Nowe informacje ujawnione przez J.K. Rowling na portalu Pottermore na temat wszystkich tych elementów magicznego świata, które związane są z Hogwartem.
– Mój drogi chłopcze... – wydyszała profesor Trelawney, wpatrując się w Harry'ego. – To znowu jest tutaj, jeszcze wyraźniejsze niż przedtem... skrada się ku tobie, jest coraz większe... to ponu...
– Och, nie, na miłość boską! – powiedziała głośno Hermiona. – Tylko nie ten śmieszny ponurak!
Od początku istnienia ludzkości na świecie są czarodzieje. Na przełomie wieków coraz bardziej zgłębiali sztukę magii, dochodząc do perfekcji w posługiwaniu się swoim niezwykłym darem - magią. A co to jest magia? Magia to "siła", dzięki której osoby, zdolne do zapanowania nad nią, mogą tworzyć rzeczy, uważane przez mugoli za niemożliwe. Wyróżniamy dwa rodzaje magii. Każda z nich ma inną charakterystykę i inaczej się rozwijała na przestrzeni wieków.
Magia Religijna
Juz w starożytności ludzie czcili jakichś swoich bożków. W świątyniach oddawali im przez kapłanów cześć. Mało kto wiedział, że owi kapłani posiadają zdolności magiczne. Straszyli przeciętnych ludzi "gniewem" bożym. Gdy ludzie nie słuchali ich słów i nie oddawali im darów, prostym zaklęciem wywoływali suszę lub coś równie paskudnego. Oczywiście wina "spadała" na "bogów". Ten rodzaj magii nie zmienił się dużo na przestrzeni wieków. Przez stulecia magia religijna zanikała, odgrywając coraz to mniejszą rolę. Ostatecznie zanikła w IX wieku.
Magia świecka
Magia świecka rozwijała się bardziej gwałtownie niż religijna, choć jej rozwój zaczął się dopiero w średniowieczu. Społeczność czarodziejska bardzo się rozrosła, dlatego nie wszyscy magicy mogli być kapłanami. Dlatego zaczęli sami eksperymentować czarami i postanowili się ujawnić. To był poważny błąd. Normalni ludzie (znani bardziej jako mugole) przestraszyli się rzeczy, których nie rozumieli, i których nie potrafili sobie wytłumaczyć. Zaczęli palić wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób odbiegały od "normalności". Cierpieli na tym głównie oni sami, ponieważ rzadko udawało im się schwytać prawdziwego czarodzieja. Z biegiem lat, stuleci czarodzieje byli coraz bardziej biegli w sztuce posługiwania się czarami. Wielcy czarodzieje pozakładali swoje szkoły, w których postanowili kształcić nowe pokolenia, które wyjawiały czarodziejskie zdolności. Do większości takich szkół przyjmowano tylko te dzieci, które miały za rodziców czarodziejów. Powstało w tym czasie brzydkie określenie "szlama". Była to obraźliwa nazwa osób o magicznych zdolnościach, ale urodzonych w rodzinie mugoli (ojciec i matka byli mugolami). Tak więc dzieci zgłębiały tajniki magii pod okiem wykształconych, dorosłych czarodziejów.
