Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Nawigacja
Ankieta
Gdybyś był(a) nauczycielem w Hogwarcie, to jakiego przedmiotu byś uczył(a)? (aut. Bochenek89)

Musisz się zalogować, aby móc zagłosować.
Ostatnie artykuły
» Przedmioty magiczne,...
» PotterCon subiektywn...
» Czarodziej nie wielb...
» Koty
» HP i Kamień Filozofi...
Losowy cytat
"Oddać s...
"Oddać się dobrowolnie w ręce władz"
Cóż... wydaje mi się, że ulegasz pewnemu złudzeniu, Korneliuszu. Wydaje ci się, że ja... zaraz, jak to się mówi... aha, że „oddam się dobrowolnie w ręce władz”. Obawiam się, że wcale nie oddam się dobrowolnie w niczyje ręce, Korneliuszu. Nie mam najmniejszego zamiaru dać się wysłać do Azkabanu. Oczywiście mógłbym z niego uciec, ale to zbyteczna strata czasu, a szczerze mówiąc, mam mnóstwo spraw na głowie.
Bieda
Chciałabym poruszyć kwestię, która nurtowała mnie, od kiedy zaczęłam czytać książki o Harrym Potterze. Chodzi mianowicie o biedę rodziny Wesley. Jest ona mocno zaznaczona i akcentowana we wszystkich książkach cyklu.

Wesleyowie mieszkają w starym, zniszczonym domu o wiele mówiącej nazwie "Nora", noszą stare, niemodne, kupione w sklepach z używaną odzieżą szaty, korzystają z podniszczonych podręczników po starszych braciach. Pytanie, które bardzo mnie zastanawia, brzmi: dlaczego?
Dlaczego każda ich rzecz jest, jak mówi sam Ron, beznadziejna i nic nie warta? Przecież za pomocą transmutacji można zmienić każda rzecz w dowolny inny przedmiot, np. stare szaty zamienić w całkiem nowe. Dlaczego wiec oni tego nie zrobią? Czemu nie wyczarują sobie nowego domu (a da się to zrobić, czego przykładem byli czarodzieje, którzy przybyli na finał mistrzostw świata w quidditchu i wyczarowali sobie na polu namiotowym pałacyki z wieżyczkami i fontannami)?
Rozumiem, ze autorce mogło chodzić (i pewnie chodziło) o symboliczną przyjaźń miedzy sławnym i bogatym bohaterem świata magii (Harry), a z pozoru nic nieznaczącym biedakiem (Ron), jednak uważam, ze jest to sprzeczność. W świecie magii, w którym można otrzymać coć z niczego, nie ma prawa istnieć bieda i ubogie rodziny typu Weasleyowie (tym bardziej, ze wiedzy i zdolności magicznych im nie brakowało). Przecież oni byli mądrymi, lecz biednymi czarodziejami! A Bill był przecież Prefektem, wiec on na 100% mógł przetransmutowac stare rzeczy w nowe!
To troszkę dziwne. I nawet w tych pięciu tomach nie było mowy o innych biednych czarodziejach oprócz rodziny Weasleyów. Więc to jest znów niedopatrzenie Rowling, lub po prostu... coś innego.

