Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Nawigacja
Ankieta
Gdybyś był(a) nauczycielem w Hogwarcie, to jakiego przedmiotu byś uczył(a)? (aut. Bochenek89)





















Musisz się zalogować, aby móc zagłosować.
Ostatnie artykuły
» Przedmioty magiczne,...
» PotterCon subiektywn...
» Czarodziej nie wielb...
» Koty
» HP i Kamień Filozofi...
Losowy cytat
Albus Dumbledore.
Albus Dumbledore.
"Myślisz, że umarli, których kochaliśmy, naprawdę nas opuszczają? Myślisz, że nie przypominamy sobie ich najdokładniej w momentach wielkiego zagrożenia? Twój ojciec żyje to tobie, Harry, i ujawnia się najwyraźniej, kiedy go potrzebujesz. Bo jak inaczej mógłbyś wyczarować tego właśnie patronusa? To był przecież Rogacz. "
Akromatule
Akromantule to ogromne pająki, pochodzące z Borneo. Ich przysmakiem są ludzie - każdy śmiałek, który zapuści się w dżunglę, natychmiast zostanie pożarty.
Jak przypuszczają eksperci z Ministerstwa, zostały wyhodowane przez czarodziejów w celach strzeżenia domu lub skarbów, lecz akromantul nie dało się wytresować. W zasadzie człowiek nie powinien się w ogóle do nich zbliżać - jedynym wyjątkiem był Hagrid.

Charakterystyczną cechą wyglądu akromantul jest to, iż mają ośmioro oczu. Innymi są grube, czarne włosy, które pokrywają całe ciało, rozstaw nóg (mogą osiągnąć nawet piętnaście stóp) oraz szczypce. Akromantule za ich pomocą wyrażają swój nastrój, a także porozumiewają się z ziomkami. Jad tych ogromnych pająków jest niezwykle cenny, aczkolwiek trudno go zdobyć.

Samice wyróżniają się tym, iż są większe od samca, a za jednym razem może złożyć do stu jaj (które wyglądem przypominają wielkie, białe piłki plażowe), po czym młode wykluwają się mniej więcej po sześciu, może ośmiu tygodniach.

Wyróżnia się również tym, iż można się z nią porozumiewać w ludzkiej mowie, jednakże lepiej tego nie próbować - jest bardzo niebezpieczna dla każdego.
Jaja akromantuli Ministerstwo zalicza do towarów niewymienialnych klasy A - jeśli ktoś zostanie złapany na imporcie lub sprzedaży, otrzyma bardzo wysoką karę pieniężną. Status tych stworzeń ocenia się na XXXXX - oznacza to, iż nie wolno się do nich pod żadnym pozorem zbliżać. Zaklasyfikowano je jako "zwierzęta" - właśnie dlatego, iż pożrą każdego.
Niewiele osób wie, iż obawiają się bazyliszków.

W Zakazanym Lesie, który mieści się na terenie Hogwartu, istnieje kolonia owych pająków, jednakże Ministerstwo nie chciało dać wiary, dopóki nie wzięły udział w bitwie o zamek.
Do roku 1997 ich przywódcą był Aragog - sympatyzował z Hagridem, jednak po śmierci władzę przejęli jego potomkowie. Te nie życzyły sobie towarzystwa gajowego, ponadto opowiedziały się po stronie Czarnego Pana.
Wzięły udział w bitwie, jednak, gdy wdarły się do zamku, Hagrid chciał je uratować i wygonić z powrotem do lasu. Być może udało mu to się, a może nie? Nikt się tego nie dowiedział...