Ministerstwo Magii
Na początku, czarodzieje nie mieli nad sobą władzy. Każdy czarodziej robił "co chciał", na własną rękę. Lecz duże zwiększenie populacji czarodziejskiej doprowadziło do powstania pierwszego urzędu prawnego - Rady Magów. Ustanawiała ona nowe prawa i pilnowała z wielką dokładnością, aby ich przestrzegano. Dzięki temu czarodzieje zaczęli ukrywać się przed mugolami. Rada Magów na tle wielu lat przekształciła się w Ministerstwo Magii, którego głównym zadaniem było ukrywać społeczność czarodziejską przed oczyma mugoli. Pierwszym ministrem magii był Grogan Kikut, został wybrany w 1811 roku. Jego główną zasługą był podział stworzeń magicznych na "istoty" i "zwierzęta". Wprowadził kilka nowych wydziałów w Ministerstwie, miedzy innymi: Departament Czarodziejskich Gier i Sportów (który uzyskał pełną świetność, gdy ministrem był Knot), Komisja Eksperymentalnych Zaklęć oraz wszystkie nowe wydziały związane z magicznymi stworzeniami i zwierzętami. Późniejsi ministrowie opierali się na tym, czego dokonał Kikut. Wielką rewolucję wprowadził młody minister Korneliusz Knot (wybrany w 1986 roku). Bardzo rozbudował współpracę z zagranicznymi czarodziejami, tworząc spory Departament Współpracy Czarodziejskiej. Stworzył Urząd Niewłaściwego Użycia produktów mugoli. W 2001 roku doprowadził do wznowienia Turnieju Trójmagicznego. Niestety, o jego przebiegu nic nam nie wiadomo, ponieważ w czasie druku książki turniej dopiero miał się rozpocząć.
Dom:Ravenclaw Ranga: Redaktor Żonglera Punktów: 1046 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 128 Data rejestracji: 29.08.08 Medale: Brak
Sam pomysł na artykuł jest fajny. Opisany też ładnie, choć ja się przyczepie (a jakże ; P) do Magii Religijnej.
Obecnie... Albo zacznijmy inaczej: W kościele katolickim, jako taka, magia nie występuje. Nie ma prawa, bo księża sądzą, że to pochodzi od szatana ble, ble, ble gadka - szmatka. Możemy jedynie doszukiwać się jakiś formuł magicznych w egzorcyzmach, choć to i tak polega głównie na modlitwie.
Natomiast to o czym wspomniałeś (?), czyli bożki, kapłani itd. to już jest raczej szamanizm i uważam, że trzeba było o tym szerzej napisać..
No, ale już przestaję być wredna i się czepiać, bo art jest w zasadzie całkiem treściwy i dobrze wykonany. Dam za niego ''PO''.
Dom:Gryffindor Ranga: Drugoroczniak Punktów: 83 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 10 Data rejestracji: 13.09.08 Medale: Brak
Nie będę oryginalna, pomysł na artukuł fajny, ale prawie wszystkie informacje zostały zaczerpniete z książki. Jak dla mnie to autor tego artykułu powinien go bardziej rozwinąć, podac więcej informacji. Zaczerpnąc języka z innych źródeł albo nawet puścic w obieg swoją inwęcje twórczą, przez to tekst byłby bardziej wciągający, interesyjacy nawet w pewnym stopniu pociągajacy. Osoby, które by czytały ten referat w pewien sposób zaczęły by wczuwać sie w temat artykułu.
Trochę sie rozpisałam, za artykuł daję POWYŻEJ OCZEKIWAŃ.
Mam nadzieję, że nie zrobiłam błędów, jak coś to z góry przepraszam.
Dom:Slytherin Ranga: Przewodniczacy Wizengamotu Punktów: 1801 Ostrzeżeń: 3 Komentarzy: 151 Data rejestracji: 26.08.08 Medale: Brak
Może i ciekawy pomysł, ale mnie do gustu nie przypadł. Część artykułu w ogóle nie ma związku z Harrym Potterem. Ale dam Powyżej Oczekiwań, dziwna jestem wiem
Dom:Gryffindor Ranga: Pięcioroczniak Punktów: 363 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 21 Data rejestracji: 02.02.09 Medale: Brak
Podoba mi się sam pomysł tego artykułu, jak i sposób, w jaki został zrealizowany ten temat. Zaintrygował mnie podział magii na te dwie części i to, ze podałaś historycznie udowodnione fakty(np. palenie w średniowieczu czarownic i czarodziejów na stosach), które przeplatały się z tymi wymyślonymi (np. zakładanie szkół, w których kształcono młodych czarodziejów). To sprawiło, ze praca wygląda bardzo oryginalnie i ciekawie się ją czyta. Całość została ładnie zakończona informacjami o Ministerstwie Magii.
daje w
Dom:Ravenclaw Ranga: Więzień Azkabanu Punktów: -82 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 40 Data rejestracji: 21.03.09 Medale: Brak
Ra-tun-ku. Kolejny art z serii: Fajny, zmasakrowany tytuł.