Jakie jest Wasze zdanie?Nadesłane przez: Keyra
Dodane: marzec 16 2007 20:25:01
Komentarze
~Vanney F
Dodano dnia 26 August 2008 17:30
Użytkownik
Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Sprzedawca w Miodowym Królestwie
Punktów: 1387
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 167
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak
Uważam, że było to przez Jo zrobione specjalnie. Mało sławnych osób przyjaźni się z biednymi, ale Harry wiedział jak to jest, bo nie dostawał jak Wielki De wszystkiego co chciał. Dopiero w świecie magii Harry wybrał Rona, a nie Draco. To było celowe. By dzięki tej książce odrzucać innych potrzebujących. "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie"- to przysłowie dosłownie tyczy się Rona. Może dobrze, że się poznali? Daje W.
Milva: Zdanie zakańczamy jedną kropką a nie paroma!
~Slughorn F
Dodano dnia 27 August 2008 18:13
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Goblin
Punktów: 39
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 4
Data rejestracji: 27.08.08
Medale:
Brak
Moje zdanie jest takie: Jo zrobiła to specjalnie. A to, że jak piszesz o tym że
Dlaczego każda ich rzecz jest, jak mówi sam Ron, beznadziejna i nic nie warta? Przecież za pomocą transmutacji można zmienić każda rzecz w dowolny inny przedmiot, np. stare szaty zamienić w całkiem nowe. Dlaczego wiec oni tego nie zrobią?
BO TO JEST NIEMOŻLIWE! Przecież nie po to Jo wymyśliła Pokątną ze sklepami z mnóstwem szat- ona jasno dała tym do zrozumienia że niektórych rzeczy nie da się wyczarować, a niektórych rzeczy nie da się przetransmutować. Życie w świecie magii nie jest usłane różami- są biedni i bogaci, trzeba chodzić do pracy itp. To nie jest tak że za pomocą czarów masz wszystko.
~luna_zakrecuna F
Dodano dnia 30 August 2008 03:55
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Animag Lew
Punktów: 534
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 21
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak
Są Zasady Transmutacji, nie można wyczarować jedzenia jeśli się ie wie gdzie się ono znajduje- tak powiedziała Hermiona. To tak jakby każdy czarodziej mógł sobie transmutować guziki w galeony! Przecież to by było niemożliwe, tak naprawdę nikt by wtedy nie pracował, bo nikt by nie musiał zarabiać... Magia ma swoje granice (niestety) Język

PO
~BellatrixLestrange F
Dodano dnia 02 September 2008 22:08
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pracownik Ministerstwa
Punktów: 1269
Ostrzeżeń: 2
Komentarzy: 150
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak
Według mnie nie jest to niedopatrzenie Rowling. Zrobiła to specjalnie, pomyśl, jakby wyglądał świat (nawet ten magiczny) gdyby wszyscy byli piękni, bogaci i utalentowani...
~Aranoisiv F
Dodano dnia 05 September 2008 19:20
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Opiekun Ravenclawu
Punktów: 3393
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 236
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Medal
Może to, tak jak jedzenie, jest wyjątek od prawa Gampa (?) dot. elementarnej transmutacji?
czarodzieje, którzy przybyli na finał mistrzostw świata w quidditchu i wyczarowali sobie na polu namiotowym pałacyki z wieżyczkami i fontannami