Nadesłane przez: Martyna
Dodane: czerwiec 26 2008 18:52:51
Komentarze
!mniszek_pospolity F
Dodano dnia 24 December 2012 02:18
VIP
Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 256094
Ostrzeżeń: 2
Komentarzy: 1,385
Data rejestracji: 15.12.12
Medale:
Brak
bardzo sympatyczne zwierzątka - niebezpieczne owszem, ale czyż nie wiele ciekawsze niż druzgotki czy gnomy ? Swoją drogą nie mam nic do pająków, a Aragoga szczerze polubiłem - był przyjacielem Hagrida, dorobił się pokaźnej rodziny - szkoda, że zdechł - może gdyby żył zwrócił by się przeciw Czarnemu Panu i ze swoją "armią" stanął po stronie Hogwartu... przypuszczam, że tak, ponieważ ostatecznie zawdzięczał gajowemu życie... miał pewien dług wdzięczności wobec niego...
~Alexandra F
Dodano dnia 12 April 2013 17:40
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Czwartoroczniak
Punktów: 217
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 22
Data rejestracji: 18.10.12
Medale:
Brak
Świetny art Uśmiech. dużo informacji w krótkim tekście. Ciekawie, na temat. Tylko szkoda, że nie ma obrazka ani zdjęcia. Mimo wszystko super, daję W.
~Eagle F
Dodano dnia 11 August 2014 22:47
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Lord
Punktów: 54246
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 38
Data rejestracji: 06.06.14
Medale:
Brak
Pająki od zawsze były dla mnie odrażające Smutny Może dlatego, że mam arachnofobię. Mimo tego artykuł bardzo dobry Uśmiech
~wiechlina roczna F
Dodano dnia 07 June 2015 14:59
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Nauczyciel w Hogwarcie
Punktów: 2520
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 230
Data rejestracji: 11.05.15
Medale:
Medal
Ten artykuł, bardzo mi się spodobał. Napisany prostym jasnym stylem i jest wyczerpujący, nawet bez zdjęć. Osobiście bardzo lubię pająki więc może dlatego, czytałem z pasją Więc bez najmniejszych wątpliwości Wybitny. Odnośnie samych akromantul, to bardzo mnie dziwiło, dlaczego czarodzieje radzący sobie nawet ze smokami. Nie potrafią pozyskiwać tak cennego jadu. Przecież większa ekspedycja specjalistów, nie miała by chyba problemu, z oddzieleniem kilku sztuk, od stada. Można by je następnie zbiorowym wysiłkiem sparaliżować i pobrać jad. Cedrik Diggory i Harry przecież skutecznie potraktowali drętwotą, jakiegoś pająka podczas finału TT.
~Toris F
Dodano dnia 29 July 2015 21:46
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Goblin
Punktów: 34
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 15
Data rejestracji: 29.07.15
Medale:
Brak
Oh! Jak ja bardzo współczuję Ronowi, trauma do końca życia Smutny
~Kiren F
Dodano dnia 29 December 2016 15:02
Użytkownik
Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Pierwszoroczniak
Punktów: 47
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 13
Data rejestracji: 12.10.16
Medale:
Brak
Niewiele osób tutaj lubi pająki. DLACZEGO? To bardzo interesujące stworzenia. A tak po za tym świetny artykułUśmiech
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Wybitny Wybitny 71% [27 głosów]
Powyżej oczekiwań Powyżej oczekiwań 29% [11 głosów]
Zadowalający Zadowalający 0% [Brak oceny]
Nędzny Nędzny 0% [Brak oceny]
Okropny Okropny 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Bou F 05-06-2026 19:33

Wiem wiem, to tak jakby# zobaczyła ducha raven xD
^raven F 04-06-2026 12:22

Duch Zszokowany
~Grande Rodent F 20-05-2026 13:50

No, szkoda, pamiętam, że może te z 10 lat temu czasem wchodziłem tu po szkole coś poczytać, ale konta wtedy nie miałem
~Bou F 17-05-2026 20:25

Ponad 10 lat temu to tu było super, żałuję że zniknęłam
~Bou F 17-05-2026 20:25

Zaglądałam tu czasem bez logowania, szkoda że strona umarła Smutny
~Grande Rodent F 17-05-2026 19:43

Hejka, ja to konta tyle czasu nie mam, mało kto chyba tu teraz zagląda, ale jest chyba adres na discordzie
~Bou F 15-05-2026 00:20

Hejka, powróciłam z zaświatów po 12 latach, ciekawe czy ktoś tutaj jeszcze mnie pamięta xD
~Grande Rodent F 20-03-2026 12:18

Czy Oscary były oglądnięte w tym roku?
~HariPotaPragneCie F 19-02-2026 01:14

Sowa
^raven F 07-01-2026 12:45

Harry New Year Kotecek Czarodziej
^N F 26-12-2025 08:45

Wesołych Świąt! Serce
~Grande Rodent F 14-09-2025 22:16

Dzięki za linek, kiedyś pewnie wpadnę Oczko
~wolverine F 10-09-2025 11:11

Discord hogsmeade: https://discord.gg
/5dgsr4EwhW
~wolverine F 04-09-2025 19:42

Wiedźma
^raven F 26-08-2025 00:43

True Uh-oh!
#Ginny Evans F 26-08-2025 00:41

Troszeczke, ale i tak to byl poczatek konca
^raven F 26-08-2025 00:26

Mnie strzykalo juz wtedy, wiec to moglo byc nawet miesiac temu Wredny chociaz kojarzy mi sie, ze wtedy Hogs bylo w nieco jednak lepszej formie Hm...
#Ginny Evans F 26-08-2025 00:23

Po strzykaniu w kregoslupie wnioskuje, ze nie Uh-oh!
^raven F 26-08-2025 00:20

OMG, to nie było rok temu??!! Cooo
#Ginny Evans F 26-08-2025 00:17

jeszcze 2 lata i bedzie dekada od krakowskiego spotkania, moze z tej okazji uda sie powtorzyc xd

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 60
» Zarejestrowanych: 76,998
» Zbanowanych: 1,629
» Gości online: 1204
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 8234
» Data rekordu:
24 May 2026 18:30