W pierwszym akapicie jest mnóstwo powtórzeń i nie zrozumiałam co przeczytałam, W drugim zaintrygowało ( niespodobało) mnie wszystko od A do Z. Trzeci był ludzki jak przystało a czwarty,, w porzo". Brakowało mi piątego. Czegoś w rodzaju,, Magia Współczesna".
Wcale nie chcę ci dać Z ale dam...
Dom:Gryffindor Ranga: Mugol Punktów: 2 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 9 Data rejestracji: 05.08.09 Medale: Brak
Mmmm. Dziwnie się czuję, że historię magii zdołało się zmieścić w tylko tylu zdaniach. Ale niestety nasze życia mogłyby się zmieścić w kilku. Alre nie chcę cię za to winić.! o nie.! trylko tak sobie gadam.lala. W.
Dom:Gryffindor Ranga: Pierwszoroczniak Punktów: 42 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 9 Data rejestracji: 07.11.09 Medale: Brak
Bardzo ciekawie opisana historia magii od starożytności do nowożytności. Heh nawet nie wiedziałem, że Knot taaaaak bardzo się przyczynił do stworzenia Departamentu Współpracy Czarodziejskiej i Urzędu Niewłaściwego Użycia produktów mugoli.
Przyznam, że trochę mało tego jak na dzieje magii, bp w końcu magia to coś... magicznego co nie?
Dam ci Z bo naprawdę jest tego mało.
Dom:Bezdomny Ranga: Więzień Azkabanu Punktów: -88 Ostrzeżeń: 1 Komentarzy: 2 Data rejestracji: 18.01.10 Medale: Brak
Autor w fascynujący sposób wyjaśnia związki pomiędzy magią, religią i tradycyjnie definiowaną nauką, tłumaczy zachodzące między nimi zależności, których na ogół sobie nie uświadamiamy.
Dzieje magii systematyzują wiedzę na temat magii i ludzi, którzy zajmowali się nią w przeszłości. Przedstawiają również ogromny wkład magii w kształtowaniu naszej cywilizacji.
Dom:Gryffindor Ranga: Więzień Azkabanu Punktów: -48 Ostrzeżeń: 1 Komentarzy: 1 Data rejestracji: 19.01.10 Medale: Brak
Magia to też inaczej wpływanie na otaczającą rzeczywistość poprzez stosowanie zaklęć,czarów,eliksirów,różdżek i innych magicznych przedmiotów.Ale daje W
Dom:Gryffindor Ranga: Czwartoroczniak Punktów: 197 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 17 Data rejestracji: 25.01.10 Medale: Brak
Naprawdę bardzo ciekawy artykuł.Fajnie,że są różne kategorie magii.Wiele można dowiedzieć się o magii ( nie tylko z Harrego Pottera).
Za artykuł daję:WYBITNY
Dom:Gryffindor Ranga: Przewodniczacy Wizengamotu Punktów: 1811 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 18 Data rejestracji: 30.06.10 Medale: Brak
Nieźle napisane. Szczególnie podoba mi się definicja magii : Magia to "siła", dzięki której osoby, zdolne do zapanowania nad nią, mogą tworzyć rzeczy, uważane przez mugoli za niemożliwe. Zastanowie się jeszcze nad oceną, gdyż artykuł jest napisany zwięźle i gładko.
Dom:Gryffindor Ranga: Zwycięzca TT Punktów: 262 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 20 Data rejestracji: 10.07.11 Medale: Brak
Artykuł bardzo mi się podoba. Fajny pomysł. Chociaż nie ma za wiele tekstu, to jest napisany dobrze i raczej bez błędów. Do kilku punktów może bym się przyczepiła, ale zostawię POWYŻEJ OCZEKIWAŃ. Następne artykuły pisz trochę dłuższe i bardziej dokładne ; )
Dom:Slytherin Ranga: Redaktor Proroka Punktów: 1012 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 55 Data rejestracji: 25.08.11 Medale: Brak
Wybitny Świetny artykuł! Bardzo ciekawy. Pomysł świetny i bardzo podoba mi się to, że wszystko oparte jest na faktach z książki i nie tylko. Jednym słowem: Super (albo) Wybitny
Dom:Slytherin Ranga: Mugol Punktów: 2 Ostrzeżeń: 3 Komentarzy: 18 Data rejestracji: 14.11.12 Medale: Brak
Sam pomysł na artykuł jest fajny. Opisany też ładnie, choć ja się przyczepie (a jakże ; P) do Magii Religijnej.
Obecnie... Albo zacznijmy inaczej: W kościele katolickim, jako taka, magia nie występuje. Nie ma prawa, bo księża sądzą, że to pochodzi od szatana ble, ble, ble gadka - szmatka. Możemy jedynie doszukiwać się jakiś formuł magicznych w egzorcyzmach, choć to i tak polega głównie na modlitwie.
Natomiast to o czym wspomniałeś (?), czyli bożki, kapłani itd. to już jest raczej szamanizm i uważam, że trzeba było o tym szerzej napisać..
No, ale już przestaję być wredna i się czepiać, bo art jest w zasadzie całkiem treściwy i dobrze wykonany. Dam za niego ''PO''.
Dom:Slytherin Ranga: Lord Punktów: 256094 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 1,385 Data rejestracji: 15.12.12 Medale: Brak
Bardzo przyjemnie Twój artykuł się czyta, ale co do magii religijnej to mam klika zastrzeżeń. W starożytności owi "magiczni kapłani" nie posiadali takiego daru, którym mogliby wpływać na zjawiska przyrodnicze. Byli to ludzie wykształceni, które pewne rzeczy mogli po prostu przewidzieć na podstawie wiedzy. Znali się świetnie na astronomii, więc ogłoszenie, że zajdzie słońce, bo bogowie się gniewają przychodziło im dość łatwo. Manipulowali w ten sposób społeczeństwem, ale bez pomocy różdżki...
Dom:Gryffindor Ranga: Młody Czarodziej Punktów: 795 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 119 Data rejestracji: 25.03.13 Medale: Brak
Niezły artykuł. Nie wiedzialam, że aż tyle można wyssać z książki.Naprawdę tam jest aż tyle informacji? No ale gratuluje pomysłu, to bardzo fajne, że rozdzieliłeś/aś historie magii na różne tematy. podoba mi się to. tak dalej trzymać
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Rekord OnLine: 5422 Data rekordu:
10 September 2024 23:44
"Hogsmeade.pl" is in no way affiliated with the copyright owners of "Harry Potter", including J.K. Rowling, Warner Bros., Bloomsbury, Scholastic and Media Rodzina.
Drogi UÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂĂÂĂÂĂĹĄĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂytkowniku, w ramach naszej strony stosowane sĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂ pliki cookies. Ich celem jest ÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂwiadczenie usÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂug na najwyÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂĂÂĂÂĂĹĄĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂszym poziomie, w tym rÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂĂĹĄĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂwnieÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂĂÂĂÂĂĹĄĂÂÄÂÄšÄÄÂĂ dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawieÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂ przeglĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂ darki dotyczĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂ cych cookies oznacza, ÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂĂÂĂÂĂĹĄĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂe bĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂdĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂ one umieszczane w Twoim urzĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂ dzeniu. W kaÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂĂÂĂÂĂĹĄĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂdej chwili moÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂĂÂĂÂĂĹĄĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂesz dokonaĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂ zmiany ustawieÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂ przeglĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂ darki dotyczĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂ cych cookies - wiĂÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatnoÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂÄšÄÄÂĂÂÄÂĂÂÄÂĂÂĂÂĂÂÄÂĂÂci.