Oni tego nie wyczarowali, tylko, najprawdopodobniej, kupili w jakimś magicznym sklepie. Pan Weasley również pożyczył namiot od kolegi, a nie wyczarował, nie?
Daję P, za jakość wykonania Oczko
~london97 F
Dodano dnia 08 September 2008 21:47
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Charłak
Punktów: 8
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 1
Data rejestracji: 08.09.08
Medale:
Brak
W HP każdy byłby bogaty gdyby czary robiły wszystko, ale po co pokątna i Hogwart /bo niektórych rzeczy nie da się wyczarować!
~Kei F
Dodano dnia 09 September 2008 19:34
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Redaktor Żonglera
Punktów: 1046
Ostrzeżeń: 2
Komentarzy: 128
Data rejestracji: 29.08.08
Medale:
Brak
No zgadzam się z Wami, że nie da się wyczarować niektórych rzeczy, ale w artykule jest dużo racji. Rowlling chyba nie przemyslała dokładnie tej kwestii. Uważam, ze niektóre prawa się wykluczają i potem wynikaja z tego takie błędy. Pani R. jest najwidocznej kobietą roztargnioną.
~Hermione_Granger F
Dodano dnia 29 September 2008 19:22
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Trzecioroczniak
Punktów: 160
Ostrzeżeń: 1
Komentarzy: 10
Data rejestracji: 28.09.08
Medale:
Brak
Masz rację. Rowling chodzi o to by pokazać prawdziwą przyjaźń,która naprawdę rzadko jest spotykana w realnym świecie. Artykuł bardzo ciekawy Uśmiech
~Yennefer F
Dodano dnia 11 October 2008 19:45
Użytkownik
Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Przewodniczacy Wizengamotu
Punktów: 1801
Ostrzeżeń: 3
Komentarzy: 151
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak
Wątpię, żeby Rowling mogła przeoczyć coś tak istotnego. Myślę, że zrobiła to specjalnie. Jakoś nigdy się w ten sposób nad tym nie zastanawiałam. Tak ma być i już Uśmiech. Co do artykułu... moim zdaniem powinnaś podzielić się tymi spostrzeżeniami na forum. To już nie pierwszy pseudo-artykuł, który powinien być tylko tematem na forum. No trudno wstrzymam się od oceny, bo forum się nie ocenia Język
~Janet F
Dodano dnia 12 October 2008 19:40
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Drugoroczniak
Punktów: 88
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 8
Data rejestracji: 01.09.08
Medale:
Brak
Chyba "trochę" przeceniasz magię. Nie wszystko da się wyczarować, jak mówili moi pzedmówcy. To byłoby za proste. W magicznym świecie też trzeba zarabiać itd.
~Marti F
Dodano dnia 13 October 2008 17:43
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pierwszoroczniak
Punktów: 52
Ostrzeżeń: 1
Komentarzy: 27
Data rejestracji: 04.10.08
Medale:
Brak
Mi się podoba! Artykuł jest rzeczywiscie postem na forum, ale ma sens. Wiesz,gdyby w ksiazce nie istniały różnorodne rodzaje czarodziejów, to bez sensu by ta ksiażka była. Nie było by fajnieee czytać o zadufanych gno jkach z bogaatych rodzin! Na prawdę1 Sam Harry też nie był bogaczem! Moim zdaniem Joanne Kathleen Rowling napisała tak w ksiazce, więc tak musi być! Dam w za sam skład artykułu. zapraszam na My profile
~Evi_Granger F
Dodano dnia 18 October 2008 22:46
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Goblin
Punktów: 31
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 2
Data rejestracji: 18.10.08
Medale:
Brak
O to chodzi. Harry polubił Rona, miłego chłopaka z biednej rodziny, a nie Dracona bogatego i przemądrzałego chłopaka. Chodzi o przyjaźń, że ona się liczy a nie pieniądze. Wesleyowie byli biedni ale bardzo mili i weseli.
~Novolka F
Dodano dnia 22 October 2008 16:25
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Więzień Azkabanu
Punktów: -32
Ostrzeżeń: 1
Komentarzy: 1
Data rejestracji: 14.10.08
Medale:
Brak
Jo starała się pokazać przyjaźń, że nie trzeba się kolegować z tym kasiastym ale z tym biednym człowiekiem który jak podejrzewam jest o wiele lepszy.
~DominiKa812 F
Dodano dnia 13 November 2008 18:26
Zbanowany
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Zwycięzca TT
Punktów: 286
Ostrzeżeń: 4
Komentarzy: 66
Data rejestracji: 07.09.08
Medale:
Brak
Gdyby każdy mógłby zamieniać swoje rzeczy w coś lepszego to każdy miałby to samo. Na przykład ktoś by zamienił sobie nimbusa 2000 na nimbusa 2001 jaki to sens sprzedaży? Po co by była komu praca? Myślę, że to było pomyśle zrobione i nie sądzę żeby pozwalano im na zmienianie wszystkiego w rzeczy o wiele lepsze. Również zgadzam się z niktórymi osobami, że w ten sposób pokazuje autorka książki przyjaźń. Przecież Harry, Harry Potter mógłby sie zaprzyjaźnić na samym początku z każdym bogatym dzieciakiem bo przecież był sławny. Gdyby książka byłaby taka, że Ron ma brzydką szatę i już ją sobie zamienia na nową to książka byłaby bez sensu. Zero ciekawej rzeczy, zamienianie i zamienianie. Myślę, że to było dobrze przemyślane i zrobione specjalnie. Za artykuł daje Zadowalający. Nie wszystko da się wyczarować. Gdyby tak było to nie byłoby żadnej akcji ani w filmie, ani w książce.
~Smiley Persephone F
Dodano dnia 06 December 2008 21:49
Użytkownik
Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Goblin
Punktów: 33
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 6
Data rejestracji: 06.12.08
Medale:
Brak
Ciekawą kwestię poruszyłaś; i słusznie!
Tak właściwie nigdy nie zastanawiałam się nad tym dlaczego oni są właśnie ubogą rodziną, z poniszczonymi książkami itp. Zdaje mi się że Rowling, nie przedstawiła ich właśnie w taki sposób przez pomyłkę, tylko przez to; aby stworzyć z postaci Harry'ego dobrego i miłego chłopca (bogaty dzieciak przyjaźniący się z ubogim).
Bardzo trafny artykuł. Na pewno jest powyżej moich oczekiwań.
~Mandarynka F
Dodano dnia 27 December 2008 19:43
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Barman w Dziurawym Kotle
Punktów: 1332
Ostrzeżeń: 3
Komentarzy: 28
Data rejestracji: 25.12.08
Medale:
Brak
Podpisuję się pod tym nogami i rękami.
Ale może dobrze im było żyć w takim domy, ale z taką atmosferą?
No, bo na przykład Malfoy' owie. Mieli willę, ale co tam było? Złoto i bogactwo. Ale Draco nie wiedział co to miłość. No był niby synem śmierciożercy i sam nawet miał nim zostać. Ale zawsze (w książkach) w biednych rodzinach panuje najlepsza atmosfera! Nie mówię o biednych-patologicznych.
Odbiegam.
Dobrze, że poruszyłaś ten temat, bo warto było.
~aneta_zyleta F
Dodano dnia 27 December 2008 23:29
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Gracz Quidditcha Gryffindoru
Punktów: 123
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 14
Data rejestracji: 27.12.08
Medale:
Brak
Może po prostu wielu rzeczy nie da się wyczarować to raczej jest zwyczajne niedopatrzenie, albo tak jak wypowiadacie się powyżej ukazanie prawdziwej przyjaźni
~LordCyrus F
Dodano dnia 01 January 2009 04:11
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Skrzat domowy
Punktów: 16
Ostrzeżeń: 1
Komentarzy: 21
Data rejestracji: 25.11.08
Medale:
Brak
Trochę dziwnie napisane... Artykuł mówi nam o rzeczy której nie dostrzegamy... Moim zdaniem to było po prostu niedopatrzenie autorki...
Ale zastanówmy się czy magia przedstawiona w powieści Harry Potter jest w stanie zrobić wszystko?
~atrammarta F
Dodano dnia 06 January 2009 19:41
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Niewymowny
Punktów: 1561
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 60
Data rejestracji: 02.12.08
Medale:
Brak
Może to, tak jak jedzenie, jest wyjątek od prawa Gampa (?) dot. elementarnej transmutacji?

Właśnie.
Gdyby było można wszystko wyczarować nie mogłyby istnieć ludzie bogaci, bo wszyscy by nimi byli.
I tyle, myślę, że to wystarczy.

PO
~wojciec2 F
Dodano dnia 13 January 2009 20:43
Zbanowany
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Więzień Azkabanu
Punktów: -86
Ostrzeżeń: 2
Komentarzy: 16
Data rejestracji: 22.09.08
Medale:
Brak
TO PROSTE - Hermiona mówi w 7 tomie, że jedzenie jest jedną z paru rzeczy, których nie można wyczarowac, można przywołać... A Weasleyowie nie stransmutują np. piłki w DOM.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Wybitny Wybitny 18% [14 głosów]
Powyżej oczekiwań Powyżej oczekiwań 21% [16 głosów]
Zadowalający Zadowalający 39% [30 głosów]
Nędzny Nędzny 16% [12 głosów]
Okropny Okropny 5% [4 głosów]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 20-06-2024 15:31

... jako forma prewencji od spambotów reklamowych może częściowo się do tego przyczyniła, bo ludziom nie zależy, żeby pisać na priv, by założyć konto. Zresztą nie ma za bardzo z kim pisać jak widzę Smutny
~Grande Rodent F 20-06-2024 15:31

Raven, obawiam się, że Hogs wcale nie zmartwychstało. Sam wchodzę tam raz na miesiąc i już serio nic się tam ne dzieje. Jesteście tam, dziewczyny? Nie wiem, może blokada rejestracji użytkowników jako
~Grande Rodent F 17-05-2024 12:28

PS. Do bobów szczura w piwnicy, to forum naprawdę zdechło Płacze
~Grande Rodent F 17-05-2024 12:28

A co sądzicie o nowym serialu o HP dla HBO Max.
~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 3326
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 4376
» Data rekordu:
03 July 2024 00:21