziecko, przeżył całe swoje życie w 11 dni. Może nawet był bardziej szczęśliwy od niejednego z nas, bo wiedział ile ma czasu i korzystał z niego w pełni.
Bardzo mądra książka, oczarowała mnie ; )
__________________
Nie uważałeś jak robisz, rób jak uważasz.

Edytowane przez Cathy dnia 30-06-2009 11:25
Wyślij prywatną wiadomość
~Ginny117 F
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 06-03-2009 16:15
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Goblin
Punktów: 32
Ostrzeżeń: 0
Postów: 9
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Bardzo mi się podobała ta książka. Nawet omawialiśmy ją kiedyś na lekcji. Zresztą czytałam też inne książki Schmitt'a i według mnie są naprawdę dobre.
Uśmiech
__________________
... Jest tylko władza i potęga i ludzie, którzy są zbyt słabi by do niej dążyć...

Pozdrawiam Cię drogi Gościu

hogsmeade.pl/tiara,slytherin,ona.gif

Edytowane przez Cathy dnia 17-03-2009 21:32
Wyślij prywatną wiadomość
~Madlenne F
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 06-03-2009 18:12
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Niewymowny
Punktów: 1654
Ostrzeżeń: 0
Postów: 401
Data rejestracji: 08.02.09
Medale:
Brak

"Oskar i Pani Róża" to jedna z najpiękniejszych książek, jakie dane mi było czytać. Dzięki niej, zaczęłam się dużo głębiej zastanawiać nad życiem.

Ryczałam na końcu...


Ja też...
__________________
I heard your voice through a photograph
I thought it up and brought up the past
Once you know you can never go back
I've got to take it on the otherside


http://hogsmeade....ad_id=2030
Wyślij prywatną wiadomość
~magdula1206 F
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 21-03-2009 18:44
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Drugoroczniak
Punktów: 76
Ostrzeżeń: 0
Postów: 15
Data rejestracji: 05.03.09
Medale:
Brak

Ja także przeczytałam "Oskar i pani Róża". Ale nie dlatego że to moja lektura szkolna (bo nią nie jest), ale dlatego że zobaczyłam ją w bibliotece publicznej i wypożyczyłam. Zrobiła na mnie duże wrażenie i bardzo mi się spodobała. Polecam wszystkim kilka razy ją przeczytać, bo raz nie wystarczy.........
Raz to za małoRozbawiony
Edytowane przez magdula1206 dnia 22-06-2009 15:52
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT